بهره‌برداری از ۱۰۰ مرکز ترک الکل دولتی در بهمن ماه

خبرگزاری ایسنا

بهره‌برداری از ۱۰۰ مرکز ترک الکل دولتی در بهمن ماه

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت از بهره‌برداری از ۷۰ مرکز تشخیص زودهنگام سرطان و کلینیک‌های بیماری‌های غیرواگیر، ۱۰۰ کلینیک دیابت و ۱۰۰ مرکز ترک الکل در هفته ابتدایی بهمن خبر داد و گفت: ما اعتیاد به الکل را یک بیماری می‌دانیم و باید با آن مانند بیماری برخورد کنیم.

یکشنبه 16 دی 1397 ساعت 22:41

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت از بهره‌برداری از ۷۰ مرکز تشخیص زودهنگام سرطان و کلینیک‌های بیماری‌های غیرواگیر، ۱۰۰ کلینیک دیابت و ۱۰۰ مرکز ترک الکل در هفته ابتدایی بهمن خبر داد و گفت: ما اعتیاد به الکل را یک بیماری می‌دانیم و باید با آن مانند بیماری برخورد کنیم.

دکتر مهدی شادنوش در گفت‌وگو با ایسنا، از افتتاح و بهره‌برداری از ۷۰ مرکز تشخیص زودهنگام سرطان و کلینیک‌های بیماری‌های غیرواگیر در هفته اول بهمن‌ماه خبر داد و گفت: همچنین حداقل ۱۰۰ کلینیک دیابت جدید در بیمارستان‌ها و مراکز شهرستان‌ها و ۱۰۰ مرکز ترک اعتیاد الکل را در هفته ابتدایی بهمن ماه به صورت همزمان افتتاح می‌کنیم که از زمان افتتاح شروع به ارائه خدمت می‌کنند.

وی افزود: به هر حال ایجاد مراکزی مانند مرکز ترک اعتیاد الکل نیازمند یکسری مقدمات پیچیده مانند تعیین تعرفه و نوع خدماتی که ارائه می‌شود، بود که تقریبا اقدامات کارشناسی آن‌ها در حال نهایی شدن است. بر این اساس مراکز، شناسایی و مشخص شده‌اند و آموزش‌های لازم به پرسنل آن‌ها داده شده و امیدواریم در هفته اول بهمن ماه افتتاح شوند.

شادنوش با بیان اینکه این مراکز با تعرفه‌های دولتی ارائه خدمت می‌کنند، درباره روش‌های نامناسب ترک اعتیاد یا ترک اعتیاد به الکل در مراکز مختلف، گفت: باید توجه کرد که در گذشته به صورت موردی به مراکزی به صورت پایلوت مجوز ترک اعتیاد الکل داده شده بود. بر این اساس این ۱۰۰ مرکز جزو اولین مراکزی است که در زمینه ترک اعتیاد الکل افتتاح شده و اقدام به ارائه خدمت می‌کنند.

وی تاکید کرد: سال‌ها پیش در بین دستگاه‌های مختلف کشور این بحث جدی مطرح شده بود که آیا اعتیاد به مواد مخدر جرم است یا بیماری‌؟. افرادی‌ که کار تخصصی درمانی انجام می‌دادند، ادله کافی داشتند که اعتیاد بیماری است و باید درمان شود. بر همین اساس ترک اعتیاد در یک روال منطقی افتاد و اقدامات خوبی برای آن در کشور انجام شد.

وی با بیان اینکه درباره اعتیاد به الکل هم همین اتفاق در حال انجام است، گفت: ما اعتیاد به الکل را یک بیماری می‌دانیم و باید با آن مانند یک بیماری برخورد کنیم که ریشه‌های روحی روانی، خانوادگی، اقتصادی و... دارد. بنابراین باید این مسائل را به صورت جامع دید و با این موضوع مانند یک بیماری برخورد کرد. اگر چنین اتفاقی نیفتد، ‌آن حوادث ناگواری که در گذشته اخبارش را شنیدیم که روان اجتماعی جامعه را بر هم می‌زند، اتفاق می‌افتد.

شادنوش تاکید کرد: بر این اساس وزارت بهداشت اقداماتش را در زمینه ترک اعتیاد الکل با کمک دستگاه‌هایی چون بهزیستی و در چارچوب کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام می‌دهد.

تعداد بازدید : 19

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 23

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 34

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 21

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 38

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 29