ضرورت ترک همزمان دخانیات و درمان دیابت

ضرورت ترک همزمان دخانیات و درمان دیابت

چهاردهمین نشست فصلی پزشکان کنترل کننده دیابت با عنوان راهکارهای ترک دخانیات در بیماران دیابتی با همکاری مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری برگزار شد.

پنجشنبه 9 آبان 1398 ساعت 17:40

به گزارش هفته نامه پزشکی امروز به نقل از ایسنا 

 

، دکتر غلامرضا حیدری، رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات در این خصوص گفت: طرح مذکور توسط بنیاد امور بیماری‌های خاص و با همکاری این مرکز تحقیقات به منظور کاهش بار بیماری دیابت در کشور در حال اجرا است.

به گفته وی تاکنون ۱۰۰ مطب فعال در زمینه کنترل دیابت، آموزش‌های لازم را کسب کرده‌اند و به ارایه خدمت به مراجعان می‌پردازند.

حیدری تاکید کرد: براساس دستورالعمل جدید معتبر علمی برای درمان دیابت در افراد سیگاری؛ باید  ترک مصرف دخانیات همزمان با درمان دیابت آغاز شود.

وی از عوارض دیابت به مشکلات شبکیه چشم، بیماری‌های کلیوی و بیماری‌های عصبی عضلانی اشاره کرد و یادآور شد: درصورت درمان دیابت در افراد سیگاری جلوگیری از بروز این عوارض با درصد بیشتری صورت می‌گیرد.

حیدری با اشاره به نتایج مطالعات صورت گرفته، گفت: براساس این تحقیقات قطع مصرف دخانیات در افراد دیابتی به کنترل و درمان موفق تر دیابت کمک می‌کند. بنابراین باید در بیماران دیابتی سیگاری این امر جدی تلقی شود.

به گفته وی مطالعات نشان داده است در افراد سیگاری ۳۰ تا ۴۰ درصد احتمال بروز دیابت بالاتر است و درمان این افراد نیز طولانی تر و با موفقیت کمتر انجام می شود.

حیدری در پایان به برخی از روش‌های درمانی ترک دخانیات نظیر شیوه برخورد با فرد سیگاری، نحوه تست فاگرشتروم، درمان‌های دارویی، رفتار درمانی، داروهای نیکوتینی و غیر نیکوتینی اشاره کرد.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در خاتمه این نشست ضمن مروری بر آموزش‌های ارایه شده از حضار آزمون گرفته شد و پاسخ های لازم به پرسش‌های حاضران ارایه شد.

انتهای پیام

تعداد بازدید : 76

ثبت نظر

ارسال