شماره ۱۱۵۰

تابستان و مصرف خوراکی خنک

دکتر ماندانا پرتوی - اندودنتیست

تابستان و مصرف خوراکی خنک

چهارشنبه 21 تیر 1396
پزشکی امروز

هنگامی‌که بستنی می‌خورید و یا مقداری یخ را به‌سرعت می‌بلعید، احساسی مانند یخ‌زدن یا به‌اصطلاح (Brain freeze) به‌شما دست‌می‌دهد که نام علمی آن Sphenopalatine Ganglioneuralgia است. این حالت واکنش بدن یا به‌نوعی متوقف‌کردن شما از استفاده مواد خنک یا آهسته مصرف‌کردن آن است. Dwayne Godwin از مرکز تحقیقات پزشکی Wake Forest Baptist مکانیسم این حالت را به‌این‌صورت توضیح‌می‌دهد:

یخ‌زدگی مغز یک نوع سردرد با وقوع سریعی است و به‌سرعت نیز ازبین‌می‌رود. دهان ما دارای سیستم عروقی وسیعی است که شامل زبان نیز می‌شود و به‌همین‌علت درجه حرارات بدن نیز از این‌ طریق گرفته می‌شود. مصرف سریع مایعات خنک مانع جذب تدریجی برودت می‌شود. با مصرف سریع مایعات خنک یا بستنی، ما به‌سرعت حرارت خلف گلو را تغییر‌می‌دهیم؛ جایی که محل عبور شریان کاروتید داخلی که خونرسانی به مغز را انجام می‌دهد (شریان Anterior cerebral) و محل آغاز نسج مغزاست. ایجاد تغییر درمدت کم، خوشایند مغز نبوده و مکانیسم «Brain freeze» یکی‌از طرق ممانعت از تغییرات آنی اعمال شده به مغز است. مغز به‌رغم دارا‌بودن بیلیون‌ها نورون، قادر به درک درد نبوده و درد حس شده به‌دنبال«Brain freeze» توسط گیرنده‌های لایه خارجی پوشاننده مغز یا همان مننژها صورت‌می‌گیرد‌؛ جایی که ۲شریان نام‌برده با یکدیگر تلاقی‌می‌کنند. با سرما انبساط و انقباض در‌این شریان‌ها ایجاد می‌شود که مغز آن را به‌صورت درد احساس‌می‌کند. بررسی این مکانیسم در درک سایر انواع سردردها کمک‌کننده است.امکان القا‌کردن میگرن یا سردرد خوشه‌ای (Cluster headache) در افراد وجود ندارد ولی امکان ایجاد حالت Brain freeze  بدون عواقب درازمدت در افراد وجود دارد و ازاین‌طریق می‌توان مکانیسم سردرد را بررسی و درمان‌های مناسب‌تری برای بیماران ایجاد نمود. حالت «Brain freeze» درمان دارد و آن عدم‌مصرف نوشیدنی خنک است و با قراردادن زبان روی ناحیه کام و گرم‌کردن این ناحیه یا مصرف مایعات ولرم، می‌توان حرارت دهان را به‌حالت عادی بازگرداند.

تعداد بازدید : 226

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 22

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 34

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 21

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 38

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 29