هر آنچه که در مورد کرونا (کووید19) باید بدانیم.

هر آنچه که در مورد کرونا (کووید19) باید بدانیم.

راه اصلی شیوع این بیماری از طریق تنفس و یا تماس قطرات و ذرات معلق  تنفسی است که توسط بیمار مبتلا به کرونا منتشر می گردد.

شنبه 13 اردیبهشت 1399 ساعت 10:28
حسن پورعبدالله کارشناس ارشد پرستاری داخلی جراحی- کارمند دانشگاه علوم پزشکی گرمانشاه حجت کرمی کارشناس ارشد مهندسی محیط زیست-کارمند دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه پریسا ناظمی کارشناس پرستاری-کارمند دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

کرونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که ممکن است سبب ایجاد بیماری در حیوانات یا انسان شوند. در انسان شناخته شده است که چندین تاج ویروس منجر به بروز عفونتهای تنفسی می شوند از سرماخوردگی گرفته تا بیماریهای شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم شدید تنفسی حاد (SARS). ویروس اخیراً کشف شده باعث بیماری کورونا ویروس COVID-19 می شود.

 

* بیماری کرونا ( COVID-19) چیست ؟

COVID-19 نوعی بیماری عفونی است که اخیراً کشف شده است. ویروس کرونای تزاه از راه رسیده و بیماری جدید ناشی از کووید 19 ،  پیش از آغاز شیوع بیماری در ووهان چین در دسامبر 2019 ناشناخته بود.

* نشانه های بیماری کرونا چیست ؟

شایع ترین نشانه های بیماری کرونا (COVID-19)  تب ، خستگی و سرفه خشک است. برخی از بیماران ممکن است دچار درد ، احتقان بینی ، آبریزش بینی ، گلودرد یا اسهال شوند. این علائم معمولاً خفیف است و به تدریج شروع می شود. برخی از افراد آلوده می شوند اما علائمی ایجاد نکرده و سبب بروز احساس ناخوشایندی نمی شوند. بیشتر افراد (حدود 80٪) بدون نیاز به درمان خاص ، از این بیماری بهبود می یابند. از هر 6 نفری که مبتلا به COVID-19 می شوند 1 نفر به طور جدی بیمار می شوند و در تنفس دچار مشکل می شوند. افراد سالخورده و یا گروه دارای مشکلات پزشکی اساسی مانند فشار خون بالا ، مشکلات قلبی یا دیابت بیشتر احتمال دارد به بیماری جدی مبتلا شوند. افراد مبتلا به تب ، سرفه و مشکل در تنفس باید به دنبال مراقبت پزشکی باشند

* ویروس کرونای جدید COVID-19 چگونه پخش می شود؟

هر شخصی می تواند از سایر مبتلایان ، به ویروس کرونا (COVID-19) آلوده گردد. بیماری کرونا به ویژه هنگام عطسه و یا سرفه با قطرات کوچک بینی یا دهان گسترش می یابد. این قطرات روی اشیاء و سطوح فرود آمده که با تماس سایر افراد  و سپس لمس چشم و بینی و دهان ، شخص به بیماری کرونای جدید دچار می گردد.  ویروس کرونا (COVID-19 ) همچنین در صورت تنفس ذرات معلق خارج شده از بازدم یا سرفۀ فرد مبتلا به کرونا (COVID-19) نیز فرد را آلوده می نماید. از این رو رعایت فاصلۀ اجتماعی بیش از 1 متر (3 فوت) همواره توصیه می گردد. سازمان بهداشت جهانی (WHo) در حال بررسی تحقیقات پیرامون سایر روشهای انتشار ویروس کرونا ( COVID-19) است .

* آیا ویروس کرونا (COVID-19) از طریق هوا قابل انتقال است؟

تاکنون مطالعات نشان می دهد ویروس ایجاد COVID-19 عمدتا از طریق تماس با قطرات تنفسی و نه از طریق هوا منتقل می شود.

