روان گردان های جدید پشت مرزهای کشور

روان گردان های جدید پشت مرزهای کشور

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی نسبت به ورود و شیوع نوع جدیدی از روان گردان های خطرناک در کشور هشدار داد.

پنجشنبه 24 آبان 1397 ساعت 18:14

دکتر کامبیز سلطانی نژاد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری افزود: مصرف این روان گردان های جدید که به عنوان ' ان پی اس ' شناخته می شوند با ایجاد توهم زایی بسیار بالا در کشورهای همسایه ایران در حال افزایش است.
وی از ورود و دسترسی جوانان به این روان گردان ها در داخل کشور به عنوان تهدیدی جدی یاد کرد و گفت: سهولت دسترسی و استعمال و ناشناخته بودن ترکیبات این مواد به همراه قیمت پایین آنها باعث تمایل به تجربه و مصرف بیشتر آن می شود.
سلطانی نژاد با بیان اینکه هنوز از مرگ و میر ناشی از مصرف این روان گردان ها در کشور به پزشکی قانونی گزارشی ارسال نشده است، افزود: مواد محرک جدید صنعتی تنوع زیادی دارد و بیش از 700 گونه آن در جهان شناخته شده است و ورود آن به کشور ما که تاکنون مواد محرک صنعتی در آن تنوع زیادی نداشته می تواند خطرناک باشد.
وی با اعلام این که مواد مخدر جدید تاکنون به صورت تجاری وارد ایران نشده، گفت: ولی مصرف آن در کشورهای عراق ، افغانستان و حوزه خلیج فارس شیوع قابل توجهی یافته است.
این محقق مرکز تحقیقات پزشکی قانونی توضیح داد: از آنجایی که ساخت روان گردان های جدید نیاز به آزمایشگاههای پیشرفته ندارد، دسترسی به آن خطر جدی محسوب می شود بویژه این که به شکل قرص عرضه می شود و شبیه داروهای درمانی است.
وی حمل آسان را از دیگر ویژگی های این مواد برشمرد و افزود: مجموعه ویژگی های ظاهری آن باعث تا حتی در بازرسی ها هم ایجاد شک و شبهه نکند.
سلطان نژاد توهم زایی بالای این مواد را در بروز انواع جرایم موثر دانست و اظهار داشت: عدم تشخیص فاصله و ارتفاع و پرخاشگری از عواقب مصرف این روان گردان هاست که ممکن است پیامدهای دیگری مانند قتل های خانوادگی را به دنبال بیاورد.
** اعتیاد زایی قابل تشخیص است
این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی از خط جدید تبلیغی در باره اعتیادزا نبودن بعضی از مواد مخدر انتقاد و آن را فریبکاری و سودجویان توصیف کرد و خواستار توجه ویژه جوانان به این موضوع شد.
سلطانی نژاد گفت: این که تبلیغ می شود که بعضی از داروها سمی یا شیمیایی نیست و یا در آزمایشگاهها اعتیاد را نشان نمی دهد یا اعتیادآور نیست دروغ محض است برای این که هرنوع اعتیادی در آزمایشگاهها قابلیت تشخیص است.
وی افزود: متاسفانه ابزارهای جدید اطلاعاتی مانند اینترنت و فضای مجازی این برداشت را ایجاد کرده که هرکس فکر کند با یک کلیک می تواند به اطلاعات مورد نیاز خود دست پیدا کند و به آن اطلاعات هم اعتماد می کنند در حالی که بخشی از این اطلاعات جنبه تبلیغاتی دارند و گمراه کننده هستند.
سلطانی نژاد از جوانان خواست تا اطلاعات مورد نیاز خود را از منابع و مراجع معتبر دریافت کنند و تاکید کرد: رسانه ها هم باید از کارشناسان خبره به طور پیوسته برای اطلاع رسانی در باره انواع مواد مخدر بهره بگیرند تا جامعه بتواند جلوتر از شتاب تند تنوع مواد مخدر پیش برود و زیر چتر حفاظتی قرار گیرد.

منبع خبر: ایرنا

تعداد بازدید : 192

ثبت نظر

ارسال