تشکل‌های دانشجویی از "افراط و تفریط" دوری کنند/مطالبه‌گر باشید

تشکل‌های دانشجویی از "افراط و تفریط" دوری کنند/مطالبه‌گر باشید

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به سه شاخصه مهم هر تشکل‌دانشجویی، بیان کرد: "تعادل و عقلانیت" در ترسیم چشم‌انداز، "عدالت و انصاف" در مواضع و پرهیز از "افراط و تفریط" در عملکرد سه شاخصه مهم هر تشکلی‌اسلامی دانشجویی است. شما باید افراد را در جایگاه خودشان تحلیل کنید و دقت داشته باشید که افراد با اراده و دغدغه‌مند را به عنوان برگزیدگان تشکیلات خودتان انتخاب کرده و کار را به افراد کاردان بسپارید.

شنبه 13 مهر 1398 ساعت 21:39

به گزارش هفته نامه پزشکی امروز به نقل از ایسنا 

 

، دکتر سیماسادات لاری در جمع دانشجویان عضو اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به سه شاخصه مهم هر تشکل دانشجویی، بیان کرد: "تعادل و عقلانیت" در ترسیم چشم‌انداز، "عدالت و انصاف" در مواضع و پرهیز از "افراط و تفریط" در عملکرد، سه شاخصه مهم هر تشکلی‌دانشجویی است. شما باید افراد را در جایگاه خودشان تحلیل کنید و دقت داشته باشید که افراد با اراده و دغدغه‌مند را به عنوان برگزیدگان تشکیلات خودتان انتخاب کرده و کار را به افراد کاردان بسپارید.

وی ضمن پاسداشت هفته دفاع مقدس و بزرگداشت شهدای جنگ تحمیلی و مدافع حرم و تبریک آغاز سال تحصیلی جدید، عنوان کرد: خوشحالم که در آغاز سال تحصیلی در بین دانشجویان دغدغه‌مند اتحادیه جامعه اسلامی هستم؛ دانشجویانی که اعتقاد به اسلام و بزرگان انقلاب را اساس کار خودشان قرار داده‌اند. امروز اگر ما دغدغه‌های فرهنگی داریم و به دنبال فراهم کردن بستر مناسب برای فعالیت‌های دانشجویان هستیم مرهون خون شهدا هستیم و ان‌شاالله که ادامه‌دهنده راه آن‌ها باشیم.

وی تشکل‌های دانشجویی را "رکن مهم فعالیت‌های فرهنگی" در محیط دانشگاه دانست و اشاره کرد: در چهار دهه‌ای که از عمر انقلاب اسلامی گذشته "تشکل‌های دانشجویی" فراز و فرودهای فراوانی داشته‌اند. درحال حاضر شاید بازتاب فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها کم شده و این موضوع مهمترین معضل پیش‌روی تشکل‌های اسلامی است. "اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان" از تشکل‌ها و اتحادیه‌های قدیمی محسوب می‌شود که در پرتو پیروی از امام و رهبری به شخصیت‌های شاخص انقلابی همچون "شهید بهشتی" و "شهید مطهری" تأسی می‌کند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت فعالیت در حوزه تشکل‌های دانشجویی را مبتنی بر "شعور فرهنگی" خواند و گفت: کار گروهی در تشکل‌های فرهنگی و دانشجویی نیازمند شعور فرهنگی پیچیده است تا همه مسائل را خوب حلاجی و تحلیل کرده و با سنجیدن حساسیت‌ها به موضوعات اجتماعی و سیاسی جاری واکنش نشان دهند. کسانی که در تشکل‌های دانشجویی حضور پیدا می‌کنند، علاوه بر دغدغه‌مندی روحیه مشارکتی، جمع‌پذیری و مسوؤلیت‌پذیری دارند. حضور در تشکل‌های دانشجویی بهترین محل برای تمرین جامعه‌پذیری و اثرگذاری است. 

