کیست های تخمدانی خوش خیم و بدخیم

کیست های تخمدانی خوش خیم و بدخیم

در طی هر دورۀ قاعدگی، فولیکول هایی که درون تخمدان قرار دارند، بالغ میشوند تا محتوای خود یعنی تخمک را آزاد کنند که این پروسه را تخمک گذاری یا اوولاسیون ( (Ovulationمی نامند.

دوشنبه 20 خرداد 1398 ساعت 14:2
آرزو چراغی متخصص مامایی و سلامت باروری- عضو هیات علمی دانشگاه

در طی هر دورۀ قاعدگی، فولیکول هایی که درون تخمدان قرار دارند، بالغ میشوند تا محتوای خود یعنی تخمک را آزاد کنند که این پروسه را تخمک گذاری یا اوولاسیون (  (Ovulationمی نامند. اگر تخمک گذاری، به طور مناسب ، انجام نگیرد، تخمک درون فولیکول، محصور مانده و آزاد نمی شود  و ممکن است تبدیل به یک کیست تخمدانی(Ovarian Cyst ) از نوع فولیکولار شود که اغلب زمانی به عنوان کیست تخمدان، نامیده می شود که اندازه ای بزرگتر از 30 میلی متر داشته باشد. فولیکولار سیست یا همان کیست فولیکولی، از خوش خیم ترین و شایع ترین کیست های تخمدانی در زنان سنین باروری (50 – 15 سال) می باشد که معمولا با دو ماه نظارت و یا مصرف داروهای هورمونی، از بین می رود و از بین رفتن سریع آن ( ظرف دو الی سه ماه) ، یکی دیگر از ویژگی های خوش خیم بودن آن می باشد. در ادامه، تصویر یک کیست ساده و خوش خیم تخمدانی، در تخمدان آمده است که باعث بزرگی تخمدان شده است.

 

کیست تخمدان

 

کیست تخمدان

 از دیگر کیست های خوش خیم تخمدان می توان به کیست های لوتئال، تکالوتئینی و کیست هموراژیک تخمدان ( کیست خونریزی دهنده )، اشاره کرد که معمولا به دلایل خوش خیم، مانند عدم یا نقص تخمک گذاری و اختلالات هورمونی، پدیدار شده و با دوماه نظارت یا مصرف هورمون ها، از بین می روند.

بیشتر کیست های تخمدانی خوش خیم و ساده، فاقد نشانه های خاصی هستند  و یا ممکن است همراه با درد زیر دل، دردهای قاعدگی ((Dysmenorrhea ، ایجاد فشار لگنی و ناباروری، همراه باشند. یکی از روش های شایع شناسایی این نوع کیست ها، انجام سونوگرافی شکمی و یا واژینال است.

ویژگی بدخیمی تخمدان را باید در هر نوع کیست، حتی کیست های ساده و به ظاهر خوش خیم تخمدان، مورد بررسی قرار داد.

ویژگی بدخیمی تخمدان

یکی از ویژگی های بدخیمی کیست موجود تخمدان یک زن، بزرگ شدگی سریع آن است. به عنوان مثال بیماری که از دوماه قبل با یک کیست 3 سانتی متری، تحت درمان قرار گرفته، ناگهان با همان کیست اما اندازه 8 سانتی متری مراجعه می کند و سونوگرافی، رشد چندین برابری کیست را گزارش می کند که یافته ای مشکوک است و باید تحت بررسی جدی قرار گیرد. بنابراین اگر دارای کیست تخمدانی هستید که رشد سریع  داشته، بهتر است با انجام اعمال تشخیصی دیگر، از وجود بدخیمی تخمدان، مطلع شوید. علاوه بر آن، باید به تمامی بیماران دارای کیست تخمدان بزرگتر از 5 سانتی متر، گوشزد کرد که انجام فعالیت های سنگین، مانند بلند کردن اجسام سنگین، ورزش های سنگین یا روابط جنسی، ممکن است باعث صدمه به کیست، پارگی آن و یا تورشن (پیچ خوردگی ) تخمدانها شود و باید تا زمان درمان کامل، این موارد و هر مورد دیگری که به کیست تخمدان صدمه می زند را رعایت کنند.

