شماره ۱۰۳۱

ارتباط آلودگی هوا با اوتیسم

دکتر محمدابراهیم رسولی - نورولوژیست ـ آمریکا

پژوهش‌های جدید دلایل بیشتری در‌مورد نظر قبلی مبنی‌بر ارتباط بین مواجهه‌ی محیطی و اوتیسم مطرح می‌کند؛ پژوهشگران دریافتند کودکان مبتلا به اوتیسم در مدت حاملگی مادر و دو سال ابتدای زندگی، با احتمال بیشتری در‌معرض آلاینده‌های خاص هوا قرار‌داشته‌اند، تا آنها که این بیماری را نداشته‌اند.

پژوهشگران دریافتند خردسالانی که در‌ مدت حاملگی مادرشان یا تا دو‌ سالگی، شدیداً تحت معرض دو آلاینده‌ی خاص هوا؛ استیرِن و کرُوم، قرار‌داشته‌اند، احتمال بیشتری دارد که مبتلا به اوتیسم شوند.

گروه پژوهشی تحت ریاست دکتر اِولین تالبوت، پروفسور اپیدمیولوژی(همه‌گیری‌شناسی) در دانشگاه پیتزبورگ، پنسیلوانیا، اخیراً یافته‌های خود را در نشست سالانه‌ی انجمن آمریکایی پژوهش آئروسل‌های آلاینده در اُرلاندوی فلوریدا ارائه کرد.

شیوع اختلال طیف اوتیسم (Autism Spectrum Disorder(ASD، در آمریکا در حال افزایش است. درسال2000، از هر100کودک یک‌نفر این اختلال را داشت، درحالی‌که نرخ کنونی روی 1‌نفر از هر 68 کودک ایستاده است. اگرچه، کودکان بیشتری مبتلا به اوتیسم تشخیص داده می‌شوند ولی، دلایل موجب این وضعیت هنوز روشن نیست.

با این‌همه، نتایج برخی تحقیق‌ها نشان‌می‌دهند که مواجهه‌ی زودرس با عوامل محیطی ممکن‌است به گسترش آن کمک کند. برای مثال، اوایل امسال مجله‌ی مدیکال نیوز تودِی، در یک بررسی گزارش کرد، مادرانی که در دوره‌ی حاملگی در‌معرض حشره‌کش‌ها قرار‌می‌گیرند، احتمال بیشتری دارد صاحب فرزندی با مشکل اوتیسم شوند.

دکتر تالبوت می‌گوید: «تجزیه‌ و تحلیل ما، گذشته از اختصارش، بدنه‌ی رو‌به رشد پژوهشی است که سمــوم هوا را به‌عــنوان یکی‌از عــوامل تهدید ASD در ‌نظر می‌گیرد».

احتمال ابتلای کودکان درمعرض استیرِن و کرُوم به اوتیسم تا دو برابر افزایش می‌یابد:

گروه تحقیق برای رسیدن به یافته‌هایش، با 217خانواده که دارای فرزند مبتلا به اوتیسم بودند مصاحبه کرد. این بچه‌ها بین سال‌های 2005تا2009 متولد شده بودند و محل زندگی خانواده و بزرگ شدنشان در شش ناحیه‌ی متفاوت ایالت پنسیلوانیا بود.

پژوهشگران که با استفاده از سنجش میزان مسموم‌کننده‌های هوای کشور(آمریکا)، ارزیابی مستمری را زیر‌نظر موسسه‌ی حفاظت محیط‌زیست انجام می‌دادند، تخمین‌می‌زنند، مواجهه‌شدن هر‌خانواده‌ با 30آلاینده‌ی شناخته‌شده‌ی هوا، موجب اختلال رشد سیستم‌عصبی (neurodevelopment) و اختلال در غدد درون‌ریز (endocrine disruption)  این کودکان می‌شود.

