پیشگیری از چاقی در کودکان و نوجوانان

دکتر ایرج ایرانزاد - فوق‌تخصص غدد‌ کودکان

پیشگیری از چاقی در کودکان و نوجوانان

یکشنبه 20 اسفند 1396
پزشکی امروز

باتوجه به فیزیوپاتولوژی چاقی درمورد افرادی‌که به‌علل ارثی دچار چاقی می‌شوند، به‌علت ازدیاد تعداد سلول‌های‌چربی بدن، بهتر‌است برای پیشگیری‌از چاقی بیشتر، ‌از مصرف کالری زیاد برحذر باشند و با ورزش‌های موردنظر تا‌حدودی افزایش‌وزن خود را کاهش‌دهند. ولی درمورد شیرخواران زیر یک‌سال، مصرف کالری زیاد موجب چاقی آنها در بزرگسالی می‌شود. بهتراست سعی‌کرد تا شیرخواران را زیر یک‌سال در وزن متعارفی نگه‌داشت و از مصرف کالری بیش از اندازه دوری جست ولی درمورد نوجوانان که به علل مختلف عادت به پرخوری پیدامی‌کنند، این‌امر موجب تحریک سلول‌های بتای پانکراس‌شده و انسولین بیشتری در بدن آنها ترشح‌می‌شود که سبب لیپوژنز بیشتر و تجمع چربی می‌گردد و همچنین اضافه‌شدن انسولین خود سبب ازدیاد ترشح گلیکوکورتیکوئیدها می‌شود که اثر بالابرنده قندخون را داشته و در افزایش چاقی بدن دخالت‌دارند. دراین‌افراد تنها راه پیشگیری‌‌از مصرف بیش‌ازحد کالری، تلقین‌های روانی است ولی درمورد بیماری‌هایی که سبب چاقی درکودکان و نوجوانان می‌گردد، تنها راه درمان، تشخیص بیماری و درمان آن می‌باشد.

نتیجه:

چاقی یک مشکل طبی مهم درکودکان و نوجوانان می‌باشد که رو به پیشرفت است. گرچه می‌توان انواع ثانویه چاقی را نیز پیداکرد ولی درمان‌های غیرمعمول درچاقی جوانان هنوز به‌صورت یک مشکل باقی‌مانده است. البته اطلاعاتی وجود دارد که به داشتن دورنمای بهتری در درازمدت برای کودکان کمک می‌کند. تحقیقات بسیاری لازم است تا تدابیر کلینیکی بهتری را برای درمان چاقی این گروه تعیین نماید.

تعداد بازدید : 135

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 26

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 36

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 22

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 42

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 34