از دیگر نشانه های بدخیمی تخمدان، پایدار ماندن کیست تخمدان است. پایدار ماندن کیست به ما گوشزد می کند که کیست یا از نوع بدخیم است یا کیستی است که از نوع خوش خیم اما متفاوت است مانند اندومتریوماهای تخمدان که در بیماری اندومتریوز دیده می شوند. اندومتریوز عبارتست از رشد عناصر لایه داخلی رحم (اندومتر) در خارج از اندومتر که با ایجاد کیست تخمدان و ناباروری و چسبندگی های رحم و لوله های رحم همراه است. بنابراین اگر شما مبتلا به یک کیست تخمدان هستید که بیشتر از دو ماه از مصرف داروی هورمونی سپری شده و کیست هنوز پابرجا است بهتر است با انجام آزمایشات تکمیلی، نوع کیست، به درستی مشخص گردد تا درمان مناسبتری، انجام شود.

ویژگی دیگری که بدخیمی کیست تخمدان را گوشزد می کند، وجود عناصری غیر طبیعی در کیست تخمدان است. ظاهر ساده کیست تخمدان، از نشانه های خوش خیم بودن کیست است. ندول، دیواره ( Septa)، اکوی داخلی، اجزای پیچیده (Complex)، اجزای جامد و توپر ( (Solid  از مواردی هستند که نباید در یک کیست ساده تخمدان، وجود داشته باشند . بنابراین وجود این عناصر، نیاز بیشتری به مراقبت از یک کیست تخمدانی به ظاهر نامشخص را گوشزد می کند.

دو طرفه بودن کیست های تخمدان، مشکوک یا بدخیم بودن یا غیر ساده بودن کیست های تخمدانی را بیان می کند. البته تعدادی از کیست های خوش خیم، نیز به صورت دوطرفه، بروز می کنند اما باید این مورد را نیز در روند بررسی کیست های تخمدان، مد نظر قرار داد.

بنابراین به عنوان جمع بندی کلی باید تاکید نمود  که کیست های تخمدانی بزرگتر از 8 سانتی متر، کیست های دارای رشد سریع، کیست مقاوم  به درمان و کیست های دارای عناصر غیر طبیعی به خصوص در همراهی با دو طرفه یا حتی یکطرفه بودن کیست، باید تحت بررسی های لازم قرار گرفته و با انجام آزمایشات خون و در صورت نبود منع، انجام سونوگرافی واژینال ( در زنان متاهل ) یا MRI  لگن و شکم ( در زنان مجرد و متاهل) و در صور نیاز، انجام جراحی، تحت بررسی کاملتر و درمان مناسب قرار گیرند. باید حتی الامکان سعی شود، از جراحی غیر ضروری تخمدان، پرهیز شود زیرا این کار، باعث پیشگیری از بروز چسبندگی تخمدان و ایجاد ناباروری آینده خواهدد شد. اما اگر  با بررسی بیمار، چاره ای جز انجام عمل جراحی، وجود ندارد، بهتر است با انجام عمل جراحی فوری، چه به صورت لاپاروسکوپ( انجام عمل جراحی با استفاده از وسیله دوربین دار) یا لاپاروتومی ( جراحی بازشکم) انجام گیرد تا نوع کیست و روند درمان بعدی بیمار، مشخص گردد.