برای مقایسه، گروه تحقیق، همچنین با دو گروه از خانواده‌هایی که فرزند مبتلا به اوتیسم نداشتند و درعین حال درمعرض آلاینده‌های هوا قرارداشتند، به‌عبارتی، فرزندان خود را در محیطی مشابه بزرگ کرده بودند، مصاحبه کرده و وضعیت آنها را ارزیابی نمودند که در‌عین‌حال همه‌ی این کودکان در یک دوره‌ی زمانی متولد شده بودند.

دکتر تالبوت می‌گوید: داشتن دو ‌گروه کنترل، موجب تقویت این بررسی شده‌است، چر ا‌که امکان «مقایسه‌ای را فراهم آورده است که بیانگر وجود مسموم‌کننده‌های هوا در همسایگی کودکان مبتلا به اوتیسم و بدون ابتلا به آن است».

نتایج این پژوهش فاش ساخت، احتمال ابتلا به اوتیسم در کودکانی که مادرشان در دوران حاملگی یا تا سن دو سالگی بعد از تولد، شدیداً تحت دو آلاینده‌ی خاص یعنی استیرِن و کرُوم قرار می‌گیرند، در مقایسه با کسانی که تحت این آلاینده‌ها قرار نگرفته‌اند، دو برابر بیشتر است.

استیرِن ترکیبی است که غالباً در انواع پلاستیک‌ها و رنگ‌ها استفاده می‌شود، استیرِن از سوختن بنزین نیز حاصل می‌شود. کروم فلز سنگینی است که از سخت‌کردن فولاد و سایر فرایندهای صنعتی و نیز در نیروگاه‌ها به ‌دست می‌آید.

سایر آلاینده‌های هوا، شامل: سیانور، کلراید‌متیلن، متانول و آرسنیک، نیز موجب افزایش خطر ابتلا به اوتیسم در کودکان می‌شود.

یافته‌های گروه پژوهش، بعداز در‌نظر‌گرفتن سن، نژاد، تحصیل و کشیدن‌سیگار در‌مدت حاملگی مادران، به‌‌دست آمده ‌است. دکتر تالبوت اظهار  می‌کند: «تاکنون پژوهش‌های بسیار کمی رابطه‌ی اوتیسم، با آلاینده‌های محیطی را مدنظر قرار‌داده‌اند درحالی‌که سایر عوامل‌خطرساز شخصی و رفتاری بررسی‌شده‌اند».

او اضافه می‌کند، «این نتایج به رشد مجموعه‌ی شواهدی که عوامل‌محیطی مثل آلودگی هوا را به اوتیسم ربط می‌دهد، می‌افزاید».

رییس گروه The Heins Endowments (سازمان مستقر در پنسیلوانیا که هزینه‌های این تحقیقات را تامین می‌کند)، می‌گوید:«این پژوهش ما را یک گام به درک اینکه چرا اوتیسم خانواده‌های بسیاری را در منطقه‌ی پیتزبورگ و سایر نقاط کشور تحت‌تأثیر قرار‌می‌دهد، نزدیک‌تر کرده و این بحث جدی که  باید کیفیت هوا را مدنظر قرار‌‌ داد، تقویت می‌کند».

وی می‌افزاید: «اگر سلامت بچه‌های ما به میزان خطرناکی از جانب مسموم‌کننده‌های هوا تهدید شود، آرزوی ما برای شهری که می‌خواهد حقیقتاً  مساعدترین شهر آمریکا برای زندگی شود، نمی‌تواند تحــقق یابــد، مگر اینکه پرداختن به‌این مقوله یکی‌ از اولویــت‌های اصلی منطقه‌ی ما باشد».

MNT اخیراً در تحقیقی که در (Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS به‌چاپ رسید، مطرح کرد که ماده‌ی شیمیایی یافت شده در کلم بروکلی،‌ سولفورافان، ممکن‌است به درمان شناسه‌های اوتیسم کمک کند.

منابع در دفتر نشریه می‌باشد.


تعداد بازدید : 1032

ثبت نظر

ارسال