پیشگیری از حمله دستگاه ایمنی به بدن در بیماری ام اس

پیشگیری از حمله دستگاه ایمنی به بدن در بیماری ام اس

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مرکزی  (CNS ) می‌دهد.

شنبه 9 شهریور 1398 ساعت 12:10
گروه ترجمه سایت پزشکی امروز

سیستم ایمنی بدن به گونه ای است که همواره برای مقابله با انواع قارچ، ویروس، باکتری و تومورهای سرطانی آماده دفاع می باشد؛ اما در مواقعی که پای بیماری های خود ایمنی مانند بیماری ام اس در میان باشد این روند معکوس شده و در عوض دفاع از بدن در مقابل عوامل بیماری زا، سلول‌های سالم را به عنوان عامل خارجی شناسایی نموده و به آن حمله ور می شود.

جلوگیری از هجوم دستگاه ایمنی به سلول های سالم :

 محققان طی بررسی های خود به راهکاری دست یافتند که از حمله اشتباهی سیستم ایمنی به بدن جلوگیری می نماید. در این روش نوین سلول‌هایی به نام th17 helper T cells))مورد هدف قرار می‌گیرند. این سلول‌های سیستم ایمنی، تولید اینترلوکین ۱۷ را به عهده دارند و در بسیاری از بیماری‌های خود ایمنی نقش دارند. وظیفه این سلول به طور طبیعی رفع عفونت است و این وظیفه توسط اینترلوکین ۱۷ و با ارسال سیگنال التهابی صورت می‌گیرد؛ ولی گاهی سلول‌های ایمنی بیش از اندازه فعال می‌شوند و اینترلوکین زیادی تولید می‌شود و بیماری‌های خود ایمنی شکل می‌گیرند. گرچه با استفاده از دارو می‌توان تولید اینترلوکین را کاهش داد ، و این موضوع به معنای سرکوب سیستم ایمنی و کاهش توانایی بدن برای مبارزه با انواع عفونت وعوامل بیماری‌زا است.

محققان برای حل این مشکل با استفاده از مولکولی به نام REV-ERB، تولید اینترلوکین را بدون آسیب به عملکرد سیستم ایمنی کنترل کردند. نتایج نشان می‌دهد این روش در مدل‌های حیوانی مبتلا به بیماری ام اس کاملا موفقیت‌آمیز بوده و نشانه های بیماری را کاهش می‌دهد.

این روش در صورت توسعه و مطالعه بیشتر می‌تواند در درمان بیماری ام اس و سایر بیماری های خود ایمنی موثر باشد.

بیماری ام اس چیست ؟

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مرکزی  (CNS ) می‌دهد. سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به میلین حمله می‌کند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول‌های عصبی گفته می‌شود. میلین آسیب دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) می‌شود که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است. زمانی که پوشش میلین یا بافت‌های عصبی آسیب می بینند، ارسال پیام‌های عصبی مختل می‌شود که عوارض مختلفی دارد.

ام اس پیشرونده مقدماتی، نوع عودکننده – فروکش کننده، ام اس پیشرونده ثانویه و نوع پیشرونده عودکننده اشکال مختلف این بیماری هستند و در حال حاضر حدود ۲.۵ میلیون نفر در سراسر جهان به ام اس مبتلا هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت پزشکی امروز مراجعه نمایید.

 

مولتیپل اسکلروزیس (MS)

 

تعداد بازدید : 939

ثبت نظر

ارسال