آزمایش cbc خون

تفسیر آزمایش سی بی سی خون (CBC)

آزمایش شمارش کامل خون یا به اصطلاح آزمایش سی بی سی خون آزمایش خونی است که سلامت عمومی شما را ارزیابی می کند و طیف وسیعی از اختلالات شامل کم خونی، عفونت و سرطان خون را تشخیص می دهد.

چهارشنبه 18 دی 1398 ساعت 12:17
گروه ترجمه سایت پزشکی امروز

آزمایش شمارش کامل خون یا به اصطلاح آزمایش سی بی سی خون (CBC: Complete Blood Count) آزمایش خونی است که سلامت عمومی شما را ارزیابی می کند و طیف وسیعی از اختلالات شامل کم خونی، عفونت و سرطان خون را تشخیص می دهد.

در این بحث هدف تفسیر آزمایش سی بی سی خون و آشنایی با ویژگی های این آزمایش است. مقالات بیشتر را از طریق سایت پزشکی امروز می‌توانید مشاهده فرمایید.

 

 

cbc خون

 

* آزمایش cbc خون چه مواردی را اندازه گیری می نماید؟

 

آزمایش cbc خون سی بی سی یا شمارش کامل خون ، اجزا و ویژگی های مختلفی از خون افراد را اندازه گیری می نماید که شامل:

 

• گلبول های قرمز خون که اکسیژن را حمل می کند

• گلبول های سفید خون که با عفونت مبارزه می کنند

• هموگلوبین، پروتئین حمل کننده اکسیژن در گلبول های قرمز خون

• هماتوکریت، نسبت گلبول های قرمز خون به اجزای مایع یا پلاسما در خون

• پلاکت ها، که به لخته شدن خون کمک می کنند.

 

افزایش یا کاهش غیرعادی در شمارش سلولی که در آزمایش شمارش کامل خون آشکار می شود، نشان دهندۀ شرایط پزشکی اساسی در بدن می باشد که روند درمانی آتی را مشخص نموده و ارزیابی های بیشتری را منجر می شود.

* زمان دوره‌ای انجام آزمایش خون چقدر است ؟

آزمایش خون (CBC) در دورۀ شش ماهه برای فرد سالم ضروری است. اما گروه‌های دارای بیماری‌های خاص ، مطابق بر نظر پزشک  خود باید در بازۀ زمانی نزدیک‌تر آزمایش خون را انجام دهند.

* چرا آزمایش cbc خون انجام می شود؟

 

یک آزمایش شمارش کامل خون cbc تست متداولی است که به دلایل متعددی انجام می شود:

 

- جهت بررسی سلامتی عمومی بدن:

 

 آزمایش cbc یا آزمایش شمارش کامل خون را به عنوان بخشی از آزمایشات متداول پزشکی جهت پایش سلامت عمومی شما و غربالگری طیفی از اختلالات مانند کم خونی یا سرطان خون توسط پزشک به شما تجویز می گردد.

 

-جهت تشخیص بیماریها و ارزیابی وضعیت پزشکی:

 

پزشک چنانچه شما تجربه ضعف، خستگی، تب، التهاب، کبودی یا خونریزی را داشته اید انجام آزمایش شمارش کامل خون (CBC) را تجویز نماید. شمارش کامل خون به تشخیص دلیل این نشانه ها کمک می کند. چنانچه پزشکتان به وجود عفونت در بدنتان مشکوک شود این آزمایش می تواند به تایید این تشخیص کمک کند.

 

- پایش وضعیت پزشکی:

 

چنانچه یک اختلال خونی در شما تشخیص داده شود که شمارش سلولی را تحت تاثیر قرار دهد، پزشکتان برای پایش این وضعیت از آزمایش شمارش کامل خون استفاده می کند.

 

- پایش روند درمانی:

 

اگر در یک روند درمانی قرار دارید و داروهایی را مصرف می نمایید که میزان سلول خون را تحت تاثیر قرار می دهد، آزمایش سی بی سی (CBC) توسط پزشک شما احتمالا تجویز خواهد گردید.

 

* آمادگی برای آزمایش cbc خون (CBC):

 

اگر نمونه خون شما تنها برای آزمایش سی بی سی مورد ارزیابی قرار بگیرد، می توانید پیش از آزمایش بصورت عادی بخورید و بیاشامید. اما اگر قرار است میزان چربی خون ( کلسترول) سنجیده شود باید 9 الی 12 ساعت پیش از انجام آزمایش هیچ‌گونه مواد غذایی و نوشیدنی به غیر از آب را مصرف نکنید. در هر حال اگر نمونه خونتان برای آزمایشات تکمیلی بکار رود، باید برای مدت معینی قبل از آزمایش ناشتا باشید. روی هم رفته به نوع آزمایش سی بی سی خون شما بستگی دارد ، یک آزمایش شمارش کامل خون در حالت عادی نیازی به ناشتا بودن ندارد و در صورت تجویز شدن آزمایش های جانبی دیگر و نوع آزمایش باید حداقل تا 12 ساعت پیش از آزمایش چیزی میل ننموده و نیاشامید.

 

 

آزمایش خون

 

 

* آزمایش خون (CBC) چگونه انجام می شود؟

 

برای یک شمارش کامل خون، عضوی از تیم مراقبت درمان شما نمونه خونتان را بوسیله سوزن از رگ بازو می گیرد. نمونه خون برای ارزیابی به آزمایشگاه فرستاده می شود. پس از آن می توانید بلافاصله به فعالیت های روزمره خود بپردازید.