پرهیز از افراط و تفریط

وی با اشاره به سه شاخصه مهم هر تشکل‌دانشجویی، بیان کرد: "تعادل و عقلانیت" در ترسیم چشم‌انداز، "عدالت و انصاف" در مواضع و پرهیز از "افراط و تفریط" در عملکرد سه شاخصه مهم هر تشکلی‌اسلامی دانشجویی است. شما باید افراد را در جایگاه خودشان تحلیل کنید و دقت داشته باشید که افراد با اراده و دغدغه‌مند را به عنوان برگزیدگان تشکیلات خودتان انتخاب کرده و کار را به افراد کاردان بسپارید.

لاری ادامه داد: تشکل‌ها باید کار ماندگار انجام دهند و کار ماندگار تنها با نیت الهی و خالص به دست می‌آید. اگر خودسازی جهاد اکبر را در کارهایتان تقویت کنید، نفوذ شما در بین مخاطبانتان افزایش پیدا می‌کند. مخاطبان شما جامعه دانشجویی است که افرادی آگاه و هوشیار هستند. هرچه نیت شما الهی‌تر باشد، بر فطرت انسان‌ها تاثیر بیشتری می‌گذارد.

مطالبه‌گر باشید

وی مطالبه‌گری را سلاح برنده دانشجویان دانست و اظهار کرد: دانشجو جز مطالبه‌گری و درخواست کلامی سلاحی در اختیار ندارد اما نباید از این سلاح کارکرد نقد دارد با بی‌انصافی استفاده کنید. نگاه شما باید توأم با خلوص‌نیت باشد و اینچنین می‌توانید جلو بسیاری از خسران‌ها را در کشور بگیرید. چه بسا مسؤولان و مدیران ارشد کشور با هشدارهای شما به عواقب برخی از تصمیمات نادرست خود آگاه شوند. 


دانشگاه به بلوغ عقلانی رسیده است

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت جامعه را نیازمند نگاه دانشگاهیان و فعالیت تشکل‌های دانشجویی دانست و عنوان کرد: دو انتخابات مهم در پیش‌رو داریم و جامعه به تشکل‌ها نیاز بیشتری دارد. در حال حاضر دانشگاه به بلوغ عقلانی خود رسیده است چرا که افراد بدون تنش و توهین می‌توانند عقاید متفاوت خود را ابراز کنند. باید توجه داشته باشید که در عین فعالیت پرشور از مرزهای اخلاقی تجاوز نکنید. هر تشکلی که پایبندتر به اصول اخلاقی است، موفق‌تر خواهد بود. امیدوارم با این بلوغ و عقلانیت موجود انتخابات خوبی پیش‌روی داشته باشیم.
 
وی خطاب به دانشجویان عضو اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، گفت: تحلیل‌های منطقی و اصولی شما راهگشای ما در انجام فعالیت‌های فرهنگی است. شما و دیگر نهادهای دانشجویی بازوهای ما در دانشگاه‌ها هستید،‌ ما باید دست‌به دست هم بدهیم و علی‌رغم مشکلات بودجه‌ای امکانات و بسترها را برای فعالیت‌های فرهنگی اثربخش فراهم کنیم. در سال تحصیلی جدید و با وجود دو انتخابات سیاسی پیش رو انتظار داریم که فضای دانشگاه‌ها پرشورتر و پرشعورتر باشد. شما باید علاوه بر این‌که در تحصیل الگو هستید،‌ الگوی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها نیز باشید.

لاری در پاسخ به سوالی درباره عدم توجه به "طرح تحول نظام سلامت" پاسخ داد: این طرح بسیار طرح خوبی است، اما در مواردی نیازمند بازنگری است. قطعا این طرح متوقف نمی‌شود و صدمه‌ای به این طرح وارد نشده است و با شدت پیش می‌رود و برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری روی آن انجام می‌شود. در حال حاضر دکتر نمکی، وزیر بهداشت روی موضوع پیشگیری و طرح پزشک خانواده تاکید دارند و طرح فشار خون هم در همین راستا اجرایی شد.