 

 کیست های تخمدانی

 

تعداد بازدید : 3358

نظرات

هدایتی

6 ماه و 0 روز پیش

سه هفته پیش با درد شدید به مرکز سونوگرافی مراجعه کردم خیلی دردم زیاد بود قبلا آپاندیسمو عمل کردم دردی شبیه همون درد داشتم وقتی ازم سونو گرفتن گفتن بهم کیست دارم نوشته: * در تخمدان سمت چپ یک ضایعه هایپو اکو به سایز ۳۵*۲۸ میلی متر مشاهده شد که بااحتمال زیاد فولیکولار سیست و در مرحله بعدی اندومتریومای تخمدانی مطرح می باشد* خیلی نگرانم به نظرتون ممکنه چیز بدی باشه؟ وقتی به مطب مامایی مراجعه کردم واسم قرص سیپروترون کمپاند نوشتن کافیه به نظر شما؟

حیدریان

5 ماه و 29 روز پیش

واینکه خانم دکتر چقدر امکان داره نارایی بده؟ اصلا نگران نازایی نیستم فقط میترسم فشاربیاره به شکمم و خیلی بزرگ شن خیلی نگرانم چیز بدی نباشه توروخدا هرچه زودتر جوابمو بدین من خیلی دعاتون میکنم چون مردمو اگاه میکنید وازنگرانی درمیارین خواهشا کمک کنید استرسم کم شه

مهشید

5 ماه و 29 روز پیش

سلام به نظر شما جواب این سونوگرافی بده رحم با سایز و اکوی میومتریال نرمال و فاقد ضایعه دیده شد اندومتر با ضخامت ۸ میلی متر و تخمدان ها بزرگتر از حد طبیعی می باشند و تخمدان راست دارای یک توده با ابعاد ۴۵*۳۸میلی متر به ظاهر با نمای درمویید دیده شد تخمدان راست فاقد صایعه سالیدوسیستیک می باشد مایع ازاد لگنی دیده نشد پیش متخصص زنان که چکاب کردم دکتر گفت سه ماه قرص سیپروترون کمپاند مصرف کنم خانم دکتر در اسفند هم یه سونوی دیگه دادم همین بود اما اندازه کیست خیلی کم تفاوت داشت ۴۳ نوشته بود اسفندتا اردیبهشت هم قرص خوردم به نظرتون چیز بدی نیست؟ ممنون از لطفتون

آرزو چراغی- متخصص مامایی

5 ماه و 28 روز پیش

با سلام فعلا چون طبق گزارش سونوگرافی، احتمال وجود دو نوع کیست تخمدان خوش خیم، وجود دارد، داروهای تجویز شده را به مدت دو ماه منظم، مصرف کنید و مجددا در یک مرکز سونوگرافی معتبر، سونوگرافی، انجام دهید. باید سونوگرافی دوم، برطرف شدن کامل کیست تخمدان را نشان دهد در غیر اینصورت با روش های دیگر، باید نوع دقیق کیست، مشخص شود.

آرزو چراغی- متخصص مامایی

5 ماه و 27 روز پیش

پاسخ: با سلام اگر کیست تخمدان، دارای سایز کوچک باشد معمولا صدمه ای به تخمدان وارد نمی کند اما کیست های بزرگتر از 5 سانتی متر یا کیست هایی که در بررسی، نتیجه تصویربرداری، نشاندهنده فشار به تخمدان هستند باعث بروز صدمه، خواهند شد. در درمان کیست تخمدان، در صورت امکان، اولین درمان، باید نظارت و مصرف دارو باشد زیرا جراحی، با احتمال بیشتری، باعث بروز چسبندگی و ناباروری در آینده، خواهد شد. اگر ظاهر کیست، ساده باشد و بعد از دو ماه، برطرف شود پس با احتمال زیادی، کیست خوش خیم است در غیر اینصورت، باید بررسی تکمیلی، انجام شود.

آرزو چراغی- متخصص مامایی

5 ماه و 27 روز پیش

پاسخ: با سلام کیست های ساده تخمدان، باعث بروز ناباروری نمی شوند به شرطی که برطرف شوند. اما علل تشکیل دهنده آنها مانند اختلالات تخمک گذاری، ممکن است با ناباروری، در ارتباط باشد که نیازمند درمان است. کیست های ناشی از بیماری اندومتروز ،باعث بروز چسندگی و ناباروری می شوند و باید با روش های جراحی برداشته شوند و سال اول بعد از جراحی، بیشترین تلاش برای اقدام به باروری، انجام شود زیرا بیشترین احتمال باروری، وجود دارد.

