احتمال تشرف افراد زیر ۶۰ سال به حج امسال

احتمال تشرف افراد زیر ۶۰ سال به حج امسال

رئیس جمعیت هلال احمر، با عنوان این مطلب که در بحث حج امسال چند سناریو مطرح است، گفت: انجام تست کرونا برای تمامی حجاج الزامی خواهد بود.

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 ساعت 3:40

به گزارش هفته نامه پزشکی امروز به نقل از مهر 

 

به گزارش خبرنگار مهر، کریم همتی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ که با حضور باربارا ریتزولی نماینده کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران، برگزار شد، گفت: تاکنون در راستای انجام رزمایش کمک مؤمنانه، ۲۵۰ بسته به ارزش ۳۰۰ هزار تومان را میان نیازمندان توزیع کرده‌ایم. ما گروه‌های آسیب پذیری که تحت پوشش هیچ نهادی نبودند را پوشش دادیم اما عمق فاجعه زیاد است و با وجود تمامی تلاش‌ها باز هم به ۵۰ درصد از نیازمندان رسیدگی کامل نخواهد شد.

وی افزود: تاکنون ۶ استان کشور به ما کمک کردند تا بسته‌های هزار الی ۲ هزار تعدادی را میان نیازمندان توزیع کنند. امروز نیز ۲۵ استان دیگر وارد فاز عملیاتی می‌شوند.

بخش دیگر اقدامات هلال احمر در سال جدید امداد رسانی‌ها بود و ما نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۰ درصد کاهش ترافیک جاده‌ای و مأموریت‌های امداد و نجات داشتیم. در طول ۴۶ روز نیز به بیش از ۵۲ هزار نفر از هموطنان امداد رسانی شد. دلیل کاهش ارقام نیز شیوع ویروس کرونا و تلاش‌های نیروهای امدادی بوده است.

همتی تصریح کرد: نکته دیگر امداد و نجات ما در کوهستان است که بیش از ۴۰ درصد در سال جدید افزایش داشتیم و دلیل آن سفرهای مردم بوده است.

وی با اشاره بر موضوع حج نیز بیان کرد: در بحث حج نیز احتمالاً روند همچون سال قبل نباشد و چندین سناریو داریم مبنی بر احتمال لغو حج از سوی عربستان، حضور کشورهای معدود و یا تشرف افراد زیر ۶۰ سال برخی کشورها، که در صورت عملی شدن گزینه سوم حدود ۳۸ هزار نفر از هم وطنانمان شرایط حج را دارند و اقدامات لازم در صورت لزوم از هفته آینده انجام خواهد شد.

همتی بیان کرد: در زمینه انتقال وجه و کمک‌های نقدی بین المللی همچنان مشکل داریم. حاکمان آمریکا افرادی زورگو هستند که در چنین شرایطی مسیر دریافت کمک‌ها را بسته اند.

وی در پاسخ به این سوال که برای مدیریت فسادهای مالی گذشته در این نهاد چه برنامه‌ای دارد، اظهار داشت: بنده از ابتدای حضورم در هلال احمر بر لزوم پاکدستی و پایان یافتن هرگونه تخلف مالی تاکید کرده ام و اعلام کرده ام که هر کس که امکان رعایت این موارد را ندارد، همکاری خود با هلال احمر را قطع کند.

رئیس جمعیت هلال احمر درباره کمک به دیگر کشورها در حوزه کرونا گفت: متأسفانه به دلیل مشکلات داخلی به کشورهای عربی کمکی نکردیم و پیش از شروع بحران در ایران تنها به چین کمک کردیم و متقابلاً چین نیز کمک‌های زیادی به کشور کرد.

همتی درباره بیماران کرونایی و سرطانی بیان کرد: خوشبختانه مورد حادی در میان این عزیزان وجود ندارد اما مشکلات مالی در تأمین دارو برای این افراد وجود دارد. از تمامی اهالی رسانه می‌خواهیم که در صورت شناسایی هر یک از این افراد آنها را به من در کمک رسانی به ما معرفی کنند.

وی با اشاره بر تأثیر تحریم‌ها بر تأمین تجهیزات امدادی عنوان کرد: در تأمین برخی اقلام امدادی به دلیل وجود تحریم‌ها مشکل داریم و برخی کشورها نیز به همین علت اقدام به همکاری نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: آقای پیروی دبیر کل جمعیت نیز به دلیل مشکلات شخصی و خانوادگی پیش از عید استعفای خود را به بنده اعلام کردند اما من نپذیرفتم و بعد از مراسم معارفه بنده بار دیگر ایشان استعفا کردند و بنده نیز درخواست کناره گیری ایشان را پذیرفتم.

رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: موج دوم کرونا نیز مشکل چندانی را ایجاد نخواهد کرد و آمادگی داریم که در روزهای آینده‌های قشرهای مختلف ویدئوهای آموزشی برای موج‌های بعدی کرونا منتشر خواهیم کرد.

وی با اشاره به حاشیه‌های پیش آمده چند هفته قبل در مورد انتصابات در جمعیت هلال احمر اطهار کرد: موارد حاشیه‌ای پیش آمده هیچ ربطی به جمعیت هلال احمر ندارد و امیدوارم رسانه‌ها به این حاشیه‌ها پایان بدهند.

وی در مورد طرح غربالگری گفت: در طرح غربالگری سه هزار و چهارصد امدادگر در استان‌های پرخطر حضور داشتند و اقدام به غربالگری کردند.

همچنین ۲۱ میلیون ایرانی توسط جمعیت هلال احمر غربالگری شدند.

رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: در طرح غربالگری ۷.۵ میلیون خودرو را مورد غربالگری قرار دادیم و حدود ۱۴ هزار بیمار در این طرح شناسایی شدند.

همتی گفت: حدود ۳۰۰ میلیارد تومان کمک‌های مردمی دریافت کردیم و عیناً این کمک‌ها را به دست مردم خواهیم رساند.

همتی در مورد کمک‌های بین المللی گفت: ۱۱۲ محموله بین المللی دریافت کردیم و کمک‌های غیرنقدی را در اختیار ستاد ملی مقابله با کرونا قرار دادیم که به صورت عادلانه به مردم بدهند.

وی تصریح کرد: باید با توجه نیاز مردم انبارها به روز شود و در این ارتباط به هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم؛ همچنین باید توجه کرد که ما هیچ درآمدی نداشته ایم و در پرداخت حقوق کارکنانمان نیز مشکل داریم.

وی بیان کرد: بیش از هزار نفر نیرو در ۵۹۳ پایگاهایمان داریم اما به ۴ هزار و ۱۰۰ نفر دیگر نیاز داریم و به دنبال جذب این افراد هستیم.

کد خبر 4917436
تعداد بازدید : 58

ثبت نظر

ارسال