شماره ۱۱۰۳

بازگشت به زندگی‌های گذشته

دکتر رضا جمالیان - عفونی

یکی‌از پدیده‌های جالب‌، بسیار مهم و برای عده‌ای شبهه‌برانگیز در هیپنوتیزم‌، سیر قهقرایی در زمان (Age Regression) و برگرداندن سوژه‌ی‌ هیپنوتیزمی و یا فرد بیمار به سال‌های گذشته‌ی زندگی وی می‌باشد‌. برای مثال اگر فردی که ظرفیت یا قابلیت هیپنوتیزمی کافی دارد وارد خلسه‌ی هیپنوتیزمی بشود، می‌توان با تلقین او را به سا‌ل‌ها و دهه‌های گذشته‌ی عمرش برد و او دراین‌شرایط در ارتباط با سال‌های گذشته و گاه دور‌، اطلاعات‌، مشاهدات و مطالبی را بیان‌می‌کند که صحیح می‌باشد و او در شرایط بیداری یا هوشیاری عادی‌، آنها را فراموش‌کرده بوده‌است‌.

برای قبول یا اثبات حقیقت یا حقانیت علمی بازگشت به سال‌های گذشته‌ی زندگی به‌کمک هیپنوتیزم، تردیدی وجود ندارد‌ زیرا این پدیده به‌سادگی قابل انجام است و از‌آن برای اهداف پزشکی و روان‌شناسانه استفاده‌‌می‌شود‌. حتی در برخی‌از موارد‌، از سیر پیشرونده در زمان یا Age Progression نیز در موارد خاص با اهداف انسان دوستانه و در بیماران مشرف به مرگ از آن استفاده‌می‌شود که در‌این‌شرایط بیمار یا سوژه به کمک تلقین و توهم‌، به روزها یا هفته‌های آینده‌ی زندگی که هنوز نیامده‌ برده می‌شود که یکی‌از موارد مهم آن در بیماران در آستانه‌ی مرگ است که آنها از مردن هراس بسیار دارند‌.

برگشتن به زندگی‌های گذشته:

این موضوع همان باور غیرعلمی و عارفانه‌ای می‌باشد که در برخی‌از آئین‌های باستانی و بـرخی‌از آنها در تـاریخ عارفانه و برخی‌از آئین‌های ایران پیش از اسلام مانند مانویت، تناسخ نام دارد که براین‌پایه‌ی نادرست و غیرعلمی متکی است که روح یا روان انسان پس‌از‌مرگ‌، می‌تواند به کالبد انسان دیگری برود و یک زندگی دیگری را شروع کند‌.
درسال‌های اخیر چند داستان یا رمان علمی تخیلی از یک پزشک انگلیسی درایران ترجمه و چاپ‌شده و در‌آن این باور را مطرح‌کرده که برخی‌از بیماری‌ها‌، مشکلات و ناراحتی‌های انسان‌ها در شرایط زندگی کنونی آنان‌، ریشه در حوادث و وقایع زندگی یا زندگی‌های گذشته‌ی آنها دارد. بنابراین اگر افرادی را که دچار بیماری‌ها یا ناراحتی‌های ناشناخته و مبهمی هستند به زندگی و یا زندگی‌های گذشته‌ی آنها رجعت دهیم‌، ممکن‌یا محتمل است که این عقده‌ی روحی شکافته و ناراحتی بیمار از‌بین‌برود.

برای اینکه ریشه و بنیان این باور نادرست که در چند آئین عارفانه‌ی ایران نیز ریشه دارد بیشتر روشن شود، به معرفی آن می‌پردازیم‌:

تناسخ‌= وا زایش = Reincarnation:

درعلم و ادیان ابراهیمی به اصالت و حقانیت تناسخ اعتقادی وجود ندارد‌‌، ولی در ادیان و سنت‌های عارفانه‌ی باستانی مانند مذاهب دائو‌، بوداگری‌، هندوگرایی، مذهب مانی‌، برهمایی‌، جینسیم‌، آئین سیک‌، آئین اهل حق (یا یارسان) و بالاخره غُلات شیعه، این باور وجود دارد‌.

در ادیان شبه قاره‌ی هند‌، تصور می‌شود که در جهان یک روح کبیر وجود دارد و روح انسان‌ها پرتویی از این روح کبیر هستند. به باور ایـن آئین و آئین‌های مشابه‌، انسانی‌که در‌یک زندگی به مرحله‌ی کمال نرسد (که معمولاً به این‌گونه است) پس‌از مرگ، روان او دوباره در کالبد دیگری (انسان‌، حیوان و حتی جماد) به این جهان بر‌می‌گردد تا مراحل سیر‌تکاملی خود را از جمادی شروع‌کرده و به زندگی نباتی و بعد حیوانی برسد و بعد به مرحله‌ی انسانی و سپس مدارج کمال بیشتر مثل ملائک برسد‌. در آئین‌ها و طریقت‌های صوفیانه یا عارفانه (همانگونه که در اشعار آنها خوانده یا دیده‌می‌شود) تصور می‌کنند که روح یا روان آدمی مرغ باغ ملکوت است که ناخواسته مدتی در قفس زندگی خاکی اسیر شده است‌...

