شماره ۱۲۰۰

ارتباط پرخاشگری در همسالان و نشانه‌های افسردگی دوران ‌نوجوانی

غزاله صلیب، کارشناسی ارشد روانشناسی کودکان استثنایی

ارتباط پرخاشگری در همسالان و نشانه‌های افسردگی دوران ‌نوجوانی

چهارشنبه 3 مرداد 1397
پزشکی امروز

ارتباط متقارن و طولی میان پرخاشگری و زورگویی (به‌اصطلاح قلدری ـ Bullying) و رفتارهای همراه با نشانه‌های افسردگی حاصل‌از اختلال در غذاخوردن نوجوانان‌ در‌سنین ‌۱۳تا۱۷سال (Adolescent) چه می‌تواند باشد؟

مدل مبتنی‌بر آبشار(Cascade Model) در پژوهش‌های صورت‌گرفته، ارتباط متقارن و معناداری میان پرخاشگری ازسوی نوجوانان در یک رده سنی،  ا‌ختلال در غذاخوردن آشفته و نشانه‌های افسردگی در نقطه زمانی مربوط به دوره ۵ ساله را نشان‌می‌دهد. رفتارهای آشفتة غذاخوردن به‌طور‌ مکرر با نشانه‌های آتی افسردگی و قلدری ازسوی نوجوانان هم‌سن و سال در ۲‌نقطه زمانی در فواصل یک‌ساله مرتبط است؛ خطر نشانه‌های افسردگی و پرخاشگری یک‌سال پس‌از رفتارهای اختلالی غذاخوردن در دختران و پسران برابر می‌باشد. رفتارهای حاصل از این ختلال ممکن‌است در دختران و پسران نوجوان، خطر نشانه‌های آسیب‌شناسی روانی و مشکلات با همسالان درآینده را به‌طور‌معناداری افزایش‌دهد. در‌این کارآزمایی کوهورت طولی و ۵ساله، ۶۱۲شرکت‌کننده از بررسی نوجوانان توسط دانشگاه‌مک‌مستر حضورداشتند. این ارزیابی درحال انجام، ارتباط میان قلدری، سلامت‌روان و نتایج تحصیلی را بررسی‌می‌کند. جمع‌آوری داده‌ها درسال۲۰۰۸ آغازشد؛ زمانی‌که دانش‌آموزان در پایۀ‌پنجم ابتدایی (ده‌سالگی) تحصیل‌می‌کردند و پس‌از‌آن داده‌ها سالانه جمع‌آوری شده‌اند.

نتایج:

میانگیـــن سنـی(SD) ۶۱۲ دانش‌آموز که در نمونه تحلیلی حضور‌داشتند‌ ۱۳/۰۳(۰/۳۸) در پایۀ‌هفتم بود؛ ۳۳۱ تَن‌(۵۴درصد) ‌از آنها دختر و ۳۹۲تَن‌‌(۷۱/۱درصد) سفیدپوست بودند. در‌هر نقطۀ‌زمانی درطـول ایــن‌دورۀ ۵ســاله، قلدری ازسوی‌همسالان با رفتارهای اختلالی حاصل‌از غذاخوردن آشفته و نشانه‌های افسردگی مرتبــط بود ,(r Range[SE], 0.15-0.48 [0.04-0.08). در دختران و پسران، در‌هر‌نقطۀ زمانی رفتار خوردن‌آشفته با نشانه‌های افسردگی,(b Range[SE], 0.14-0.19 [0.06-0.08]P<0.0 2) و در نقـاط زمـانـی۲ با پــرخاشگری از‌سـوی‌همسالان (b Range[SE], 0.12-0.22 [0.06-0.07],P<0.4) ارتباط‌طولی داشت.

نتیجه‌گیری و ارتباط:

پرخاشگری ‌از‌سوی همسالان با نشانه‌های آسیب‌شناسی روانی متعدد ارتباطی نزدیک داشت، درحالی‌که نشانه‌های اختلال در غذاخوردن عامل خطر مهمی برای قلدری از‌سوی همسالان و نشانه‌های افسردگی در‌آینده بود. هدف از مداخلات، کاهش نشانه‌های آشفته در غذاخوردن ِمشکل‌ساز در نوجوانان بود که ممکن‌است خطر نشانه‌های افسردگی درآینده و مشکلات مرتبط را کاهش‌دهد.

تعداد بازدید : 70

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 23

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 34

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 21

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 38

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 30