شماره ۱۱۷۱

علل، نشانه‌ها و درمان آدنیت‌مزانتر

پزشکی امروز

علل، نشانه‌ها و درمان آدنیت‌مزانتر

لنفادنیت‌مزانتر (یا آدنیت‌مزانتر)، التهاب گره‌های‌لنفاوی در مزانتر است. مزانتر، روده را به دیواره‌شکم متصل و آن‌را در محل ثابت‌می‌کند. لنفادنیت‌مزانتریک معمولاً ناشی‌از عفونت‌روده می‌باشد؛ عفونتی معمولاً خفیف که بدون درمان بهبود‌می‌یابد و ممکن‌است با آپاندیسیت اشتباه گرفته‌شود و بیشتر بر کودکان زیر ۱۶سال تأثیرگذار است تا بزرگسالان.

دوشنبه 26 آذر 1397 ساعت 9:42
دکترفرهاد فیلی - متخصص کودکان

• علل:

گره‌های لنفاوی یا غدد‌لنفاوی، بخشی‌از سیستم‌لنفاوی هستند که در‌سراسر بدن حضوردارند. گره‌های‌لنفاوی به‌عنوان بخشی‌از سیستم ایمنی بدن به حفاظت ‌از بدن در‌مقابل عفونت و بیماری کمک‌می‌نمایند. آنها لنفوسیت‌ها را ذخیره‌می‌کنند که سلول‌های‌سفید خون هستند و با عفونت مبارزه می‌نمایند. زمانی‌که عفونت رخ‌می‌دهد، تعداد گلبول‌های‌سفید افزایش‌می‌یابند و غدد‌لنفاوی متورم و دردناک می‌شوند. گره‌های‌لنفاوی که به‌عفونت نزدیک‌تر هستند، بیشتر متأثر‌می‌گردند. اگر غدد‌لنفاوی مزانتر به عفونت در شکم یا روده واکنش نشان‌دهند، متورم و دردناک‌شده و باعث ناراحتی شکمی می‌شوند.
آدنیت مزانتر یک معمولاً ناشی‌از عفونت ویروسی یا باکتریایی می‌باشد. همچنین ممکن‌است در برخی‌از انواع سرطان یا بیماری‌های التهابی‌روده (IBD) نیز رخ‌دهد.

نشانه‌ها و عوارض:

نشانه‌های آدنیت‌مزانتریک شبیه به آپاندیسیت است، اما این بیماری به‌ اندازه آپاندیسیت جدی نیست.

• شکم‌درد

• تب

• اسهال

• تهوع و استفراغ

دردشکم ممکن‌است در نزدیکی ناف‌شکمی به‌سمت پایین و راست‌(RLQ) و یا احتمالاً وسیع باشد. گاهی، گلودرد یا نشانه‌های سرماخوردگی ممکن‌است پیش‌از آغاز درد شکمی ظاهر‌شوند و عفونت تنفسی فوقانی نیز می‌تواند گسترش یابد. آدنیت‌مزانتریک معمولاً خفیف است و تنها چند‌روز به‌طول می‌انجامد و در بیشتر موارد، مشکل بدون مداخله حل خواهدشد.

با این‌حال اگر درد شدیدتر گردد‌، یا هرکدام از موارد زیر رخ دهد، باید اقدامات پزشکی صورت پذیرد:

• درد‌ناگهانی شدید شکم

• درد‌شکم همراه با تب

• درد‌شکم با اسهال یا استفراغ

اگر درد هنگام خواب رخ‌دهد و یا اشتها و عادت‌های روده‌ای بیمار تغییریافته و رفع‌نشوند، باید مورد بررسی قرارگیرند.

آدنیت‌مزانتریک معمولاً خطرناک نیست، اما گره‌های لنفی‌متورم در درازمدت می‌توانند نشانه‌ای از رخدادی جدی‌تر باشند.

اگر غدد‌لنفاوی به‌علت عفونت باکتریایی شدید متورم شوند و درمان نگردند، عامل عفونت می‌تواند به‌ جریان‌خون گسترش‌یافته و سپسیس ایجاد نماید که در بسیاری‌از موارد کشنده است.

نشانه‌های آدنیت‌مزانتریک را می‌توان با موارد بارداری خارج‌‌رحمی و نیز آپاندیسیت اشتباه‌گرفت. اگر در یک خانم جریان این نشانه‌ها وجودداشته و احتمال بارداری نیز موجود بود، باید جهت رد یا تأیید بارداری خارج رحمی مورد بررسی قرار‌گیرد.

تشخیص:

در بعضی‌از موارد، تشخیص آدنیت‌مزانتریک به دلیل گستردگی درد شکمی دشوار است.

