فقر و تبعیض در سلامت روان افراد موثر است

فقر و تبعیض در سلامت روان افراد موثر است

دبیر علمی سی و ششمین همایش سالانه روانپزشکان ایران، با بیان اینکه فقر، تبعیض و نابرابری در سلامت روان افراد موثر است، گفت: این عوامل باعث بروز ژن های آسیب پذیر می شود.

پنجشنبه 18 مهر 1398 ساعت 19:18

به گزارش هفته نامه پزشکی امروز به نقل از مهر 

 

به گزارش خبرگزاری مهر، امیرحسین جلالی ندوشن، روز یکشنبه در نشست خبری سی و ششمین همایش سالانه انجمن روانپزشکان ایران،  با بیان اینکه عنوان همایش امسال روانپزشکی در روزهای بیم و امید است، افزود: این همایش از ۲۳ تا ۲۶ مهر ۹۸ با حضور بیش از هزار نفر از متخصصان رشته روانپزشکی، در تالار اجتماعات بیمارستان میلاد تهران برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه نگاه جامع نگر به روانپزشکی و تعامل با انجمن ها و نهادهای اجتماعی از جمله محورهای این همایش است، ادامه داد: افزایش آگاهی جامعه باعث تغییر نگرش افراد می‌شود.

جلالی ندوشن با اشاره به آثار منفی درمان افسردگی بر روی درمانگران این بیماری ،بیان داشت:کسانی که با بیماران روانی ارتباط داشته و کار درمان را انجام می‌دهند دچار فرسودگی و افسردگی می‌شوند.

دبیر علمی همایش سالانه روانپزشکان با اشاره به برنامه های وزارت بهداشت، گفت: دو موج پیمایش در این خصوص اجرا شده و موج سوم در حال طراحی و اجرا است. عوامل اجتماعی در کنار عوامل زیستی سهم تعیین  کننده ای در وضعیت سلامت روان دارند.

جلالی ندوشن با بیان اینکه فقر، تبعیض و نابرابری در سلامت روان افراد موثر است، افزود: این عوامل باعث بروز ژن های آسیب پذیر می شود.

دبیر علمی همایش سالانه روانپزشکان ایران، گفت: انسجام اجتماعی ،همدلی و تعلق به خانواده و جامعه باعث کاهش سطح تنش و بروز خودکشی می شود؛ضمن اینکه انسجام ملی باعث پیشگیری از اختلالات در سلامت روان خواهد شد.

در ادامه این نشست خبری، غلامرضا حاجتی دبیر اجرایی سی و ششمین همایش سالانه روانپزشکان ایران، با انتقاد از عدم پوشش بیمه ای قرار گرفتن خدمات روانپزشکی، گفت: بیمه مرکزی قانونی دارد که اختلالات روانی را پوشش نمی‌دهد، لازم است این قانون تغییر کند و نیاز است پوشش بیمه ای بیماران روانپزشکی بازنگری شود.

وی با اشاره به بیماری دمانس، افزود: هزینه مراقبت از این بیماران سالانه ۱۰۰میلیون تومان است.

حاجتی با اشاره به فرسایش بودن معالجه کنندگان بیماران روانی، گفت: کسانی که با بیماران روانی کار می کنند خودشان با افسردگی روبرو می‌شوند.

دبیر اجرایی همایش سالانه روانپزشکان ایران، مهم ترین موضوع در بیماری های روان را پدیده «شرم» عنوان کرد و افزود: اگر فرد دچار بیماری روان برای درمان مراجعه نکند ریسک خودکشی در آن افزایش پیدا می کند.

کد خبر 4738449
حبیب احسنی پور
تعداد بازدید : 105

ثبت نظر

ارسال