شماره ۱۱۶۳

برخورد یک‌بعدی با بیمار

دکتر کاظم معتبر، جراح عمومی

برخورد یک‌بعدی با بیمار

سه شنبه 6 شهریور 1397
پزشکی امروز

مسلماً همگان پیشرفت علوم را موهبت می‌دانند  و کاهش سطح تخصص را به‌شرط عمق بیشتر پذیرفته‌اند، به‌نحوی که می‌توان گفت اگر ابوعلی‌سیناها، خیام‌ها و رازی‌ها هم امروزه وارد جرگه‌پزشکی می‌شدند دیگر مقدورشان نبود که علاوه‌بر پزشکی در علوم دیگر همچون نجوم، فلسفه و ریاضی هم اشراف یابند و تازه شعر هم بگویند. این آقای ابوعلی‌‌سینا که به ‌لطف ایشان ما صاحب روز‌پزشک شدیم اگر امروز می‌خواست وارد اتاق خلفی چشم (از عدسی تا شبکیه) شود با تمام نبوغی که داشت چنان در معضلات آن اتاق گرفتار می‌شد که هرگز نمی‌توانست از آن اتاق بیرون بیاید چه‌رسد به سرکشی در نجوم و ماورای الطبیعه... بگذریم.

سوال اینجاست.

ضمن سرفرودآوردن به مواهبی که از جانب اقدامات کمک تشخیصی تصویری نصیب ما شده آیا یک کبدچرب (گرید‌۱) مکشوفه در بررسی سونوگرافیک شکم و یا خار رویت‌شده درX Ray پاشنه و یا چنددرصد کاهش تراکم کلسیم بنابه ادعای این جعبه جادوئیBone densitometri و یا بالازدن به‌اصطلاح چربی‌خون در یک مرتبه آزمایش روتین، می‌تواند به‌تنهایی و بدون درنظر‌گرفتن دیگر اعضاء چنان بیمار مهمی محسوب شده که علاوه‌بر هشدار‌جدی به ‌بیمار ارائه دارو و اقدام خنثی را توجیه‌کند؟

شاید یادآوری‌های ذیل بتواند جواب‌دادن را تسهیل‌نماید همین چنددهه پیش بود HRT (درمان هورمونی جانشین) را در خانم‌های یائسه مطرح نمودند و دیدیم که چگونه این استروژن متهمی در ایجاد عوارض قلبی‌عروقی و ترمبوآمبولیک شد. درحالی‌که GTT provoke (تست تحمل گلوکوز با محرک کورتیکواستروئید) خود به‌دلیل راه‌انداختن مواردی از دیابت‌ها کنار گذارده‌شد آیا تجویز این میزان کورتیکواستروئید (به‌جز درموارد‌خاص) در بیماران آرتروزی و آلرژی‌های ساده و درشرایطی که شاهد سونامی دیابت می‌باشیم قابل‌توجیه است و یا اینکه به مصداق (دستی که جراح ببُرد خون نخواهد داد) می‌گوییم کورتونی که آقای فوق‌تخصص تجویز کند فاقد اثرات دیابت و ژنتیک خواهدبود.

آیا درهمه موارد این اعمال پلاستیک و سربالانمودن بینی‌ها در رفع مشکلات اجتماعی و اقتصادی دریافت‌کننده موفق و مناسب بوده و یا آن زمان که پدران در پهنه سرشان مویی کاشته نمی‌شد استحکامات خانوادگی متزلزلی داشتند؟

سخن آخر آن‌که هر‌چند بیمار ممکن‌است با تأکید بر شکایتی واحد (مثلاً درد زانو) در دریافت دارو و اقدام سنگین اصرار داشته‌باشد، چه بهتر با آگاه‌ساختن او از عوارض ثانویه، دیررس و محدودیت‌های دیگر اندام‌هایش، من درعوض راه به‌ظاهر‌ساده (برای هردوطرف) با اقدامات غیرتهاجمی‌تر از خطرات بعدی مصونش دارم.

انشالله

سهل را جستن در این دیرکهن

                                          این دلیل آنکه جان شد از بدن

                                                            «اقبال لاهوری»

تعداد بازدید : 158

ثبت نظر

ارسال

زیر سوال رفتن انسانیت ! ۲ برند معروف پفک از خوراک دام استفاده می‌کردند/ توضیحات سازمان غذا و دارو

سخنگوی سازمان غذا و دارو از احتمال تعطیلی موقت یا دائم برخی خطوط تولید دو برند معروف پفک که از ذرت دام در تولید محصولات‌شان استفاده کرده‌اند، خبر داد ...

  • 37

سقراط و جام شوکران

سقراط درسال‮ ‬469‮ ‬ق م درآتن به دنیا آمد‮. ‬پدرش سنگ تراش و مادرش ماما بود‮. ‬درجوانی به عنوان‮ (‬سرباز پیاده‌ی مسلح‮) ‬یا سرباز سنگین سلاح به خدمت ...

تلاش مجلس برای اختصاص اعتبار ویژه به بیماران اوتیسم

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، از تلاش جهت پیش بینی اعتبار ویژه برای بیماران اوتیسم در بودجه ۹۸ خبر داد.

  • 6

الزامات جدید سازمان غذا و دارو درباره غذاهای تراریخته

مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو الزامات این سازمان برای برچسب‌گذاری محصولات و فرآورده‌های غذایی تراریخته را تشریح کرد.

  • 19

مشکل تبادلات مالی در بازار دارویی ایران و هند

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، یکی از مشکلات پیش روی ایران در همکاری دارویی با هندوستان را، تبادلات مالی عنوان کرد.

  • 5

یادی‌از شادروان دکترمحمدمیردامادی

دکتر محمد میردامادی متولد۱۳۰۴شمسی که درسال۱۳۹۵ در فرانسه فوت نمود، پزشکی حاذق درکارخود و طبیبی‌ادیب و شاعری توانا و مسلط به تاریخ و فرهنگ ایران بود. ...