99-113

تغییرات آب و هوایی و بیماریهای عفونی جدید

2020 - Johns Hopkins

تغییرات آب و هوایی  و بیماریهای عفونی جدید

محققان دانشگاه جانزهاپکینز، دریافتیم که تغییر اپیدمیولوژی بیماری‌های عفونی ، پدیدآمدن میکروب های جدیدو تغییر ویژگی‌های دستگاه ایمنی انسان همگی با این پدیده در ارتباط هستند .

شنبه 15 آذر 1399 ساعت 21:25
گروه علمی نشریه پزشکی امروز

انسان موجودی است با حافظۀ تاریخی کوتاه و همین موضوع سبب تکرار مجدد تاریخ می گردد، این بار متمرکز بر تاثیر تغییرات آب و هوایی شدیم و مطابق با اعلام محققان دانشگاه جانزهاپکینز، دریافتیم که تغییر اپیدمیولوژی بیماری‌های عفونی ، پدیدآمدن میکروب های جدیدو تغییر ویژگی‌های دستگاه ایمنی انسان همگی با این پدیده در ارتباط هستند .

◄ تغییرات آب و هوایی و بیماریهای عفونی جدید :

با توجه به اینکه میکروب‌ها می توانند با دمای بالاتر تطبیق پیدا نمایند ، این نگرانی وجود دارد که گرم شدن دمای زمین برای میکروبهایی که توان تحمل گرمای بالاتر را دارند، منجر به شکست سیستم دفاعی اندوترمی (Endothermy)ما شده و سبب ظهور بیماریهای عفونی جدیدی گردد. گرم شدن کره زمین سبب ایجاد بسیاری از گونه های قارچی (Fungal) سازگار با دمای بالاتر می شود ، که برخی از آنها مستعد بیماری زایی در انسان بوده و از لایه های دفاعی بدن(اندوترمی) عبور می نمایند. همین استدلال ها را می توان برای ویروس‌ها ، باکتری‌ها و انگل‌ها نیز بیان نمود. برای نمونه ، نگرانی هایی در مورد ظهور همزمان Candida auris در سه قاره وجود دارد ، اتفاقی که ممکن است با گرمای جهانی گره خورده باشد.

برای رفع این تهدید ، پژوهشگران به لزوم نظارت بهتر بر روی بیماریهای جدید ، تحقیقات در مورد برهم کنش های غیر انسانی میزبان و میکروب ، ادامه توسعه درمان های ضد میکروبی و توسعه ماتریس های تهدید برای شناسایی تهدیدات احتمالی اشاره کردند. در حالی که چالشهای ناشی از تغییرات آب و هوایی بسیار نگران کننده است ، محققان اموری را که در سالهای اخیر برای مقابله با ویروس های کرونا و ابولا انجام شده است ، اشاره نموده که بهترین تضمین در برابر تهدیدات آینده، ادامه سرمایه گذاری در نظارت ، اپیدمیولوژی ، درمان ضد میکروبی و تحقیقات اساسی در مکانیسم های بیماریزای میکروبی است.

تعداد بازدید : 329

ثبت نظر

ارسال