دگردیسی ساختار آموزش و پژوهش علوم پزشکی شهیدبهشتی در پی کرونا

دگردیسی ساختار آموزش و پژوهش علوم پزشکی شهیدبهشتی در پی کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سایه بیماری کرونا بر دانشگاه سنگینی می کند و دگردیسی ساختار آموزشی و پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی مهمترین محور دانشگاه در سال جاری است.

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 ساعت 1:20

به گزارش هفته نامه پزشکی امروز به نقل از مهر 

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در دیدار با روسای دانشکده های دانشگاه، تصریح کرد: سایه بیماری کرونا سهمگینانه بر فعالیت جاری و آموزشی دانشگاه ها سنگینی می کند و به مرور زمان دانشکده ها را دستخوش تغییراتی کرده است که باید آسیب شناسی هایی در این خصوص صورت گیرد.

وی ادامه داد: به مرور زمان فضای اجتماعی جامعه به همزیستی با این بیماری نوظهور عادت می کند، در این شرایط دانشکده ها باید الگوی متفاوتی را تعریف و فعالیت هایشان را بازآرایی کنند، چراکه زمان قطعی ریشه کن شدن این بیماری مشخص نیست و باید به بازنگری برنامه های راهبردی توجه ویژه کرد. تمکین از این برنامه ها در شرایط بحرانی می تواند کمک کننده باشد.

زالی مهمترین راهبرد دانشگاه در سال جاری را حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم دانست و بیان کرد: دگردیسی ساختار آموزشی و پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شاید مهمترین محور ما در سال جاری خواهد بود که همه روسای دانشکده ها باید بر اساس این پارادایم نوین مدیریتی برنامه های خود را همگون سازی کنند. طبیعتا نیاز به تحول، تغییر و ایجاد برنامه های نوین و خلاق در این زمینه حس می شود و جایگاه هر دانشکده باید متناسب با سلایق و علایق آن بازتبیین شود تا جایابی نوینی برای هر دانشکده در این مسیر شاهد باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جهش قابل توجه در حوزه دانش از راه دور و آموزش مجازی را ظرفیت بالقوه ای خواند که از پیش در دانشگاه وجود داشت و افزود: این دستاورد بسیار ارزنده که در این مدت کوتاه و در شرایط سکون آموزشی و اداری دانشگاه محقق شده است، جای تقدیر و تشکر دارد. در سال جاری باید بیش از گذشته به سمت مجازی سازی آموزش ها پیش برویم.

به گفته دکتر زالی پر کردن شکاف موجود در حوزه رشته های بین بخشی و بین المللی سازی برنامه های آموزشی از اقداماتی است که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی باید در این زمینه پیشرو باشد.

وی با اشاره به اینکه دانشکده ها باید بر لبه دانش حرکت کنند، خاطرنشان کرد: راه اندازی بیمارستان هوشمند باید به عنوان عامل تبلور اینترنت اشیا در حوزه سلامت مورد توجه قرار گیرد. راه اندازی فناوری تله مدیسین نیز می تواند اقدامی مهم در حوزه درمان و آموزش به شمار رود. در هیمن راستا باید برنامه های راهبردی بانشاط و متناسب باشرایط بحرانی تعریف شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر لزوم سنجش دانشکده های دانشگاه با دانشکده های هم تراز در مقیاس ملی و بین المللی تاکید کرد و گفت: باید جایگاه دانشکده ها مرتب ارزیابی شود، اگر این اتفاق نیفتد دچار سکون نهادی خواهیم شد که این یک آسیب است. سنجش دانشکده ها به ما کمک می کند با نگاهی عمیق تر جایگاه جدیدتری داشته باشیم.

جایگاه رتبه اول آموزشی در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور باید حفظ شود

وی تاکید کرد: در سالهای اخیر رتبه اول آموزشی در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور، به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تعلق دارد که این جایگاه باید حفظ شود و به حوزه پژوهش و فناوری نیز تعمیم داده شود. در این مسیر مستند سازی مهمترین اقدام است.

زالی خطاب به روسای دانشکده ها، اظهار کرد: اپیدمی کرونا فرصتی است تا مدیریت خود را در عرصه ملی محک بزنید. باید از این فرصت استفاده کنید تا بدرخشید و متناسب با نیازها برنامه ریزی کنید.