در کتاب‌هایی که از یک پزشک انگلیسی ترجمه شده‌، او این عقیده را مطرح‌کرده که بسیاری از بیماری‌ها‌، مصائب و مشکلات انسانی به جریانات و وقایع مربوط به زندگی‌های گذشته‌ی او بستگی دارند که باید با سیر قهقرایی در زمان به زندگی‌های گذشته‌ی او مراجعه‌کرد تا آنها را کشف و بعد درمان‌کرد‌. آنان راه رسیدن به زندگی‌های گذشته را مشابه با سیر قهقرایی در زمان، هیپنوتیزم تصور و تلقی نموده و می‌جویند.

 

تعداد بازدید : 3383

نظرات

.

3 سال و 11 ماه و 28 روز پیش

مطمئنا درک این موضوع برای شما سخت است اما این قضیه (زندگی های گذشته) حقیقت دارد و باید با دیدگاهی فراتر از فرقه و مذهب به آن نگریست. اگر چه حوزه های معرفتی مربوط به روح در سطحی نیستند که بتوان آنها را با علوم ثابت کرد اما این موضوع حتی از نظر علم روانشناسی اثبات شده و پروفسورهای زیادی بر آن صحه گذاشته اند. برای مثال آقای brian weiss که چندین کتاب هم دارن. تنها بدون تعصب میشه به حقیقت دست یافت.

Bijan

3 سال و 3 ماه و 4 روز پیش

جالبه که هر چیزی که با آیین ابراهیمی در تضاد باشه رو نقص می کنید،بهترِ یک مقدار تفکر کنید و ببینید که در مجموع کدوم گفتار درسته،کسی که مثلا پنجاه سال زندگی می کنه و بابت گناه هاش تا صدها برابر زمانی که زندگی کرده مجازات میشه معقولِ یا کسی که بارها و بارها تجربه زندگی بهش داده میشه تا بالاخره روحش به کمال برسه؟

ايمان منصوري

10 ماه و 17 روز پیش

واقعا غير قابل باوره كه شما بعنوان يك روان درمان اين مقاله را نوشته باشيد. استناد شما ميتواند مورد استفاده يك فرد معمولي قرار گيرد ، ولي از شما بعنوان يك روانكاو بعيد بود كه اينقدر سطحي در خصوص اين موضوع اظهار نظر بفرماييد. لطفا قدري بيشتر مطالعه بفرماييد

تارا

6 ماه و 15 روز پیش

تخصص شما را نوشته عفونی! و نوشته ای عفونی و بی منطق. سراسر قرآن تلاش برای اثبات و تفهیم زندگی های متناوب است و شما آن را بی هیچ دلیلی باطل می نامید. به نص صویح قرآن فقط کفار هستند که بازگشت (رجع) به جسمی همچون جسم خود را پس از مرگ و پوسیدن جسم قبلی ناشدنی و بعید می دانند. آیات بسیاری دلالت بر این حقیقت دارند. و نمونه زیر یکی از آن ها است بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ به نام خداوند رحمتگر مهربان ق وَالْقُرْآنِ الْمَجِيدِ ﴿۱﴾ قاف سوگند به قرآن باشكوه (۱) بَلْ عَجِبُوا أَنْ جَاءَهُمْ مُنْذِرٌ مِنْهُمْ فَقَالَ الْكَافِرُونَ هَذَا شَيْءٌ عَجِيبٌ﴿۲﴾ [كه آنان نگرويدند] بلكه از اينكه هشداردهنده‏ اى از خودشان برايشان آمد در شگفت‏ شدند و كافران گفتند اين [محمد و حكايت معاد] چيزى عجيب است (۲) أَإِذَا مِتْنَا وَكُنَّا تُرَابًا ذَلِكَ رَجْعٌ بَعِيدٌ ﴿۳﴾ آيا چون مرديم و خاك شديم [زنده مى ‏شويم] اين بازگشتى بعيد است (۳) قَدْ عَلِمْنَا مَا تَنْقُصُ الْأَرْضُ مِنْهُمْ وَعِنْدَنَا كِتَابٌ حَفِيظٌ ﴿۴﴾ قطعا دانسته‏ ايم كه زمين [چه مقدار] از اجسادشان فرو مى ‏كاهد و پيش ما كتاب ضبطكننده‏ اى است (۴) بَلْ كَذَّبُوا بِالْحَقِّ لَمَّا جَاءَهُمْ فَهُمْ فِي أَمْرٍ مَرِيجٍ ﴿۵﴾ [نه] بلكه حقيقت را وقتى برايشان آمد دروغ خواندند و آنها در كارى سردرگم [مانده]اند (۵)

سارا

3 ماه و 27 روز پیش

اگر منظور از یک پزشک انگلیسی دکتر مایکل نیوتنه که واقعا در اشتباهید ایشون ده سال از عمرشون رو به هیپنوتیزم صدها نفر اختصاص دادن و همه افراد تجربه و گفتار مشترک و مشابهی از زندگی پس از مرگ و تناسخ داشتن . که این موضوع خیلی بیشتر با عقل و منطق سازگار تا بهشت و دوزخ اسلام

ثبت نظر

ارسال