وی درباره افزایش هزینه خوابگاه‌ها و غذای دانشجویی توضیح داد: مسوولان دانشگاه‌های علوم پزشکی به دلیل افزایش شدید قیمت تمام شده مواد اولیه غذایی با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند و قیمت تمام شده یک‌پرس غذای دانشجویی چندبرابر شده است، با این‌حال هزینه‌ای که از دانشجویان گرفته می‌شود افزایش قیمت چشمگیری نداشته و هزینه اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی نیز افزایش نیافته است.‌ 

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سخنان یکی از دانشجویان که از کمبود و یا عدم تخصیص بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها گلایه داشت، گفت: بودجه فرهنگی در مقابل هزینه‌های اسکان و تغذیه بودجه ناچیزی است اما برآیند و اثربخشی آن بسیار بالا است. نباید اجازه دهیم فرهنگ تحت‌الشعاع دیگر موضوعات نظیر تغذیه قرار گیرد؛ اگرچه غذای درخور شأن حق دانشجویان ما است. باید توجه داشته باشیم که اگر بودجه فرهنگی به درستی مدیریت شود با خودش برکات فراوانی به همراه خواهد داشت.

لاری درباره بودجه سال جدید نیز توضیحاتی ارائه داد. به گفته معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بودجه سال ۱۳۹۹ فعالیت‌محور است. فعالیت‌های فرهنگی در آن به تفکیک بررسی شده تا بودجه فرهنگی را از سایر بخش‌ها جدا کرده یا نشان‌دار کنند.

پوشش حرفه‌ای در کنار اخلاق حرفه‌ای

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت  درباره اهمیت حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها تصریح کرد: در سال‌های متمادی بعضی برخوردهای افراطی و دور از اصول اسلامی و تفریط‌ های سهل‌انگارانه باعث شده است که در مورد حجاب مشکلات فراوانی داشته باشیم و دشمن هم از طریق فضای مجازی در این زمینه ورود کرده است. حتی یک نمونه بدپوششی شایسته دانشگاه نیست. ما باید با بسیار ظریف و با آموزش، مصداق‌های ناهنجاری را در دانشگاه کاهش بدهیم. "پوشش حرفه‌ای" باید در کنار "اخلاق حرفه‌ای" قرار بگیرد تا ثمربخش باشد. ما به دنبال قانونی کردن این فرآیند هستیم تا مانع سیاسی‌کاری و برخوردهای سلیقه‌ای در موضوع حجاب و عفت شویم. علاوه بر این به دنبال افزایش رفاه دانشجویان هستیم تا محیط خوابگاه‌ها مناسب‌سازی شده و بتوانیم با طرح بازآفرینی شهری خوابگاه‌های فرسوده را احیا و تجدید کنیم.

در این نشست امیر لله‌گانی مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت درباره طرح رتبه‌بندی نشریات توصیحاتی ارایه داد تا نشریات یک‌بار مصرف و تک برگی نتوانند حقوق سایر نشریات را تضییع کنند.

در این نشست اعضای جامعه اسلامی دانشجویان به بیان دغدغه‌ها و مطالبات خود در سطح دانشگاه پرداختند. وجود نگاه تبعیض‌آمیز مسوولان فرهنگی دانشگاه‌ها نسبت به نهادهای دانشجویی و تشکلات اسلامی، مشکلات فرهنگی در سطح دانشگاه‌ها به ویژه موضوع حجاب و عفاف، ادامه طرح تحول نظام سلامت، مشکلات انتشار نشریات‌دانشجویی، وجود بروکراسی شدید اداری در دانشگاه‌ها و مشکل کمبود شدید بودجه برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و... از مهمترین مواردی بود که توسط دانشجویان در این نشست دانشجویی مطرح شد.

به گزارش مفدا، اولین مجمع ماهانه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، روز جمعه ۱۲مهرماه در دفتر مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی با حضور دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، امیر لله‌گانی و مهدی معماری مدیر کل فرهنگی و مدیر روابط‌عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دانشجویان عضو ۸۰ دفتر اتحادیه جامعه دانشجویان برگزار شد و پیش از این نیز نشست مجمع انتخابات کمیسیون تشکیلات، هیات رئیسه و هیات نظارت اتحادیه جامعه اسلامی برگزار شد.

انتهای پیام

تعداد بازدید : 73

ثبت نظر

ارسال