آرزو چراغی- متخصص مامایی

5 ماه و 27 روز پیش

پاسخ- کیست درموئید تخمدان با سلام رحم، نرمال، گزارش شده است. اما یکی از تخمدانهاکه البته هر دو را تخمدان راست نوشته اید، دارای یک کیست درموئید است. فعلا داروهای تجویز شده را مصرف کنید و مجددا دو ماه بعد، سونوگرافی، انجام شود. اما چون در طی چندین ماه و در طی دو گزارش سونوگرافی جداگانه، وجود همین نوع کیست، گزارش شده، ممکن است کیست شما از نوع درموئید باشد که اگر با علائم آزار دهنده، همراه است، بهتر است با عمل جراحی، خارج شود در غیر اینصورت، دارو، بی تاثیر است .

هدایتی

5 ماه و 24 روز پیش

ممنون که راهنمایی کردید لطف کردید

نجفی

5 ماه و 23 روز پیش

سلام خدمت اساتید عزیز میشه لطفا نظرتون رو بفرمایید و راهنمایی کنید سپاسگزارم رحم با سایز و اکوی میومتریال طبیعی دیده شد ضخامت اندومتر طبق روز سیکل قاعدگی ۸ میلی متر و طبیعی می باشد تخمدان راست فاقد ضایعه سالیدوسیستیک می باشد تخمدان چپ حاوی یک توده با ابعاد ۵۰*۵۵ با ظاهری کیستیک به نفع فولیکولار سیست می باشد مایع آزادلگنی مشاهده نشد ببخشید خیلی طولانی شد قسمت زیر شکمم درد دارم احساس سفتی دارم هفته پیش که سونو دادم گفتن بخاطر کیسته دکتر ماما برام دو تابسته ال دی نوشت گفت میتونی سه ماه هم مصرفشون کنی تاثیر داره؟ میشه بهم لطفا بگید چطور مصرفش کنم روش نوشته از روز پنجم قاعدگی درسته؟

soriyan

5 ماه و 22 روز پیش

عالی و پرکاربرد ممنون

FS- کیست ساده اما ۲۰ میلی متری

5 ماه و 21 روز پیش

سلام به علت دردهای شدیدی که ناحیه شکم داشتم گفتن حتما باید سونوگرافی انجام شه منم سونو که دادم گفتن کیست ۲۰ میلی متریه و واسه درمان دوتا بسته قرص ال دی نوشتن بعدازاینکه قرصام تموم شد مجددا سونو دادم نرمال بود اذر ماه پارسال بود الان دوباره خیلی دل درد دارم مخصوصا از اردیبهشت من تنبلی تخمدانم دارم میشه بعلت تنبلی باشه ؟ سونو گرافی که مجددا دادم گفت کیست ندارم اما گاهی موقع ادرار کردن خون میبینم و خیلی زود به زود احساس دفع ادرار دارم ممکنه کیست بزرگ بشه و فشار بیاره؟ اگه ال دی بگیرم مصرف کنم خوبه؟ تشکر بخاطر اینکه این پیجو گذاشتین واسه سوالات

نجفی

5 ماه و 21 روز پیش

میبخشید مجددا مزاحم شدم لطف می کنید راهنمایی کنید خیلی نگرانم نمیدونم کیستام چی هستن ممکنه بدخیمی باشه لطفا راهنمایی کنید ببخشید من خیلی سوال میپرسم

آرزو چراغی- متخصص مامایی

5 ماه و 17 روز پیش

پاسخ کیست فولیکولار تخمدان با سلام فعلا طبق گزارش سونوگرافی شما، کیست ساده، در تخمدان، وجود دارد. داروها را به مدت دو ماه، منظم مصرف کنید و مجددا سونوگرافی، انجام دهید تا تغییر سایز و برطرف شدن کیست، فالوآپ شود.