 

* آیا بیماری کرونا (CoVID-19) توسط فردی که نشانه ای ندارد منتقل می گردد؟

راه اصلی شیوع این بیماری از طریق تنفس و یا تماس قطرات و ذرات معلق  تنفسی است که توسط بیمار مبتلا به کرونا منتشر می گردد. خطر ابتلا به COVID-19 از طرف افراد بدون هیچ گونه نشانه بسیار پایین است. با این حال ، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری کرونا (COVID-19) فقط نشانه های خفیفی را تجربه می کنند. این امر به ویژه در مراحل اولیه بیماری صادق است. 

* آیا بیماری کرونا ( COVID-19) از طریق مدفوع شخص مبتلا قابل انتقال است؟

به نظر می رسد خطر ابتلا به بیماری کرونا (COVID-19) از مدفوع فرد آلوده کم است. در حالی که تحقیقات اولیه نشان می دهد که ویروس ممکن است در برخی موارد در مدفوع وجود داشته باشد ، گسترش از طریق این مسیر ویژگی اصلی شیوع آن نیست. در هر حال  شستشوی دستها همواره پس از استفاده از سرویسهای بهداشتی چه به هنگام بیماری کرونا ، چه پس از آن بسیار ضروری است.

* برای محافظت از خود و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا چه کاری می توانم انجام دهم؟

با استفاده از برخی اقدامات احتیاطی ساده می توانید احتمال ابتلا به عفونت یا انتشار  ویروس کرونا (COVID-19) را کاهش دهید:

- شستشوی مداوم دستان با آب و صابون 

- رعایت فاصلۀ حداقل 1 متر (3 فوت) با افراد ، زیرا هنگامی که فرد سرفه یا عطسه می نماید ، قطرات مایع کوچکی از بینی یا دهان خود که ممکن است حاوی ویروس باشد ، منتشر می یابد. 

- پرهیز از تماس دستان با چشم ، بینی و دهان ، دست ها بسیاری از سطوح را لمس می کنند و پس از آلوده شدن ، ویروس را به چشم ، بینی یا دهان منتقل می نمایند. 

- رعایت بهداشت تنفسی، به معنای پوشاندن دهان و بینی  و همچنین پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه با آرنج یا استفاده از ماسک تا ذرات معلق و ویروس گسترش پیدا نکنند. با رعایت بهداشت مناسب تنفسی ، از افراد اطراف خود در برابر ویروس هایی مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا و COVID-19 محافظت می کنید.

- در صورت بروز احساس ناخوشایند در خانه بمانید. اگر تب ، سرفه و مشکل در تنفس دارید ، با پزشک در ارتباط باشید.

- نسبت به اطلاعات منطقۀ زندگی خود در مورد بیماری کرونا (شهرها یا مناطق محلی که COVID-19 به طور گسترده در آن پخش می شود) به روز باشید. در صورت امکان ، از مسافرت به اماکن خودداری کنید - به خصوص اگر فرد مسن تر هستید یا به دیابت ، بیماری قلبی یا ریوی مبتلا هستید ، زیرا احتمال بیشتری برای ابتلا به COVID-19 در یکی از این مناطق دارید.

- رعایت اقدامات حفاظتی برای افرادی که به مناطق آلوده به کرونا ( COVID-19) سفر نموده اند . (14 روز گذشته)

- در صورتی که احساس نشانه های خفیف،  مانند سردرد ، تب درجه پایین (37.3 درجه سانتیگراد و بالاتر) ،  تا زمان بهبودی کامل ، در خانه بمانید.

- اگر دچار تب ، سرفه و مشکل در تنفس هستید ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید زیرا این امر ممکن است به دلیل عفونت تنفسی یا بیماری جدی دیگر باشد. از قبل تماس بگیرید و از مسافرت یا تماس با مسافران اخیر به ارائه دهنده خود بگویید.تماس از قبل ، به ارائه دهنده خدمات درمانی شما اجازه می دهد تا شما را به سرعت به مراکز درمانی صحیح هدایت کند. این همچنین به جلوگیری از شیوع احتمالی COVID-19 و سایر ویروس ها کمک می کند.

 

تعداد بازدید : 225

نظرات

محمد کرمی

1 ماه و 0 روز پیش

لطفا فونت اصلاح شود

ثبت نظر

ارسال