چرا بعضی از ما شیرینی دوست هستیم

دکتر مهرنوش اردلان یکتا

چرا بعضی از ما شیرینی دوست هستیم

چهارشنبه 17 خرداد 1396
پزشکی امروز

واضح است که مقادیر شکر زیاد در رژیم غذایی برای ما خوب نیست. پس چرا بعضی از مردم حرص مصرف غذاهای شیرین را دارند، در حالی که بقیه راحت‌تر می‌توانند از آن پرهیز کنند؟

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) هشدار می‌دهد که افراد زیادی در ایالات متحده بیش از حد شکر مصرف می‌کنند و این امر می‌تواند مشکلات سلامتی جدی نظیر بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع دو و چاقی را ایجاد کند.

اگر چه برای بسیاری از مردم پرهیز از خوردن کیک می‌تواند به راحتی صورت گیرد، برای برخی دیگر خیلی پیچیده خواهد بود. افرادی که شیرینی دوست نامیده می شوند، پرهیز از شیرینی را بسیار سخت‌تر می‌دانند. اما آیا این فقط به دلیل نیروی اراده است یا یک توضیح بیولوژیکی برای ولع مصرف شکر وجود دارد؟

بررسی­های پیشین روی جوندگان نشان داده است هورمونی که به‌وسیله کبد ترشح می‌شود و FGF21 نام دارد، جذب قند را سرکوب می‌کند. به طور مشابه، در بررسی دیگری روی پستانداران پیشنهاد شده که همان هورمون می‌‌تواند اشتها نسبت به شیرینی را کاهش دهد.

پژوهش جدید در این زمینه که به تازگی در مجله سل متابولیسم (Cell Metabolism)منتشر شده است  این موضوع را مورد بررسی قرار داده که آیا FGF21 همان تأثیر را روی انسان‌ها نیز دارد و آیا بالا و پایین شدن هورمون می‌تواند ولع مصرف شکر را توضیح دهد یا خیر ؟

افراد با واریانت‌های ژنی FGF21 بیست درصد بیشتر احتمال دارد که شیرینی دوست باشند.

این پژوهش روی اطلاعات یک کارآزمایی موجود انجام شد که بیش از ۶۵۰۰ تن در آن شرکت داشتند و تحقیق Inter99 نامیده شده بود. پژوهش Inter99 با استفاده از اطلاعاتی که توسط خود شرکت کنندگان گزارش شده بود، متابولیسم افراد، نوع سبک زندگی و نوع رژیم غذایی آنها را پایش می‌کرد.

در این ارزیابی همچنین پژوهشگران سطح کلسترول و گلوکز خون شرکت کنندگان را اندازه‌گیری کردند. علاوه بر این اطلاعات، در بررسی جدید، محققان توالی ژنی FGF21 و واریانت‌های آن را شناسایی و تعیین نمودند.

پژوهشگران ساختار ژنی FGF21 rs838133 و rs838145 دو واریانت از ژن FGF21 که قبلاً ارتباط آن با مصرف بیشتر کربوهیدرات مشخص شده بود را تعیین توالی کرده و به دقت مورد آزمایش قرار دادند. پژوهش حاضر نشان داد که افراد با هر دو واریانت ژنی،۲۰ درصد بیشتر احتمال دارد تا به طور منظم مقادیر بالایی از شیرینی مصرف کنند.

این واریانت‌ها با مصرف شیرینی ارتباطی قوی دارند. به علاوه این بررسی به ارتباط  این واریانت‌ها با مصرف بالای الکل و سیگار نیز پی برده‌است، گرچه تحقیقات بیشتری برای تأیید ارتباط بین آنها نیاز است.

سطح FGF21 ناشتا ۵۰ درصد در افرادی که شیرینی دوست ندارند بالاتر بود.

محققان همچنین یک آزمون بالینی برای تأیید یافته‌های اول خود ترتیب دادند. آنها ارتباط بین سطح هورمون FGF21 ناشتا و ترجیح نسبت به غذای شیرین را در میان ۸۶ شرکت کننده جوانِ سالم و لاغر آزمایش کردند. شرکت کنندگان یک پرسش‌نامه که از آنها درمورد علاقه خود به غذای شیرین، شور و چرب و شیرین پرسیده شده بود را پر کردند. پژوهشگران سطح هورمونی FGF21 را پس از این که شرکت کننده‌ها ۱۲ ساعت ناشتا بودند اندازه گرفتند. آنها سپس از شرکت کنندگان خواستند تا میزان شکر برابر با دو قوطی نوشابه را مصرف کنند و سطح هورمون FGF21 آنها را در یک دحدوده ۵ ساعته بعد از مصرف شکر تحت نظر گرفتند.

بلافاصله بعد از دوره ناشتایی، سطح FGF21 در میان افرادی که شیرینی دوست نداشتند نسبت به کسانی که شیرینی دوست بودند ۵۰ درصد بالاتر بود. بعد از مصرف شکر ،سطح FGF21 در هر دو گروه تقریباً یکسان بود.

در آینده‌ای نزدیک محققان امیدوارند که پژوهش مشابهی را در مقیاس بزرگ‌تر ترتیب دهند. این موضوع به آنها اجازه خواهد داد تا از تأثیرات افزایش و کاهش سطح خونی FGF21 درک بهتری داشته باشند.

همچنین یک بررسی بزرگتر پژوهشگران را قادر خواهد ساخت تا ارتباط بین این هورمون و بیماری‌های مختلف متابولیکی مانند چاقی و دیابت نوع دو را مورد آزمایش قرار دهند.

یک دو جین از عواملی یافت شده‌اند که در بیماری متابولیکی درگیر هستند و در این تحقیق ما فقط یک تکه کوچک از یک پازل بزرگ را پایش کردیم. این بررسی یک درک شگفت انگیز نسبت به توانایی اساس هورمونی شیرینی دوستی را ارائه می‌کند.

تعداد بازدید : 301

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 26

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 36

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 22

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 42

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 34