رفع تنش آبی از شاهرود و سمنان/ افتتاح 54 پروژه آبفای شهری استان در دهه‌فجر

رفع تنش آبی از شاهرود و سمنان/ افتتاح 54 پروژه آبفای شهری استان در دهه‌فجر

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان از برنامه‌ریزی برای افتتاح و بهره‌برداری از 54 پروژه آب و فاضلاب شهری این استان در دهه‌فجر امسال خبر داد .

چهارشنبه 9 بهمن 1398 ساعت 1:11

به گزارش هفته نامه پزشکی امروز به نقل از ایسنا 

 

محمد طاهری در نشست خبری با اصحاب رسانه این استان اظهار کرد: برای بهره‌برداری از این پروژه‌ها اعتباری بالغ بر 330 میلیارد ریال هزینه شده است.

، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان از بهره‌مندی همه شهرستان‌های این استان از پروژه‌های دهه فجر امسال خبر داد و افزود: 9 پروژه از این پروژه‌ها در شهرستان سمنان، 10 پروژه در شهرستان شاهرود، 9 پروژه در شهرستان سرخه، هفت پروژه در دامغان، پنج پروژه در شهرستان گرمسار، 7 پروژه در شهرستان مهدیشهر، چهار پروژه در شهرستان میامی و سه پروژه در شهرستان آرادان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی از اجرایی شدن پنج پروژه حفر و تجهیز چاه و سه پروژه خطوط انتقال آب در دهه فجر امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: هشت پروژه اصلاح شبکه، دو پروژه احداث مخازن ذخیره آب، هفت پروژه اصلاح و بازسازی تاسیسات، دو پروژه اصلاح و بازسازی خطوط انتقال آب، یک پروژه توسعه خطوط انتقال آب، 6 پروژه توسعه شبکه آب، دو پروژه توسعه شبکه فاضلاب، 12 پروژه نصب انشعابات و فاضلاب، یک پروژه نصب دوربین های کنترل آنلاین، یک پروژه هوشمندسازی منابع تامین آب و..از جمله پروژه های آماده بهره برداری در دهه فجر 98 است.

طاهری همچنین از آغاز عملیات اجرایی سه پروژه جدید همزمان با دهه فجر امسال خبر داد و گفت: پروژه بازسازی تاسیسات چشمه روزیه به عنوان مهمترین منبع تامین آب شهر سمنان، حفر و تجهیز یک حلقه چاه در سوکان سمنان و حفر و تجهیز دو حلقه چاه جدید در شاهرود سه پروژه ای هستند که کلنگ زنی و عملیات اجرایی آنها در دهه فجر آغاز می‌شود.

مدیرعامل آبفای شهری استان سمنان در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص یکسازن‌سازی کیفی آب در سمنان ضمن ابراز خرسندی از بارش‌های مناسب سال گذشته و امسال اظهار کرد: خوشبختانه به دلیل بارش‌های مناسب ، تامین آب شرب شهر سمنان در یک سال اخیر به استثنای یک بازه زمانی 20 روزه در مردادماه از چشمه‌های روزیه و قنال گل‌رودبار انجام شد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و در دوران پیک و در یک بازه 20 روزه نیز از منابع آب چاه های سوکان که از با کیفیت ترین آب های استان هستند استفاده شد.


وی با اشاره به وضعیت مناسب دبی آب در دو منبع اصلی روزیه و گل رودبار ادامه داد: در ماباقی سال نیز همین دو منبع کفایت آب شرب شهر سمنان را می‌کند لذا در طول سال دغدغه ای بابت کیفیت آب شهر سمنان نخواهیم داشت. ضمن اینکه با اجرایی شدن طرح بازسازی منبع آبی چشمه روزیه و گل رودبار در تلاشیم که آبدهی این منبع استراتژیک شهر سمنان را حفظ کنیم.

طاهری با اشاره به حفر و تجهیز چهار حلقه چاه در سوکان سمنان گفت: آب این چاه ها از با کیفیت ترین منابع زیرزمینی استان هستند. همچنین قرار است که با حفر و تجهیز دو حلقه چاه دیگر حلقه های سوکان را به 6 حلقه که از مصوبات سفر رییس جمهور است افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: با حفر و تجهیز این چاه ها و اجرای خطوط انتقال و همچنین با تکمیل ایستگاه پمپاز و انجام 11 کیلومتر خطوط انتقال جدید تا مخازن بستر برای یکسان‌سازی کامل آب شرب در سمنان فراهم می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان همچنین در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص تنش آبی در شاهرود و تمهیدات این شرکت برای رفع آن گفت: در شهرستان شاهرود امسال تقریبا دو هفته تنش آبی وجود داشت که با هدف رفع این تنش اقداماتی در آبفای شهری استان صورت گرفته تا در پیک مصرف نیز شهروندان شاهرودی با مشکل کم آبی مواجه نشوند.
وی در همین راستا از افزایش تولید آب در شاهرود خبر داد و افزود: حفر و تجهیز سه حلقه چاه در شاهرود انجام شده و یک چاه دیگر نیز در دهه فجر اجرایی می‌شود لذا انتظار می‌رود با کمک این چهار حلقه چاه و تامین 100لیتربرثانیه آب از منابع جدید تا قبل از تابستان و دوره پیک مصرف، مشکل کم آبی شهر شاهرود نیز مرتفع شود. ضمن اینکه بخشی از نیاز آبی نیز با معاوضه آب با صاحبان چاه های روستای جلالی نیز تامین شده است.
وی بر لزوم مدیریت مصرف در استان تاکید کرد و افزود: اقدامات فرهنگی متعددی در سطح استان و کشور با هدف کاهش سرانه مصرف و بهینه سازی و مدیریت مصرف آب صورت گرفته که امیدواریم با همراهی مردم بتوانیم مشکل کم آبی در دو شهر بزرگ سمنان و شاهرود را در دوران پیک برطرف کنیم.

انتهای پیام

تعداد بازدید : 103

ثبت نظر

ارسال