شماره ۱۲۰۶

ارتباط میان وجود وریدهای واریکوزه با اختـلالات ‌عروقی خطرناک

دکتر ابراهیم مقیمی

ارتباط میان وجود وریدهای واریکوزه با اختـلالات ‌عروقی خطرناک

یکشنبه 6 آبان 1397 ساعت 14:30
پزشکی امروز

وریدهای واریکوزه از نشانه‌های احتمال وجود بیماری‌های خطرناک عروقی از‌قبیل ترومبوز وریدعمقی‌(DVT) و آمبولی‌ریه‌(PE) و بیماری شریان‌های محیطی(PAD) می‌توانند باشند. هرکدام از اختلالات فوق می‌توانند سبب ناتوانی‌های جدی در زندگی و کار افراد مبتلاگردند. جهت مشخص‌شدن میزان احتمال همراهی وریدهای ‌واریکوزه (واریس) با هریک از اختلالات فوق، محققان یک تحقیق گسترده را به‌صورت مورد و شاهد در کشور تایوان به اجرا درآوردند. 
درتحقیقاتی‌که درکشور تایوان صورت‌گرفت، تعداد ۲۱۲۹۸۴بیمار مبتلا‌به واریس را (بامتوسط سن ۵۴/۵سال) با همین تعداد افراد سالم (بامتوسط سن ۵۴/۳‌سال) و بدون بیماری‌های عروقی از قبیل واریس و ترومبوزهای وریدهای‌عمقی و آمبولی‌ریوی مورد مقایسه قراردادند. این تحقیق حدود ۷/۵سال به‌طول‌انجامید.
نتیجة تحقیق نشان‌داد که در‌گروه مبتلا به واریس احتمال وجود ترومبوز وریدی‌عمقی به‌میزان ۶/۵۵ در‌هر هزار انسان است. درحالی‌که در‌گروه سالم (کنترل) این تعداد به ۱/۲۳ تَن می‌رسد.
این امر حاکی‌از این است که احتمال بروز ترومبوز وریدعمقی در افرادی‌که واریس دارند پنج برابر نسبت به‌افرادی‌که واریس ندارند بیشتر است. همچنین نتیجة این تحقیق نشان‌داده که میزان بروز بیماری کشندة آمبولی ریه در‌افرادی‌که دارای وریدهای‌واریکوزه (واریس) هستند، از لحاظ عددی به‌میزان۰/۴۸درهر هزارتَن است. درحالی‌که بروز این اختلال در افراد سالم به ۰/۲۲ در‌هر هزارتَن می‌رسد. به‌معنای‌دیگر احتمال بروز آمبولی‌ریه در افراد مبتلا‌به واریس دوبرابر می‌باشد.
در ارتباط با بیماری شریان‌محیطی میزان بروز این بیماری در افراد مبتلا‌به واریس به عدد ۱۰/۷۳ درمقابل عدد ۶/۲۲ در افراد سالم می‌رسد که حاکی‌از افزایش نزدیک به دوبرابری درافراد مبتلا به واریس است. طبق نتایج مندرج در این تحقیق توصیه‌می‌شود که همکاران محترم پزشک نسبت‌های فوق را درنظرداشته و افراد مبتلابه واریس دراندازه‌های گوناگون را حتما از لحاظ احتمال ابتلا به سه بیماری ترومبوز وریدعمقی، آمبولی ریه و بیماری شریان‌محیطی مورد ارزیابی‌های تخصصی قراردهند.

تعداد بازدید : 270

ثبت نظر

ارسال

زیر سوال رفتن انسانیت ! ۲ برند معروف پفک از خوراک دام استفاده می‌کردند/ توضیحات سازمان غذا و دارو

سخنگوی سازمان غذا و دارو از احتمال تعطیلی موقت یا دائم برخی خطوط تولید دو برند معروف پفک که از ذرت دام در تولید محصولات‌شان استفاده کرده‌اند، خبر داد ...

  • 38

سقراط و جام شوکران

سقراط درسال‮ ‬469‮ ‬ق م درآتن به دنیا آمد‮. ‬پدرش سنگ تراش و مادرش ماما بود‮. ‬درجوانی به عنوان‮ (‬سرباز پیاده‌ی مسلح‮) ‬یا سرباز سنگین سلاح به خدمت ...

تلاش مجلس برای اختصاص اعتبار ویژه به بیماران اوتیسم

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، از تلاش جهت پیش بینی اعتبار ویژه برای بیماران اوتیسم در بودجه ۹۸ خبر داد.

  • 6

الزامات جدید سازمان غذا و دارو درباره غذاهای تراریخته

مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو الزامات این سازمان برای برچسب‌گذاری محصولات و فرآورده‌های غذایی تراریخته را تشریح کرد.

  • 19

مشکل تبادلات مالی در بازار دارویی ایران و هند

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، یکی از مشکلات پیش روی ایران در همکاری دارویی با هندوستان را، تبادلات مالی عنوان کرد.

  • 5

یادی‌از شادروان دکترمحمدمیردامادی

دکتر محمد میردامادی متولد۱۳۰۴شمسی که درسال۱۳۹۵ در فرانسه فوت نمود، پزشکی حاذق درکارخود و طبیبی‌ادیب و شاعری توانا و مسلط به تاریخ و فرهنگ ایران بود. ...