وی با تشکر از روسای دانشکده ها به دلیل همراهی آنها در مسیر مقابله با بحران کووید-۱۹، عنوان کرد: برای بازگشایی حوزه آموزشی دانشگاه تابع تصمیم ستاد ملی کرونا هستیم. از هم اکنون باید برنامه ریزی و پروتکل های لازم را طراحی کنید.

رتبه چهارم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در تعداد درس فعال در سامانه نوید

دکتر محمدمهدی صدوقی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این نشست ضمن ارائه گزارش مختصری از فعالیت های این معاونت در زمان همه گیری کرونا، عنوان کرد: بلافاصله بعد از تعطیلی دانشگاه ها شورای آموزش مجازی در معاونت تشکیل و راهبردهای توسعه و تحول آموزش الکترونیک دانشگاه تبیین شد.

به گفته صدوقی، شروع به کار سامانه نوید، اتصال به سامانه مجازی وزارت بهداشت، طراحی و راه اندازی مرکز آموزش های مبتنی بر شبیه سازی در دانشگاه و راه اندازی مرکز جامع آزمون های الکترونیک دانشگاه از دیگر اقدامات معاونت آموزشی دانشگاه به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی های آموزش از راه دور از پیش از بحران انجام شده بود، افزود: ۸۴۱ عضو هیئت علمی در زمینه ارائه آموزش های الکترونیک دروس تئوری فعالیت کردند. همچنین ۱۵۴۸ درس فعال و ۸ هزار محتوا در سامانه نوید بارگذاری شده است؛ این اقدامات جایگاه چهارم در تعداد درس فعال در سامانه نوید را برای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ارمغان آورد. همچنین ۱۲ وبینار آموزشی در رشته های مختلف با محوریت مقابله با کرونا برگزار شد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ایجاد زیرساخت های لازم جهت ارائه آنلاین و تعاملی دروس خبر داد و افزود: تمام این اقدامات شاخص وبومتریکس دانشگاه را افزایش می دهد.

وی با اعلام برگزاری ۷۲ مراسم دفاع از پایان نامه به صورت مجازی، تصریح کرد: مرکز جامع آزمون الکترونیک در دانشکده پزشکی در حال آماده سازی است و برای افزایش ظرفیت ها تلاش می کنیم.

به گفته صدوقی استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در ارتقای آموزش تعاملی بر بستر مجازی، اختصاص بودجه آموزشی به دانشکده ها بر اساس عملکرد آن ها، اعطای امتیاز ویژه به اعضای فعال هیئت علمی در این زمینه، از برنامه های آینده معاونت است.

تعریف دوره مجازی فلوشیپ پژوهشی در دانشگاه

دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در این دیدار از ارائه ۱۰۱ طرح تحقیقاتی در ۲ ماه گذشته خبر داد و گفت: این تعداد مقام دوم ارائه طرح تحقیقاتی در کشور را از آن دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی کرد. همچنین برگزاری دو نمایشگاه فناورانه و ثبت ۱۵ مقاله که ۱۵ درصد تعداد مقالات کشوری در حوزه کرونا را شامل می شود، از جمله اقدامات معاونت تحقیقات و فناوری است.

وی ادامه داد: از طرفی چاپ ۶ کتاب و تولید ۶ محصول فناورانه، به ویژه تولید انبوه کیت تشخیص سریع کرونا در کارنامه دانشگاه به ثبت رسیده است.
 
 زرقی ضمن اشاره به لزوم برنامه ریزی پژوهشی برای حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم، ادامه داد: راه اندازی مجتمع بین المللی فناوری و نوآوری با ۱۰ زیرساخت آزمایشگاهی آماده به کار و ایجاد امکان استقرار ۸ مرکز شتابدهی تخصصی، بهره برداری از بیمارستان هوشمند و به کارگیری فناوری تله مدیسین از جمله برنامه های پژوهشی سال جاری دانشگاه است.
 
 وی از تعریف دوره مجازی فلوشیپ پژوهشی با کمک دانشکده مجازی آموزش پزشکی و مدیریت خبر داد.

کد خبر 4916784
تعداد بازدید : 176

ثبت نظر

ارسال