آرزو چراغی- متخصص مامایی

5 ماه و 17 روز پیش

پاسخ نحوه مصرف قرص های ضدبارداری ( LD) با سلام دارو را برای اولین بار، در طی پنج روز اول قاعدگی، شروع کنید و بعد از مصرف بیست و یک عدد آن، یک هفته فاصله بیندازید. بلیستر جدید دارو را از روز هشتم قطع دارو، مجددا آغاز کنید. اگر بیشتر از دو ماه مصرف کنید، ماه های بعدی نیز، از روز هشتم قطع، مصرف شود.

آرزو چراغی- متخصص مامایی

5 ماه و 17 روز پیش

پاسخ نحوه مصرف قرص های ضدبارداری ( LD) با سلام دارو را برای اولین بار، در طی پنج روز اول قاعدگی، شروع کنید و بعد از مصرف بیست و یک عدد آن، یک هفته فاصله بیندازید. بلیستر جدید دارو را از روز هشتم قطع دارو، مجددا آغاز کنید. اگر بیشتر از دو ماه مصرف کنید، ماه های بعدی نیز، از روز هشتم قطع، مصرف شود.

آرزو چراغی- متخصص مامایی

5 ماه و 17 روز پیش

پاسخ کیست 20 میلی متری تخمدان با سلام کیست قبلی شما، به ظاهر برطرف شده و البته نیازی هم به مصرف دارو، نبود. تنبلی تخمدان، باعث دردهای لگنی نمی شود. با توجه به اینکه مجددا سونوگرافی، انجام شده و از نظر وجود ضایعات پاتولوژیک تخمدان، منفی می باشد، با توجه به وجود خون در ادرار و دیگر علائم، بررسی از نظر مشکلات مثانه و کلیه، مانند وجود عفونت های ادراری و.. انجام شود.

محسنی راد

4 ماه و 28 روز پیش

در بررسی سونوگرافی انجام شده رحم دارای سایز طبیعی و شکل طبیعی می باشد تخمدان راست فاقد ضایعه پاتولوژیک و تخمدان چپ حاوی یک توده باابعاد ۴۰ میلی متر به نفع کیست درمویید دیده شد مایع آزاد لگنی رویت نشد سلام میبخشید من برای چکاب رحم وتخمدان سونو دادم نتیجش نگرانم کرد میشه بهم بگید مشکلم دقیقا چی هست و چطور درمانش کنم زنی ۲۷ ساله ام که قصد بارداری دارم و بابت نازایی نگرانم ممنون

محسنی

4 ماه و 20 روز پیش

سلام ببخشید میشه لطفا نتیجه رو بهم بگید به نظر شمامشکل جدی دارم

محسنی

4 ماه و 10 روز پیش

سلام و خسته نباشید در مورد مشاوره درباره سونوم مزاحمتون شدم اخرین پیامو نوشتم که نتیجه سونوی خودم بود به نظرشما مشکل جدی دارم؟

آرزو چراغی- متخصص مامایی

4 ماه و 1 روز پیش

با سلام در تخمدان چپ شما، طبق گزارش سونوگرافی، یک کیست درموئید، وجود دارد. این کیست، به دلایل ژنتیکی ، ایجاد می شود و حاوی مو و عناصر دیگر است. باعث نازایی نمی شود اما بهتر است بررسی شود و اگر مشکوک یا علت ناباروری باشد، بوسیله عمل جراحی، خارج شود. جراحی، بوسیله لاپاروسکوپ یا جراحی باز شکم یعنی لاپاروتومی، قابل انجام است.

