شماره ۱۱۴۶

مدیریت استرس

طاهره محمودی، مربی یوگا

مدیریت استرس

دوشنبه 27 فروردین 1397

• یوگا: نبرد علیه استرس و یافتن‌آرامش

آیا یوگا برای شما مناسب است؟ اگر می‌خواهید از استرس در امان باشید و سالم و تندرست بمانید، یوگا برای شما مناسب است.

تلفن همراه شما زنگ می‌زند، رئیس شما می‌خواهد با شما صحبت‌کند و همسر شما می‌پرسد شام ‌چی‌ می‌خورید؟ استرس یا فشار‌ روانی و نگرانی همه‌جا هست. اگر فشارهای محیط بیش‌از ظرفیت شما می‌باشد، شاید بهترین کار این باشد که تمرینات یوگا را انجام‌دهید.

یوگا یک تمرین ذهنی/ جسمی است که تشکیل‌شده از وضعیت‌های فیزیکی، کنترل تنفس، مراقبه یا تن‌آرامی. یوگا می‌تواند کمک‌کند تا استرس کاهش‌یابد، فشارخون پایین و ضربان قلب پایین ‌بیاید و تقریباً هرفردی می‌تواند یوگا را انجام‌دهد.

• اطلاعاتی درمورد یوگا:

یوگا در زمینه ذهن و جسم، یکی از جمله راه‌های متعدد درست و کامل در رسیدن به سلامتی است. یوگا روی جسم و ذهن باهم کار می‌کند؛ طوری‌که بتوان آرامش جسمی و ذهنی را همزمان به‌دست‌آورد و همین آرامش کمک‌می‌کند تا بتوان استرس و اضطراب خود را به‌خوبی مدیریت‌کرد.

یوگا سبک‌‌ها، روش‌ها و مراحل‌گوناگون دارد. ازبین این تعدد و گوناگونی، «هاتایوگا» یک انتخاب خوب برای مدیریت استرس است. هاتایوگا یکی‌از رایج‌ترین سبک‌های یوگا است که هرشخص ‌مبتدی به‌دلیل راحتی و آرامی حرکات می‌تواند با‌ آن ارتباط برقرار کند. البته هرفردی بنابر نیاز شخصی خود ‌می‌تواند از مزایای سبک‌های یوگا بهره‌مند شود.

قسمت‌های اصلی هاتایوگا شامل است بر:

ـ آساناها: آساناها یا وضعیت‌ها و حالات جسمانی یوگا، یکسری حرکاتی هستند که برای افزایش قدرت  و توان بدنی و انعطاف‌پذیری طراحی‌شده‌اند. این حرکات از وانهادگی کامل بدن روی زمین و وضعیت‌های سخت و دشواری که موجب کشش عضلات می‌گردند تشکیل شده‌اند.

ـ تنفس: کنترل تنفس یک بخش مهم از یوگا می‌باشد. یوگا به ما یاد می‌دهد که با کنترل تنفس بتوانیم کنترل جسم و آرامش ذهن را به‌دست آوریم.

ـ مراقبه یا تن‌آرامی: در یوگا می‌توان مراقبه و تن‌آرامی را یکی دانست. مراقبه به بالا‌رفتن سطح هوشیاری و بی‌تفاوت در لحظه حضور داشتن کمک می‌کند.

• فواید سلامتی یوگا:

ـ کاهش استرس یا فشار روانی: بررسی‌های انجام‌شده نشان‌می‌دهند که یوگا می‌تواند تنش و اضطراب را کاهش دهد. همچنین می‌تواند خلق و خو را بالا برده و حس سلامتی عمومی را ارتقاء بخشد.

ـ افزایش سازگاری: تمرینات یوگا می‌توانند موجب افزایش‌تعادل، انعطاف‌پذیری، نظم در حرکت و افزایش قدرت گردند.

ـ مدیریت شرایط صعب و دشوار: تمرینات یوگا می‌توانند عوامل خطرساز بیماری‌ها را کاهش‌دهند، مانند بیماری‌های قلبی و فشارخون بالا و همچنین می‌توانند کمک کنند تا شرایط سخت راحت شوند، مانند افسردگی، درد، اضطراب و بی‌خوابی.

Ref:
1-Mayo Clinic Guide to Stress- Free  living
2-Mayo Clinic Guide to  Pain Relife

تعداد بازدید : 169

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 26

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 36

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 22

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 42

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 34