شماره ۱۱۲۵

باکتری‌های ایجادکننده بیماری لثه، حامل رشد سرطان دهان

پزشکی امروز

باکتری‌های ایجادکننده بیماری لثه، حامل رشد سرطان دهان

چهارشنبه 1 دی 1395
پزشکی امروز

اسیدهای چرب حاصل از باکتری موجود در بیماری لثه، ممکن‌است موجب ایجاد ضایعات مرتبط با سارکوم‌کاپوزی (Kaposi’s Sarcoma:KS) و تومور در دهان شوند. این یافته‌ها می‌تواند به تست زودهنگام بزاق برای تشخیص باکتری منجر شود و احتمالاً فرد پس از آن می‌تواند پیش‌از آن‌که سرطان به‌شکل بدخیم درآید، با بروز اولین نشانه‌ها درمان شود.
این بررسی در درجه‌ی اول ۲‌باکتری پورفیروموناس ژنژیوالیس (Porphyromonas gingivalis) و فوزوباکتریوم‌نوکلئاتوم (Fusobacterium nucleatum) را مورد‌توجه قرار‌داده که به‌نظر‌می‌رسد هر‌دو با بیماری‌های لثه مرتبط باشند. افراد مبتلا به بیماری پریودنتال، سطوح بالایی از این باکتری‌ها را در بزاق خود نشان‌می‌دهند.

سارکوم‌کاپوزی بسیاری‌از افراد مبتلا به HIV را تحت‌تأثیر قرار‌می‌دهد زیرا سیستم ایمنی بدن آنان نمی‌تواند با بسیاری‌از عفونت‌ها مبارزه‌کند. سارکوم‌کاپوزی در ابتدا به‌شکل ضایعاتی در دهان پدیدار‌می‌شود که می‌تواند به تومورهای بدخیم تبدیل‌گردد. تشخیص زودهنگام، عاملی کلیدی برای زنده‌ماندن در‌این بیماری است. هدف از این بررسی این بود که با‌دقت نشان‌دهد چرا این نوع سرطان در بیشتر مردم دیده‌نمی‌شود و کدامین عامل آنها را در‌مقابل این بیماری حفاظت‌می‌کند. برای همگردانی داده‌ها (Compile The Data)، از ۲۱‌بیمار در‌این کارآزمایی استفاده شد. میانگین سنی ۱۱‌تن اول ۵۰‌سال بود و مبتلا به بیماری شدید و مزمن لثه بودند.

گروه دیگر متشکل از ۱۰‌تن با سلامت دهان و دندان مناسب و میانگین سنی ۲۶‌سال بودند. جنبه‌های متعددی از بزاق در هر‌شرکت‌کننده مورد بررسی قرار‌گرفت. تیم تحقیقاتی به‌طور‌خاص علاقه‌مند به ۲‌باکتری و نیز ۵ اسید‌چرب کوتاه زنجیر بودند. پس‌از اولین آزمایش فرآورده‌های جانبی (Byproducts)، محققان به این نتیجه رسیدند که اسیدهای‌چرب بر توسعه‌ی سارکوم‌کاپوزی تأثیر دارند. سپس آنها نسخه‌هایی تمیز از اسیدهای‌چرب را همراه با ویروس سارکوم‌کاپوزی به سلول‌ها وارد‌کردند تا چگونگی واکنش سلول را ببینند. مشاهده‌شد که به‌طور اساسی، از تلاش بدن برای جلوگیری‌از رشد سارکوم‌کاپوزی پیشگیری شد. این تحقیق، اهمیت بسیار زیاد بهداشت دهان و دندان برای افراد مبتلا به HIV را مورد تأکید قرار‌می‌دهد.

Ref: Journal of Virology, 2016

تعداد بازدید : 453

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 21

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 33

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 21

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 37

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 29