مریم حسینی

2 ماه و 8 روز پیش

سلام در سونو من تخمدان در ابعاد ۴۳* ۲۷ درسمت راست و ۴۱در ۲۴ مشاهده شد و خونریزی نامنظم و فقط لکه اونم در دوروز با فقط یه روز پریود میشدم ،بهم ال دی دادن ،من دو سه ماه خوردم اما در هفت روز استراحتم اصلا دیگه پریود نمیشدم دکترم رو عوض کردم بهم اینبار سیپروترون کامپاند داد و بهم گفت هر ماه از روز سوم پریکد بخور سه ماه خوردم و ابعاد تخمدانم ۳۵* ۲۸ و چپ ۴۰*۲۱ شد ...باز سه ماه خوردم ...ایا باز درمانمو باید ادامه بدم؟

کیانا

2 ماه و 3 روز پیش

سلام بنده 35 سالمه بخاطر بارداری که پارسال سقط شد تا الان کم خونی دارم و مرتبا لکه بینی میدم ممکنه به هم مربوط باشند از طرفی وقتی سووگرافی دادم هیچ مشکلی نداشتم بعدا ماه بعد ازمایش خون چندتا گرفتن ازم که چندتاش مشکل داشت پرولاکتین 85 بود و یکی دیگه هم ازمایش تیروئید که مسئول ازمایشگاه گفتن که 15 بود و گفتن بالاست به نظر شما الان مشکل من بخاطر سقط بیشتر ممکنه یا بخاطر ازمایشم و اینکه شش ماه که قصد بارداری دارم کلی هم ویتامین مصرف کردم باردار نشدم به نظرتون میشه دوباره باردار شم؟ خیلی ممنون از شما

زیبا

2 ماه و 1 روز پیش

سلام ببخشیدیک کیست تخمدانی چپ با سپتوم ودبریهای داخلی بقطر 3/5cmودوفولیکول تخمدانی راست باقطار 7mm/5mmمشاهده شده بنظر شما با درمان برطرف میشه ممنون میشم جواب بدید

کیانا

1 ماه و 29 روز پیش

سلام ببخشید خیلی استرس دارم وبدحالم میشه لطف کنید نظرتونو بفرمایید

آرزو چراغی- متخصص مامایی

1 ماه و 26 روز پیش

پاسخ سوال در مورد سایز تخمدان ها: با سلام تغییر سایز تخمدان ها در خانم ها معمولا تا حدودی ، طبیعی می باشد. اما با توجه به شرح حال فعلی شما، احتمال تنبلی تخمدان یا همان سندرم تخمدان پلی کیستیک، مطرح می باشد که در این حالت، اختلالات قاعدگی، مانند تاخیر در شروع یا اتمام قاعدگی و بی نظمی های مختلف، دیده می شود. اما حتما باید آزمایشات هورمونی کامل را انجام دهید چون این مشکل، ممکن است بامشکلات دیگر همراه باشد که در کنار هم، باعث تشدید اختلالات قاعدگی شوند. اگر بررسی های کامل را، انجام دادید برای تنظیم قاعدگی، نیاز به مصرف دارو می باشد که گاهی لازم است به صورت طولانی به منظور تنظیم قاعدگی، مصرف شوند نه به منظور کاهش حجم تخمدان ها.

آرزو چراغی- متخصص مامایی

1 ماه و 26 روز پیش

پاسخ سوال در مورد سایز تخمدان ها: با سلام تغییر سایز تخمدان ها در خانم ها معمولا تا حدودی ، طبیعی می باشد. اما با توجه به شرح حال فعلی شما، احتمال تنبلی تخمدان یا همان سندرم تخمدان پلی کیستیک، مطرح می باشد که در این حالت، اختلالات قاعدگی، مانند تاخیر در شروع یا اتمام قاعدگی و بی نظمی های مختلف، دیده می شود. اما حتما باید آزمایشات هورمونی کامل را انجام دهید چون این مشکل، ممکن است بامشکلات دیگر همراه باشد که در کنار هم، باعث تشدید اختلالات قاعدگی شوند. اگر بررسی های کامل را، انجام دادید برای تنظیم قاعدگی، نیاز به مصرف دارو می باشد که گاهی لازم است به صورت طولانی به منظور تنظیم قاعدگی، مصرف شوند نه به منظور کاهش حجم تخمدان ها.

