زمان رضایت گیری مشکل اصلی پیوند عضو در ایران

زمان رضایت گیری مشکل اصلی پیوند عضو در ایران

اگر اهدا کنندگان چهار عضو یعنی دو کلیه، یک کبد و یک قلب اهدا کنند در کمترین میزان حدود ۱۰ هزار نفر در یک سال نجات پیدا می‌کنند و ما بعد از دو سال دیگر لیست انتظاری نخواهیم داشت.

شنبه 5 مرداد 1398 ساعت 22:49
دکترمهدی شادنوش ، متخصص تغذیه

مطابق گفتگوی دکتر مهدی شادنوش با خبرگزاری مهر ، بیش از۶۰۰۰ پیوند کبد در کشور و بیش از ۵۰ هزار پیوند کلیه در ۳۳ مرکز کشور ، صورت پذیرفته که این موضوع نشان از تلاش تیم‌های پیوند و متخصصان کشور است که عامل پیشتازی کشورمان در این زمینه باشد. این نکته نیز قابل ذکر است که از این حیث در جایگاه اول منطقه قرار دارد.

دکتر مهدی شادنوش رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، زمان رضایت گیری از خانواده بیمار متوفی جهت پیوند عضورا از مشکلات اساسی موجود در این فرآیند دانست.

اهدای عضو

تا سال ۵۸ حدود ۸۰ پیوند کلیه در کشور اتفاق افتاد بعد از آن به دلیل مسائل جنگ و دفاع مقدس امکان مدیریت پیوند نبود و بیماران برای پیوند به خارج از کشور اعزام می‌شدند. پیوند در گذشته حدود ۳۰ هزار پوند هزینه در برداشت و برای هر یک از اعزام‌ها، هزینه زیادی به خزانه دولت وارد می‌شد .در یک دوره پنج ساله هزینه دیالیز با رقم‌های ارزی در سال ۹۷ عددی حدود ۳۵۰ میلیون تومان برآورد شده است. در حالی که یک پیوند کلیه علاوه بر اینکه فرد را به زندگی عادی بر می‌گرداند هزینه کمتری دارد. کل هزینه پیوند در یک دوره ۵ ساله ۵۰ میلیون برآورد شده است یعنی هزینه یک پیوند یک هفتم هزینه‌های دیالیز است.در امر پیوند برخلاف دیگر امور سلامت که نیازمند بیمار، درمانگر و مرکز درمانی است، یک موضوع مهم دیگر به عنوان فرهنگ وجود دارد ، فرهنگ، ۵۰ درصد فعالیت‌های پیوند را شامل می‌شود تا زمانی که فرهنگ اهدا وجود نداشته باشد اتفاقی نخواهد افتاد.

 

اهدای عضو

 

هنگامیکه از اهمیت ۵۰ درصدی فرهنگ صحبت به میان می آید اهمیت حضور مددکاران اجتماعی در این حوزه بیش از پیش نمایان می‌شود که چه نقش بزرگی را در امر پیوند می‌توانند ایفا کنند. در ۱۹ سال گذشته که پیوند، ساختار یافته و منسجم شده است، ما شاهد رشد ۶۰ برابری در اهدا بوده ایم. شاخص pmp تعداد پیوند به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت است و این شاخص در جمعیت ۸۰ میلیونی کشور به صورت مطلوب ۳۰ و به صورت ایده‌آل ۴۸ خواهد بود. این شاخص در سال ۹۷، ۱۱.۵ بوده که نشان می‌دهد رشد ۶۰ برابری چندان قابل قبول نیست چون رشد فرهنگی کمتری نسبت به دنیا در این زمینه داشته ایم.

بیش از ۷۰۰۰ اهدای عضو تا پایان سال ۹۶ اتفاق افتاده که ایران را در دنیا به رتبه ۲۶ ارتقا داده است.

در ایران با جمعیت ۸۰ میلیونی سالیانه حدود ۱۶ هزار تصادف جاده‌ای رخ می‌دهد. که نیمی از این موارد دچار مرگ مغزی شده و حدود ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر از آنها امکان اهدا پیدا می‌کنند. ولی متأسفانه در سال ۹۷ کمتر از هزار مورد اهدا صورت گرفته است.

 

۲۵ هزار نفر در لیست انتظار وجود دارند، این انتظار یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است. اگر اهدا کنندگان چهار عضو یعنی دو کلیه، یک کبد و یک قلب اهدا کنند در کمترین میزان حدود ۱۰ هزار نفر در یک سال نجات پیدا می‌کنند و ما بعد از دو سال دیگر لیست انتظاری نخواهیم داشت.

زیربنای همه مشکلات پیوند، فرهنگ است. در بسیاری از کشورها پیشرفته که در حوزه اهدای عضو فرهنگ سازی گسترده‌ای انجام شده است، میانگین زمان رضایت گیری از خانواده‌ها، ۴ تا ۶ دقیقه محاسبه شده است، چرا که در این کشورها، خانواده‌ها از قبل، اطلاعات صحیح و لازم در خصوص مرگ مغزی و اهدای عضو را کسب کرده اند. اما در ایران برای اینکه خانواده‌ای راضی به اهدای عضو شود، زمان رضایت گرفتن بین ۶ تا ۹۰ ساعت به طول می‌انجامد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت پزشکی امروز مراجعه کنید.

 

اهدا کنندگان عضو

 

تعداد بازدید : 360

ثبت نظر

ارسال