 

* میزان طبیعی آزمایش خون (CBC):

 

جدول زیر بیانگر میزان طبیعی و نرمال آزمایش شمارش کامل خون cbc می باشد.

در آقایان :

trillion cells/Litre)4.35-5.65) 

  4.32-5.72(million cells/mcL)

در خانمها :

3.92-5.13 (trillion cells/L)
3.90-5.03 (million cells/mcL)

 

RBC)Red Blood Cell Count)

میزان نرمال تعداد گلبولهای قرمز خون

در آقایان:

13.2-16.6 grams/dL
(132-166 grams/L)

در خانمها:

11.6-15 grams/dL
(116-150 grams/L)

 

(Hemoglobin(Hb

هموگلوبین

در آقایان:

 38.3-48.6 %

در خانمها:

35.5-44.9 %

 

Hct)Hematocrit)

هماتوکریت

 

3.4-9.6 billion cells/L
( cells/mcL 3400-9600)

 

(White blood cell count(WBC

تعدادگلبولهای سفید

در آقایان :

135-317 billion/L
(135,000-317,000/mcL)

درخانمها :

157-371 billion/L
(157,000-371,000/mcL)

 

Plt) Platelet count)

تعداد پلاکت

 

  • * L = liter
  • ** mcL = microliter
  • *** dL = deciliter

 

* آزمایش cbc ، یک آزمایش قطعی نیست

 

آزمایش شمارش کامل خون معمولا یک آزمایش تشخیص قطعی نیست و بر پایه دلیلی که پزشکتان این آزمایش را توصیه کرده باشد، اگر نتایج بدست آمده ، خارج از محدوده نرمال باشند ممکن است نیاز به پیگیری داشته باشند و یا خیر. پزشک ممکن است نیاز داشته باشد تا در کنار نتایج CBC به نتایج سایر آزمایش های خون هم نگاهی بیاندازد و یا آزمایشات تکمیلی مورد نیاز باشد.

برای نمونه اگر شما سلامت باشید و هیچ علامت یا نشانه ای از بیماری نداشته باشید، نتایجی که در شمارش کامل خون کمی خارج از محدوده نرمال باشند دلیلی برای نگرانی نیستند و پیگیری نیاز نیست. اگر تحت درمان سرطان هستید، نتایج شمارش کامل خون خارج از محدوده نرمال ممکن است نشان‌دهنده نیاز به تغییر در نقشه درمان شما باشد.

در برخی موارد، اگر نتایج بطور قابل ملاحظه ای بالا یا پایین محدوده نرمال باشد ، پزشک شما را به متخصصی در زمینه اختلالات خونی (هماتولوژیست) ارجاع می دهد.

 

* تفسیر نتایج آزمایش cbc خون :

 

نتایج موارد زیر در بالاتر یا پایینتر از محدوده نرمال در شمارش کامل خون ممکن است نشانگر مشکلی باشد:

 

• شمارش گلبول قرمز، هموگلوبین و هماتوکریت:

 

نتایج شمارش گلبول قرمز، هموگلوبین و هماتوکریت با یکدیگر مرتبط هستند زیرا هریک بخشی از گلبولهای قرمز خون را می سنجند.

1. اگر اندازه گیری ها در این سه ناحیه کمتر از میزان نرمال باشد، شما کم خونی (Anemia)  دارید. کم خونی موجب خستگی و ضعف می شود. کم خونی دلایل مختلفی دارد از جمله سطوح پایین ویتامینهای خاص یا آهن، خونریزی یا بیماری های خاص و . . .

2. اگر شمارش گلبول قرمز خون بالاتر از میزان نرمال باشد،اریتروسیتوزیز(erythrocytosis) ، یا میزان بالای هموگلوبین یا هماتوکریت می تواند نشانگر بیماری خاص پزشکی مانند پلی سیتمی ورا ( polycythemia vera ) یا بیماری قلبی باشد.

 

• شمارش گلبول سفید:

 

سطح پایین شمارش گلبول سفید منجر به بروز لوکوپنیا(leukopenia) می گردد و زمینه ساز بیماری هایی نظیر اختلال خودایمنی(autoimmune disorder) می گردد که سلولهای گلبول سفید را از بین می برند، و منجر به بروز مشکلات مربوط به مغز استخوان یا سرطان می شود. با استفاده از داروهای خاص می توان شمارش گلبول سفید را کاهش داد.

حال اگر شمارش گلبول سفید بالاتر از حد نرمال بود، ممکن است دچار عفونت یا التهاب یا نشانگر این موضوع باشد که اختلالی در سیستم ایمنی یا بیماری مغزاستخوان داشته باشید. شمارش بالای گلبول سفید همچنین می تواند واکنشی در برابر دارو باشد.

 

• شمارش پلاکت:

 

چنانچه شمارش پلاکت کمتر از میزان نرمال باشد ترومبوسیتوپنیا(thrombocytopenia) یا بالاتر از نرمال باشد ترومبوسیتوزیز(thrombocytosis) اغلب نشانۀ  یک بیماری خاص یا عوارض جانبی دارو است. اگر شمارش پلاکت خارج از محدوده نرمال باشد، برای تشخیص علت نیازمند آزمایشات تکمیلی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت پزشکی امروز مراجعه نمایید.

 

 

 گلبول قرمز

 

 

تعداد بازدید : 9489

ثبت نظر

ارسال