شماره ۱۰۹۵

فن‌آوری نوین پردازش تصویر جنین

دکتر ضیاء‌الدین سروش - رادیو ـ سونولوژیست

محققان برای اولین‌بار حرکت تمام سلول‌های امبریوی پستانداران را با فن‌آوری غیر‌تهاجمی جدید پردازش تصویر برای مشاهده‌ی نحوه‌ی شکل‌گیری امبریو (Embryo‌– به جنین پستانداران در ۸ هفته‌ی اول می‌گویند‌) در زیرمیکروسکوپ مشاهده‌کردند. این دستاورد بزرگ می‌تواند در درمان  In Vitro Fertilisation)IVF) یا همان لقاح مصنوعی و تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (Preimplantation Genetic Diagnosis:PGD) مؤثر واقع شود. در‌آینده این روش می‌تواند به فرایند انتخاب امبریو قبل‌از قراردادن آن در رحم و به تبع آن بهبود نرخ موفقیت‌IVF کمک کند.

امبریوی پستانداران در ابتدا گروهی‌از سلول‌های همسان هستند. سپس برخی‌از این سلول‌ها در مرحله‌ی اولیه در درون امبریو قرار‌می‌گیرند. این سلول‌های داخلی، آنهایی هستند که عامل تشکیل کلیه‌ی سلول‌های بدن نوزاد می‌باشند و این در‌حالی است که سلول‌های خارجی به ساخت بافت‌هایی مانند پلاسنتا یا جفت جنین می‌پردازند.
محققان سال‌ها گمان می‌کردند که موقعیت قرار‌گرفتن این سلول‌های‌داخلی، از‌طریق فرایند خاص تقسیم سلولی تعیین می‌شود. اما به‌دلیل محدودیت‌های فن‌آوری، هیچگاه این فرایند از نزدیک مشاهده نشده بود. آنها با استفاده از روش جدید تصویربرداری، توانستند فرضیه‌ی شکل‌گیری امبریو را به چالش بکشند.

این محققان سپس از یک‌فن‌آوری ‌مدرن‌لیزری برای‌مشاهده‌ی نحوه‌ی شکل‌گیری امبریوی پستانداران بهره‌گرفتند (تا پیش‌از این، روش مذکور در امبریوی مگس و گیاهان و یا سلول‌های کشت‌شده استفاده ‌شده بود) تا تعیین‌کنند که چه نیروهایی موجب حرکت سلول در داخل امبریو می‌شوند.

با استفاده از این فن‌آوری تصویربرداری، حرکت و تغییر شکل سلول‌ها را زمانی‌که به داخل امبریو رفته و توده‌ی سلولی را تشکیل‌می‌دهند، مشاهده‌کرده و نشان‌دادند که تفاوت‌هایی در کشیدگی غشاء سلول‌ها وجود دارد و این تفاوت‌ها در‌نهایت تعیین می‌کنند که کدام سلول‌ها باید وارد امبریو شوند. با دستکاری در کشیدگی سلول به‌وسیله‌ی‌ لیزر یا دستکاری ژنتیکی، سلول مد‌نظر را به درون امبریو وارد می‌کنند. این یافته‌ها در‌آینده می‌توانند به پژوهشگران کمک‌کنند تا نیروهای درون سلولی و شکل‌گیری سلول‌ها را با انجام ترمیم‌های مورد نیاز، بهبود بخشند و با انجام تغییرات بهینه در نیروهای درون سلولی، مدت حیات امبریو را افزایش دهند تا به‌این‌ترتیب بتوان نتایج بهتری در لقاح مصنوعی کسب‌کرد.

می‌توان با استفاده از این فن‌آوری تصویربرداری و به‌وسیله‌ی رویکردهای تصویربرداری غیرتهاجمی، به مشاهده و بررسی شکل‌گیری سلول‌های امبریو در فرایند لقاح‌مصنوعی(IVF) و تشخیص ژنتیک پیش‌از لانه‌گزینی (PGD) نیز پرداخت.

محققان اظهار‌داشتند که اگر درآینده بتوانند این روش تصویربرداری را به‌همراه رنگ‌های غیر مضر به‌کار برند، ‌می‌توان با برچسب‌زدن به غشای امبریوی انسانی، امبریوهای استفاده‌شده در لقاح‌ مصنوعی را نشانه‌گذاری‌کرد تا به‌این‌وسیله بتوان در‌خصوص کاشت امبریویی با بیشترین امکان موفقیت، تصمیم‌گیری‌ نمود‌.

 

تعداد بازدید : 477

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 21

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 33

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 20

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 37

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 29