شماره ۱۰۸۸

جانشین آنتی‌بیوتیک در عفونت زخم

پزشکی امروز

جانشین آنتی‌بیوتیک در عفونت زخم

محققان بیش‌از یک‌قرن است که درمان زخم‌های عفونی با تحریک الکتریکی(Electrical Stimulation) را امتحان‌کرده‌اند و نتایج مختلفی به‌دست‌آورده‌اند. به‌دلایل معلومی آنتی‌بیوتیک‌ها بر سایر روش‌ها ترجیح داده‌شده‌ و مؤثرترین درمان برای عفونت‌ها بوده‌اند، اما استفاده‌ی گسترده از آنها سبب مقاومت دارویی گردیده‌است.

براساس گزارش مراکز کنترل بیماری‌ها(CDC) سالانه دو‌میلیون عفونت و ۲۳۰۰۰‌مرگ در آمریکا به باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک مربوط می‌شود. محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن برای اولین‌بار دریافتند که چگونه تحریک الکتریکی می‌تواند در درمان عفونت‌های باکتریایی مؤثر باشد و این موضوع راه را برای توسعه‌ی جایگزین‌های مؤثر در آنتی‌بیوتیک درمانی پزشکی باز می‌کند.

پژوهشگران جریانی الکتریکی را از روی لایه‌ی‌ نازکی از باکتری‌ها عبور‌دادند که ظرف ۲۴‌ساعت تقریباً تمام باکتری‌های مقاوم به دارو را ازبین‌برد و این باکتری‌ها اغلب در عفونت‌های بدون درمان (Difficult-to-Treat) حضور دارند و جمعیت باقی‌مانده‌ی باکتری‌ها ۱/۱۰۰۰۰ اُم مقدار اولیه بود.

همچنین محققان این روش را روی بافت خوک آزمایش کردند و مشاهده نمودند که بیشتر باکتری‌ها از‌بین‌رفتند و به بافت مجاور نیز آسیبی نرسید و برای اولین‌بار آنان فرایندی الکتروشیمیایی را بیان‌کردند که در سطح الکترودها پراکسید هیدروژن تولید‌می‌کند که این ماده یک ضدعفونی‌کننده‌ی بسیار مؤثر است.

محققان این فرایند را بهینه‌ (Optimized) کرده و نوعی بانداژ الکترونیکی (با‌نام e-Scaffold) ساخته‌شده از بافت کربن رسانا (Conductive Carbon)  را طراحی‌کردند که با ارسال جریان‌الکتریکی به بافت، غلظت اندک و ثابتی از پراکسید هیدروژن تولید‌می‌شود تا میکروب‌ها را از‌بین ببرند. باکتری‌ها نمی‌توانند در‌برابر این درمان الکتروشیمیایی مقاومت نموده و اشکال مقاوم گسترش نمی‌یابند.

Ref: Nature Scientific Reports

 

تعداد بازدید : 716

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 21

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 33

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 20

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 37

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 29