شماره ۱۱۶۵

تاثیر باکتری گنوره‌آ برمکانیسم ضدعفونت موجود دردستگاه تولیدمثل زنان

تاثیر باکتری گنوره‌آ برمکانیسم ضدعفونت موجود دردستگاه تولیدمثل زنان

باکتری عامل بیماری گنوره‌آ (N.gonorrhoea)با قطع ارتباط میان سلول‌ها درجدار محافظ دستگاه تولیدمثل زنان، سبب آلوده‌شدن آن می‌گردد. گنوره‌آ یک بیماری شایع قابل‌انتقال از راه‌جنسی(STD) است که ناشی از آلودگی جدارداخلی محافظ بافت‌های دستگاه تناسلی‌بدن توسط باکتری‌نایسریاگنوره‌آ (Neisseria Gonorrhoeae) است. در زنان، ورودی ‌رحم به‌نام آندوسرویکس به‌عنوان اولین ناحیه عفونت‌ برایN.Gonorrhoeae شناخته‌می‌شود. با این‌حال، رویکرد استفاده‌شده توسط N.Gonorrhoeae  برای نفوذ به‌پوشش آندوسرویکس هنوز نامشخص است.

دوشنبه 14 آبان 1397 ساعت 5:50
پزشکی امروز

به‌منظور بررسی این‌مکانیسم، ازآنجایی‌که نمونه‌های موش مورداستفاده برای بررسی گنوره‌آ کافی نبودند، محققان نیازمند به ایجاد جایگزینی برای این منظورگشتند. این‌گروه با استفاده از نمونه‌های بافت به‌دست‌آمده از آندوسرویکس انسانی، مدل جدیدی ایجاد نمودند.

محققان با نایسریاگنوره‌آ، بافت اندوسرویکس و نیز سلول‌های رشدکرده در آزمایشگاه را که ازهمان نوع جدار آندوسرویکس بود، آلوده نمودند. سپس از روش‌های مولکولی و تصویربرداری مختلفی برای بررسی مکانیسم پیدایش‌عفونت استفاده‌کردند.

نتایج نشان‌می‌دهد که نایسریاگنوره‌آ با مداخله در یک فرآیند محافظ معمول، به‌جداره اندوسرویکس نفوذ می‌کند. معمولاً، سلول‌های آسیب‌دیده دراین جداره می‌توانند بدون شکستن ارتباط محکم بین سلول‌ها که استحکام این جداره را حفظ می‌کند، به‌هم‌‌ریخته و دوباره شکل‌گیرند. به‌نظرمی‌رسدکه نایسریاگنوره‌آ می‌تواند این ارتباطات را شکسته و موجب تداخل سلولی، بازشدن مسیرها برای نفوذ بدون‌کاهش توانایی آن برای پیوستن و حمله به سلول‌های این جداره شود.

دانشمندان نشان‌دادند که نایسریاگنوره‌آ با افزایش فعال‌سازی و تجمع پروتئین انسانی به‌نام میوزین غیرعضلانیNon-Muscle Myosin ll)II) موجب اختلال در ارتباط‌سلولی و اختلال درحافظت سلولی می‌شود. این گروه مشاهده‌نمودند که بسته به‌ژن‌های‌خاصی که توسط نایسرگنوره‌آ دریک‌زمان مشخص بیان‌می‌شوند، می‌توان این مکانیسم‌نفوذ را افزایش‌داد و یا از آن جلوگیری‌نمود.

Ref

PLOS Pathogens ,Aug 2017

تعداد بازدید : 155

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 19

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 31

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 20

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 36

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 26