بدون سحری روزە گرفتن ممکن است زیان آور باشد

دکتر شمس برهان

بدون سحری روزە گرفتن ممکن است زیان آور باشد

سه شنبه 16 خرداد 1396
پزشکی امروز

منظور و هدف روزە گرفتن نە کاهش وزن است و نە خفتن و خوابیدن و سپس پرخوری در افطار. روزە واجب است و یک دستور الهی است و باید تنها مثل یک عبادت بە آن نگاە کرد و برابر قرآن و سنت روزە گرفت. خوردن سحری اگر چە واجب نیست اما سنت محمدی است، سنتی کە امساک و کم خوردن است نە سحری نخوردن و سپس پرخوری در افطار و بیش از ماه‌های دیگر. بهتر است در این ماە مبارک کمتر خوردە و از غذای خود بە نیازمندان دادە و یا آنان را اطعام کرد. علت اصلی سحری نخوردن تنبلی و علاقەبە خواب است. امروزە کە مردم تا دیر وقت بیدارند (مخصوصا جوانان) به‌سختی می‌توانند برای سحری خوردن بیدار شوند، لذا توصیە می‌شود در این ماە روزەداران زودتر خوابیدە و بە موقع برای سحری خوردن بیدارشوند. زیان‌های سحری نخوردن بە شرح زیر است:

۱_ آسیب رسیدن بە کلیەها بە علت کمبود آب بدن. در فصل گرما ننوشیدن آب و مایعات بە مدت طولانی بە کلیە و مجاری ادرار آسیب رساندە و بە تشکیل سنگ کلیە کمک می‌کند.

در شبانە روز انسان (بستە بە سن و وزن و قد) بە دو تا دو و نیم لیتر مایعات نیاز دارد.

۲_ کاهش توان جسمی (خصوصاً در میان کارگران) و فکری وکاهش راندمان کار و امکان بروز خطرات در محیط کار و همچنین خطاهای  جبران ناپذیر در کارهای حساس کە نیاز بە تمرکز زیاد دارند، مانند کارکنان برج‌های کنترل پرواز و هدایت سایر دستگاه‌های حساس در کارگاه‌ها. گاهی غفلتی بە اندازە یک صدم ثانیە منجر بە یک فاجعە می‌شود.

۳_ خطر سکتە مغزی و حتی سکتە قلبی بە علت کاهش مایعات بدن بە مدت طولانی. حرارت زیاد در فصول گرم بە ایجاد و تشدید علائم و بیماری‌های بالا کمک زیادی می‌کند.

گرما باعث عصبانیت و تپش قلب شدە و روی عمل قلب تاثیرات منفی زیادی دارد و میل بە غذا را هم کم می‌کند. هیپوتالاموس در مغز مسئول کنترل حرارت بدن است و هنگامیکە حرارت محیط بالا میرود، با دستور بە غدد عرق و تعریق بە ثبات دمای بدن کمک می‌کند، اما در مناطقی کە رطوبت هوا زیاد است این تعریق کاهش یافتە و فشار بیشتری بە قلب وارد خواهد آمد. برای کاهش دمای بدن و تنظیم آن، قلب باید بیشتر فعالیت کند تا خون را برای خنک شدن بە رگ‌های پوست بفرستد. پس باید برای مصون ماندن از تجمیع خطرات کم آبی و گرمای محیط حتما بە موارد زیر توجە کامل نمود تا فشار بە قلب کمتر شود:

الف_ بە هنگام رانندگی حتما از دستگاە خنک کنندە استفادە کنید. در تابستان رانندگان تاکسی کە کمتر از کولر خودرو استفادە می‌کنند، بیشتر از سایر مردم دچار سکتە مغزی و قلبی می‌شوند کە در مواردی آنان فوت می‌کنند.

ب_ در هوای گرم تابستان و درساعت‌های گرم روز و از ساعت ۱٠ صبح تا ساعت ٦ عصر بهتر است از فعالیت‌های ورزشی سنگین ورزشی خودداری کنید، مخصوصا وقتی کە روزە دار هستید. خداوند از هیچ کس بیش از توانش انتظار ندارد و هرگاە احساس ضعف و سستی کردید و قادر بە ادامە روزە نشدید، می‌توانید با نوشیدن آب خود را نجات دهید.

تعداد بازدید : 275

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 26

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 36

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 22

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 42

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 34