شماره ۱۱۱۰

تسکین درد

دکتر محمود عموئی

چهارشنبه 17 شهریور 1395

درود به تمامی کسانی‌که تسکین درد دردمندان و نجات جان بیماران را سبب‌می‌شوند و در پیشبرد بهداشت و درمان این مرز و بوم تحمل رنج نموده و می‌نمایند و آنان‌که در شرایط دشوار با کوششی خستگی‌ناپذیر تعلیم‌و‌تعلم را دنبال می‌کنند.

آنان‌که در جهت احقاق حق و باطل همواره تلاش می‌نمایند.

پزشکی از دیر‌باز حرفه‌ای مقدس‌بوده و در جوامع مختلف، پزشک از مقام و منزلتی خاص برخوردار بوده و اکنون نیز قابل‌احترام می‌باشد. تقدس این حرفه به‌خاطر وجود افرادی است لایق، شایسته، دانا و از خودگذشته در جمع پزشکان که پرچمدار هم‌مسلکان خود بودند و هدایت جامعه‌ی پزشکی را در حد مقدور از پلیدی‌ها و زشتی‌ها پاک و آئینه‌ی حرمت پزشک را دور از زنگار آلودگی نگهداشته‌اند.

در نگاهی به سوگند‌نامه‌ی بقراط و اصول اخلاقی طراحی‌شده توسط او درحدود ۵۰۰‌سال قبل‌از‌میلاد این مطالب را می‌بینیم و چه زیبا گفته است:

من سوگند یاد‌می‌کنم که شخصی را که به‌من پزشکی خواهد آموخت مانند والدین خود فرض کنم، با پرهیزگاری و تقدس، زندگی و حرفه‌ی خود را نجات خواهم‌داد، در هر‌خانه‌ای که باید داخل شوم برای مفید‌بودن به‌حال بیماران وارد خواهم شد، از هرکار زشت ارادی و آلوده‌کننده اجتناب خواهم نمود.

همچنین سایر پیشکسوتان ایرانی و در دیگر نقاط جهان کوشیدند تا شمع فروزان پزشک را در دو مسیر‌، آموزش علم طب و قداست و حرمت طبیب، به پیش ببرند، تا هر‌روز نقاط تاریکی از آنچه مربوط به سلامت تن و روان انسان است روشن‌گردد.

پزشکی عشق به زیبایی‌هاست، عشق به حقیقت است، عشق به سلامت است.

پزشکان باید عاشق حقیقت، زیبایی، سلامت و سعادت انسان باشند تا بتوانند در حرفه‌ی خود موفق گردند.

گر مرد رهی میان خون باید رفت

        از پافتاده سرنگون باید رفت

و نمی‌توان پزشک باشی و عاشق نه.

نمی‌توان پزشک بود و بی‌خبر از اسرار جسم و جان آدمی.

نمی‌توان پزشک بود و نظاره‌گر پاره‌ای از مسائل و بی‌تفاوت نسبت به حرمت و قداست پزشکی و اعمال و رفتار بعضی از همکاران.

برای عاشق‌بودن باید دانا بود و معشوق را شناخت سپس دلباخت و چه‌بسا جان‌داد.

توجه به دو‌مورد زیر در زندگی اطبا مؤثر است:

الف‌ـ به‌منظور حفظ قداست این حرفه، باید ناخالصی‌ها شناخته‌شده و اگر قابل اصلاح و هدایت باشند باید اصلاح نمود و این اقدام فقط توسط پزشکان امکان‌پذیر است.

توجه به انتخاب دانشجوی طب از عمده‌ترین وظایف دانشگاه است. نمی‌توان بذر را در هر‌زمینی کاشت.چرا که علف‌هرز، زندگی و رشد دانه‌های مرغوب را به‌خطر می‌اندازد. در‌نظر‌داشتن معیار‌هایی چون علاقه، صداقت، متانت، شجاعت، امانتداری، عفت، تفکر و تعقل از ویژگی‌هایی است که در انتخاب باید در‌نظر‌داشت.

ب‌ـ پزشک در تمام دوران زندگی باید بیاموزد و بیاموزاند. مطالعه‌ی مستمر را باورنموده و جمال جان را با علم روز مزین نماید. امید است تا با اینگونه نشست‌ها در راستای دو‌جهت یادشده گام برداشت و مسیر حرکت همکاران را در جهت خدمت بیشتر به نیازمندان و دردمندان هموار نمود و در ارتقاء سطح دانش و اعتماد و اعتقاد به طبیب مؤثر بود.

 

تعداد بازدید : 246

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 23

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 35

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 21

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 38

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 30