پزشک می‌تواند تشخیص آدنیت‌مزانتر را به طرق زیر تأیید ‌نماید:

• معاینه دقیق شخص و بررسی سابقه‌پزشکی وی.

• انجام بررسی‌ها تصویربرداری مانند؛ سونوگرافی شکم و یا CT اسکن شکم، برای تعیین اینکه آیا فرد مبتلا به آدنیت مزانتریک است یا آپاندیسیت.

• CT اسکن که ‌توسط‌آن‌ قادر به‌ تشخیص‌ بزرگ‌شدن گره‌های لنفاوی یا ضخیم‌شدن دیواره روده می‌باشیم.

• فرستادن یک نمونه خون برای آزمایشگاه جهت تعیین وجود و نوع عفونت ضروری است. طیفی از پاتوژن‌ها ممکن‌است عامل عفونت باشند. در آمریکای شمالی، باکتری اصلی عامل آدنیت مزانتریک Yerisinia Enterocolitia می‌باشد.

درمان و تسکین‌های خانگی:

موارد خفیف آدنیت مزانتریک اغلب خودشان بهبود می‌یابند، اگرچه برخی از درمان‌ها ممکن‌است نشانه‌ها را تسکین‌دهند.

داروهای بدون نسخه(OTC) برای درمان درد و تب می‌توانند به کاهش برخی از ناراحتی‌های بیمار کمک‌‌نمایند. برای یک عفونت باکتریایی متوسط تا شدید، معمولاً آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود.

از دیگر راه‌کارهایی که‌برای کمک به بهبودی صورت می‌پذیرد‌:

• استراحت زیاد برای کمک به دفاع بدن

• نوشیدن مایعات فراوان برای کمک به جلوگیری از دهیدراتاسیون بدن، به ویژه پس از استفراغ و اسهال

• گرم‌نگاه‌داشتن شکم به‌منظور کاهش برخی از دردها نیز ممکن‌است مؤثر باشد.

داروهای خانگی(Home remedies) نیز ممکن‌است به آدنیت مزانتریک کمک‌کنند. گزینه‌های درمانی طبیعی که ممکن‌است به سلامت سیستم ایمنی و مبارزه با عفونت کمک‌کنند، عبارتند‌از:

• کاسنی(Echinacea): کاسنی مشتق‌شده از تیره اکیناسه بوده و برای درمان عفونت استفاده‌می‌شود. این گیاه می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت و توکسین‌های عامل عفونت را از بدن حذف‌نموده و می‌تواند روند بهبودی را نیز تسریع بخشد.

• گیاه نیل وحشی(Wild indigo): این مکمل به‌علت خواص ضدعفونتی‌ که دارد شناخته شده‌است، اما باید با اکیناسه استفاده‌شود، وگرنه ممکن‌است سمی باشد. اگر به‌درستی استفاده‌شود، می‌تواند سیستم ایمنی را تمیز و به مبارزه با بیماری کمک‌کند.

• شیرین‌بیان: برای درمان انواع عفونت‌ها استفاده می‌شود، زیرا ضدالتهابی‌است و حفاظت مخاطی را افزایش می‌دهد. همچنین با القای باکتری‌های سالم در روده می‌تواند به آدنیت مزانتریک کمک‌کند.

با این‌حال و درحال‌حاضر، شواهد علمی اندکی در تأیید استفاده از این داروهای طبیعی وجود دارد.

پیشگیری:

آدنیت‌مزانتر همیشه قابل‌پیشگیری نیست، اما گاهی خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی و ویروسی می‌تواند کاهش‌یابد.

برخی‌از مواردی‌که مردم می‌توانند برای کاهش خطر ابتلا به آدنیت مزانتریک انجام دهند، عبارتنداز:

• شستن مرتب دست‌ها با صابون و آب، می‌تواند باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین ببرد تا از سرایت آنها به دیگران جلوگیری شود.

• دوری از فرد بیمار؛ برخی از باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند از طریق تماس نزدیک با بیماران گسترش پیدا کنند.

• ضدعفونی‌کردن: سعی‌شود محل آماده‌کردن غذا همواره تمیز نگه‌داشته‌ شود و به‌طور مرتب و دائم محل‌هایی نظیر حمام که مستعد آلوده‌شدن هستند، ضدعفونی گردند.

بررسی‌ها نشان‌‌داده افرادی‌که در دوران کودکی یا نوجوانی آدنیت‌مزانتر را تجربه‌می‌کنند، در ادامه زندگی خطر کمتری برای ابتلا به کولیت‌اولسراتیو را دارند.

 

تعداد بازدید : 5534

ثبت نظر

ارسال