اختلالات دوران قاعدگی

اختلالات دوران قاعدگی

یک قاعدگی طبیعی، باید هر 28 روز یا ماهی یک بار، اتفاق بیفتد. اگر فاصله بین قاعدگی ها کمتر از 21 روز باشد، به آن، پلی منوره، اطلاق می شود .

چهارشنبه 6 آذر 1398 ساعت 11:44
آرزو چراغی- عضو هیئت علمی گروه مامایی

در هر دورۀ  قاعدگی، زنان، به طور معمول، باید، یک قاعدگی طبیعی را تجربه کنند. دورۀ ماهیانه قاعدگی، ماهی یک بار که حدودا 8 – 4 روز خونریزی به طول می انجامد.  تعداد زیادی از خانم ها در سنین باروری، در مورد دورۀ قاعدگی و اختلالات دورۀ قاعدگی خود، سوال می پرسند:

 

آیا بروز درد، در دوران قاعدگی، طبیعی است؟

 

 دردهای دوران قاعدگی یا همان (Dysmenorrhea ) ممکن است به صورت اولیه، به علت پروستاگلاندین ها و یا به صورت ثانویه، در اثر مشکلات پاتولوژیک لگن، ایجاد شود. کیست های تخمدانی، پولیپ رحم ( Polyp)، میوم های داخل رحمی (  ( Submocusal myoma، اندومتریوز، از علل مهم دیسمنوره می باشند. باید توجه کرد که تعدادی از اختلالات رحمی – تخمدانی، با اینکه از بیماریهای مهم زنان می باشند اما با دردهای قاعدگی، همراه نیستند که از این جمله، می توان سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) را نام برد.

 

آیا  بروزلکه بینی، دربین قاعدگی ها، طبیعی است؟

 

هیچ لکه بینی، نباید در بین دو قاعدگی، دیده شود. کمبود پروژسترون، ازدیاد استروژن، کمبود استروژن، ابتلای به سندرم تخمدان پلی کیستیک، پولیپ و میوم رحم، پولیپ دهانه رحم ( Cervical Polyp)، هایپر پلازی اندومتر، از علل مهم بروز لکه بینی بین دو قاعدگی، می باشند.

 

ممکن است یک قاعدگی طبیعی، دو یا چند بار در یک ماه، رخ دهد؟

 

یک قاعدگی طبیعی، باید هر 28 روز یا ماهی یک بار، اتفاق بیفتد. اگر فاصله بین قاعدگی ها کمتر از 21 روز باشد، به آن، پلی منوره، اطلاق می شود که ممکن است ناشی از اختلالات غدد، مانند کم کاری تیروئید یا پرکاری آن، نامتعادل بودن سطوح هورمون ها، اختلالات پرولاکتین خون، سندرم تخمدان پلی کیستیک و در موارد نادر تر، کمبود پلاکت های خون، باشد. هم چنین افزایش بیشتر از 35 روز در فاصله بین قاعدگی ها، به عنوان اولیگومنوره، نامیده می شود و ممکن است از اختلالات مختلف هورمونی مختلف و یا اختلالات غدد، ناشی شود.

 

آیا قطع قاعدگی، یک رخداد طبیعی است؟

 

شایعترین علت قطع قاعدگی زنان ( Amenorrhea) در زنان سنین باروری، بارداری است پس ممکن است یک علت طبیعی باشد. پس اولین اقدام در زنان دارای آمنوره، باید شامل بررسی بارداری، باشد. با رسیدن به سنین یائسگی نیز، آمنوره طبیعی، رخ می دهد که یک شرایط طبیعی، می باشد. از علل غیر طبیعی آمنوره، می توان به کیست های تخمدانی، سندرم تخمدان پلی کیستیک، چاقی یا کاهش وزن شدید و یکباره، افزایش هورمون پرولاکتین خون، افزایش آندروژن های بدن، اختلالات کم کاری و پرکاری تیروئید، اشاره کرد. مشکلات رحمی – تخمدانی، مانند پولیپ رحم، میوم یا عفونت های تناسلی، باعث بروز آمنوره نمی شوند و وجود یک توده خوش خیم رحمی، مانند میوم، به هیچ وجه، نباید به عنوان علت قطع قاعدگی، در نظر، گرفته شود.