آرزو چراغی- متخصص مامایی

1 ماه و 26 روز پیش

پاسخ کیست تخمدانی حاوی دبری داخلی و سپتوم با سلام فولیکول های تخمدانی سمت راست، فعلا مشکلی، ایجاد نمی کنند. اما کیست تخمدانی سمت چپ، به علت وجود عناصر مشکوک، حتما باید بعد از دو ماه، مجددا بوسیله سونوگرافی رحم و تخمدان و در صورت نیاز، بررسی آزمایشات و مارکرهای لازم، بررسی و تصمیم گیری شود.

آرزو چراغی- متخصص مامایی

1 ماه و 26 روز پیش

پاسخ سوال مربوط به سقط قبلی با سلام علت لکه بینی شما مقدار بالای پرولاکتین خون و هم چنین با احتمال زیاد، کم کاری تیروئید است که کاملا به هم مرتبط می باشند. بایدهمزمان از داروهای موثر بر تیروئید و کاهش دهنده پرولاکتین، استفاده کنید. تا مشکل تیروئید و هورمون های نامتعادل، برطرف نشود، احتمال بارداری، افزایش ، نخواهد داشت.

آرزو چراغی- متخصص مامایی

1 ماه و 26 روز پیش

پاسخ سوال مربوط به سقط قبلی با سلام علت لکه بینی شما مقدار بالای پرولاکتین خون و هم چنین با احتمال زیاد، کم کاری تیروئید است که کاملا به هم مرتبط می باشند. بایدهمزمان از داروهای موثر بر تیروئید و کاهش دهنده پرولاکتین، استفاده کنید. تا مشکل تیروئید و هورمون های نامتعادل، برطرف نشود، احتمال بارداری، افزایش ، نخواهد داشت.

بهار

1 ماه و 8 روز پیش

سلام من سنوگرافی که دادم نوشته "کیست کورپوس لوتئال به دیامتر ۱۶ م.م در تخمدان راست دیده شد" میشه توضیح بدین خطرناک چطوری رفع میشه.در ضمن من محروم. چندماهی دقیقا ۱۵روز بعداز پریود لکه هایی دارم

آرزو چراغی- متخصص مامایی

29 روز پیش

پاسخ: باسلام کیست شما از نوع کیست های خوش خیم است و معمولا بعد از یک تا دو ماه، برطرف می شود. به منظور تشخیص علل اختلالات قاعدگی، آزمایشات کامل هورمونی در روز سوم قاعدگی، انجام دهید. می توانید بعد از بررسی دقیق، از داروهای هورمونی، مانند قرص ال دی، در صورت نبود مشکل، به مدت سه تا شش ماه، استفاده کنید.

مایده

18 روز پیش

لطفا پاسخ بدید خیلی نگرانم من ۴۳ سالم هست

مایده

28 روز پیش

سلام من چهار سال پیش به خاطر فیبرم رحمم رو برداشتمم اما الان برا مکان تخمدان هام مراجعه کردم نوشته تخمدان راست کیست به دیامتر ۳۷ میلیمتر فاقد اکوی داخلی و فولیکول به دیامتر ۲۳ مشاهده شد مختصر مایع آزاد در لگن مشاهده شد آیا خطرناکه لطفا راهنمایی کنید

آرزو چراعی

15 روز پیش

پاسخ: باسلام کیست موجود در تخمدانها با توجه به گزارش سونوگرافی، ازنوع ساده می باشد. برای اطمینان، می توانید به مدت دوماه از قرص سیپروترون کمپاند، البته بعد از بررسی کامل ونبود مانع، استفاده کنید و مجددا، سونوگرافی، انجام دهید.

ثبت نظر

ارسال