رزمایش عملیاتی مقابله با بیماری دامی مشمشه در کمیجان برگزار شد

رزمایش عملیاتی مقابله با بیماری دامی مشمشه در کمیجان برگزار شد

اراک- مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: با توجه به بروز بیماری دامی مشمشه در شهرستان کمیجان، رزمایش عملیاتی کنترل و مبارزه با این بیماری همزمان با هفته پدافند غیرعامل برگزار شد.

دوشنبه 13 آبان 1398 ساعت 20:51

به گزارش هفته نامه پزشکی امروز به نقل از مهر 

 

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن شانقی اظهار کرد: بیماری مشمشه یکی از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و از جمله بیماری‌های خطرناک است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی افزود: با توجه به اهمیت این بیماری، به منظور کنترل و شناسایی بیماری، تست و خونگیری از اسب‌ها انجام و بعد از مشکوک بودن نتیجه و انجام آزمایشات تکمیلی، در نهایت، حیوان مورد نظر به روش بهداشتی معدوم سازی شد.

وی تصریح کرد: سنجش و شناسایی آمادگی دامپزشکی و دستگاه‌های مرتبط و نقاط قوت و ضعف در این زمینه از اهداف این اقدام است تا بتوانیم در زمان بحران‌ها واکنش سریع نسبت به بیماری‌های دامی به ویژه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام انجام دهیم.

شانقی بیان کرد: با توجه به اینکه بیماری مشمشه در بین اسب‌های شهرستان کمیجان مشاهده شده باید اقدامات قرنطینه و پاکسازی و ضدعفونی در واحدها انجام و در اسرع وقت دستگاه‌های مربوطه با مجوز قانونی نسبت به معدوم سازی اسب های آلوده اقدام کنند و بعد از آن نمونه برداری و پایش مراقبت از سایر دام‌ها نیز انجام شود.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: در صورتی که اسب مشکوک یا آلوده به استان یا شهرستان دیگر منتقل شده باشد نیز باید به شهرستان یا استان مربوطه اطلاع‌رسانی لازم در خصوص پایش و مراقبت انجام شود.

کد خبر 4763811
تعداد بازدید : 22

ثبت نظر

ارسال