 

چه علائمی، همراه با اختلالات قاعدگی، هشدار دهنده، وجود بیماری های دیگر می باشند؟

 

اگر همراه با اختلالات قاعدگی، هیرسوتیسم ( پرموئی)، ریزش مو، جوش صورت یا بدن، آکنه، چاقی، پوست چرب، درد زیر دل، احساس فشار لگنی، لکه بینی بعد از روابط جنسی، دردهای یک یا دو طرفه شکم، دردهای حین رابطه جنسی، وجود داشته باشد، باید شک به وجود یک علت پاتولوژیک، مطرح گردد و با بررسی سونوگرافیک رحم و تخمدان ها و هم چنین ارزیابی سطوح هورمون ها در روز سوم قاعدگی، علل احتمالی، مورد بررسی، قرار گیرند. علل موجود در رحم یا تخمدان ها، با  روش های مختلف، تحت درمان، قرار می گیرند و علل عدم تعادل هورمونی، نیز، باید به دقت، تحت بررسی و درمان، قرار گیرند.

ممکن است به منظور تنظیم قاعدگی، از داروهای موجود، استفاده کرد که گاها بهترین، پاسخ را خواهند داشت اما به خاطر، داشته باشید که حتما می بایست، علل اصلی، تحت درمان، قرار گیرند. به عنوان مثال، بیماری که مبتلا به اختلالات تیروئید است تا زمانیکه سطح هورمون های تیروئیدی، طبیعی نشوند، ممکن است ، مجددا بی نظمی های قاعدگی، پدیدار شوند.

آزمایشات روز سوم قاعدگی، کمک فراوانی، به شناسایی علل موجود می کند. در طی این بررسی، که توسط آزمایش خون، انجام می شود، سطح هورمون پرولاکتین، هورمون های فوق کلیه، آندروژن ها، هورمون های زنانه و هورمون های تیروئیدی، تحت بررسی، قرار می گیرند و علل اصلی، مشخص، خواهد شد.

بهتر است خانم هایی که سونوگرافی نرمال در طی پیگیری اختلالات قاعدگی دارند، یا مبتلا به مشکلاتی در سونوگرافی هستند که ممکن است ریشه این مشکلات در همزمانی با اختلالات هورمونی باشد، مانند ابتلای به کیست های تخمدانی، حتما آزمایشات روز سوم قاعدگی را انجام دهند تا با تشخیص هر چه زودتر علل، درمان های موثر تر و قطعی، انتخاب شوند.

 

در صورت تداوم مشکلات مطرح، چه اتفاقی رخ می دهد؟

 

اگر اختلالات موجود، شناسایی و یا درمان نشوند با مضرات متعددی همراه می باشند. عدم درمان اختلالات هورمونی، باعث صدمات مختلفی به بدن مانند بروز ناباروری، می شوند. اختلالات غدد، مانند اختلالات تیروئید، باعث، چاقی و لاغری مفرط، اختلالات خواب و اشتها، نارسایی قلبی، خواهند شد. توده های خوش خیم رحم و تخمدان، باید، درمان شوند در غیر این صورت، با رشد بیشتر، باعث صدمات متعدد، خواهند شد. بنابراین، شناسایی و درمان اختلالات، اهمیت ویژه ای دارد.

تعداد بازدید : 321

نظرات

م . اسماعیلی نسب

5 ماه و 25 روز پیش

سلام بنده زنی 23 ساله هستم دوسال پیش ازدواج کردم ودل دردای خیلی زیاد داشتم به توصیه دکتر سونو دادم که یه کیست شش سانتی داشتم بعداز چهارماه که حدود سه ماه هم ال دی مصرف کرده بودم کیست ناپدید شده بود بخاطر استرس یک ماه پیش سونو دادم که گفت میوم دوسانتی دارم و الانم دوماهه قاعدگی ندارم همون ال دی رو دوباره مصرف کنم میوم زود خوب میشه شنیدم بعضیارو عمل می کنن اگه الان عملم کنن قاعدگی مجدد نرمال میشه

م اسماعیلی

5 ماه و 25 روز پیش

ببخشین فراموش کردم میومم دوسانته که یه چیزی هم همراهش نوشته که میوم اینترامورال با اندازه بیست میلی متر است خطرناکه؟

آرزو چراغی

5 ماه و 14 روز پیش

پاسخ: باسلام ابتلای به میوم، باعث قطع قاعدگی، نمی شود. شما باید، چکاب کامل،انجام دهید.تست های هورمونی و سونوگرافی رحم و تخمدان...میوم را هر شش ماه، چک کنید.

گل نسترن

5 ماه و 11 روز پیش

Perfecccct

مقومی

4 ماه و 26 روز پیش

پربار ومفید

مقیمی

4 ماه و 26 روز پیش

خیلی عالی بود

بنکداران

2 ماه و 23 روز پیش

عالی مثل همیشه

ثبت نظر

ارسال