شماره ۱۱۵۷

زاد روز زکریای رازی و روز داروساز

دکتر احمد رهنمای‌چیت‌ساز - داروساز

زاد روز زکریای رازی و روز داروساز

یکشنبه 31 تیر 1397
پزشکی امروز

هرساله به بهانه زادروز محمدبن‌زکریای‌رازی، روزداروسازی را در ایران گرامی‌می‌دارند و انجمن‌های داروسازی سراسر کشور به ویژه داروسازان ایران، با برپایی همایش‌های علمی و حرفه‌ای این روز را با جشن و شادمانی‌گذرانده و به‌شب می‌رسانند.

زکریای‌رازی که در خارج از ایران بانام Rhazes شناخته‌می‌شود، یکی‌از نوابغ داروسازی و پزشکی شهیر دنیا است که به‌دلیل نوشته‌هایش در زمینه طب در دنیا بسیار مشهور‌می‌باشد.

گفته‌می‌شود که وی به‌سال‌۸۵۰‌ تا ‌۸۶۵ ‌میلادی در ری (راگا) که از بلاد آباد ایران بود، به‌دنیا آمده و به‌سال ۹۲۸‌یا‌۹۲۹‌میلادی در بغداد دیده از‌جهان فروبسته است.

ابوبکر‌محمدبن‌ زکریای‌رازی که به‌علت زاده‌شدن در ری، به رازی معروف است، به نوشته کتاب تاریخ‌پزشکی، پیش‌از آنکه طبیب‌شود و در ری بیمارستان تأسیس‌کند و شاگرد تربیت‌کند، صراف‌بود و چنگ‌می‌نواخت. پس‌از تحصیل طب در بغداد، به سفرهای فراوان می‌رفت تا آنکه به تقاضای منصور خلیفه‌عباسی برای اداره بیمارستان جدیدالاحداث بغداد در‌آن شهر اقامت‌گزید.

رازی نزدیک‌به حدود ۲۰۰جلد کتاب و رساله‌ مختلف در زمینه فلسفه، دین، ریاضیات، ستاره‌شناسی، طب و داروسازی نوشت (می‌گویند که رازی در اواخر عمر نابینا شد و در فقر و فاقه بدرود حیات گفت).

نکته جالب در زندگی ابوبکر محمدبن‌ زکریای‌رازی آن است که وقتی برای پیشگیری‌از کوری خواستند تا چشمش را عمل‌کنند در پاسخ گفت:

«آنقدر جهان را دیده‌ام که دیگر مایل به دیدن آن نیستم». ضمن آنکه متوجه بود که بسیاری‌از پزشکانی که به وی پیشنهاد عمل چشم می‌دادند، به آناتومی‌چشم آگاهی چندانی نداشتند.

شاهکار رازی، کتاب «الحاوی» است که دایره‌المعارف طب عملی و نیز تراپوتیک بوده و ۲۴مجلد دارد و شامل تمام اطلاعات طبی ابتدای قرن‌دهم‌میلادی می‌باشد.

کتاب الحاوی به فرمان پادشاه ناپل و سیسیل درسال‌۱۲۷۹‌میلادی توسط «فرج‌بن‌سالم» به زبان لاتین برگردانده شد.

نخستین‌ نسخه چاپی این کتاب توسط «ژاکوب‌بریتانیکو» به‌سال‌۱۴۸۶‌میلادی در بریتانیا عرضه‌شد.

رازی خلاصه‌ای از کتاب الحاوی را به‌نام «طب‌المنصوری» در ۱۰جلد نگاشته‌است که جلد نهم آن در دنیا بسیار معروف و شناخته‌شده می‌باشد. درپایان، پنجم‌شهریور، روز داروسازی را گرامی می‌داریم.

تعداد بازدید : 87

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 26

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 36

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 22

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 42

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 34