شماره ۱۲۰۰

ارتباط پرخاشگری در همسالان و نشانه‌های افسردگی دوران ‌نوجوانی

غزاله صلیب، کارشناسی ارشد روانشناسی کودکان استثنایی

ارتباط پرخاشگری در همسالان و نشانه‌های افسردگی دوران ‌نوجوانی

چهارشنبه 3 مرداد 1397
پزشکی امروز

ارتباط متقارن و طولی میان پرخاشگری و زورگویی (به‌اصطلاح قلدری ـ Bullying) و رفتارهای همراه با نشانه‌های افسردگی حاصل‌از اختلال در غذاخوردن نوجوانان‌ در‌سنین ‌۱۳تا۱۷سال (Adolescent) چه می‌تواند باشد؟

مدل مبتنی‌بر آبشار(Cascade Model) در پژوهش‌های صورت‌گرفته، ارتباط متقارن و معناداری میان پرخاشگری ازسوی نوجوانان در یک رده سنی،  ا‌ختلال در غذاخوردن آشفته و نشانه‌های افسردگی در نقطه زمانی مربوط به دوره ۵ ساله را نشان‌می‌دهد. رفتارهای آشفتة غذاخوردن به‌طور‌ مکرر با نشانه‌های آتی افسردگی و قلدری ازسوی نوجوانان هم‌سن و سال در ۲‌نقطه زمانی در فواصل یک‌ساله مرتبط است؛ خطر نشانه‌های افسردگی و پرخاشگری یک‌سال پس‌از رفتارهای اختلالی غذاخوردن در دختران و پسران برابر می‌باشد. رفتارهای حاصل از این ختلال ممکن‌است در دختران و پسران نوجوان، خطر نشانه‌های آسیب‌شناسی روانی و مشکلات با همسالان درآینده را به‌طور‌معناداری افزایش‌دهد. در‌این کارآزمایی کوهورت طولی و ۵ساله، ۶۱۲شرکت‌کننده از بررسی نوجوانان توسط دانشگاه‌مک‌مستر حضورداشتند. این ارزیابی درحال انجام، ارتباط میان قلدری، سلامت‌روان و نتایج تحصیلی را بررسی‌می‌کند. جمع‌آوری داده‌ها درسال۲۰۰۸ آغازشد؛ زمانی‌که دانش‌آموزان در پایۀ‌پنجم ابتدایی (ده‌سالگی) تحصیل‌می‌کردند و پس‌از‌آن داده‌ها سالانه جمع‌آوری شده‌اند.

نتایج:

میانگیـــن سنـی(SD) ۶۱۲ دانش‌آموز که در نمونه تحلیلی حضور‌داشتند‌ ۱۳/۰۳(۰/۳۸) در پایۀ‌هفتم بود؛ ۳۳۱ تَن‌(۵۴درصد) ‌از آنها دختر و ۳۹۲تَن‌‌(۷۱/۱درصد) سفیدپوست بودند. در‌هر نقطۀ‌زمانی درطـول ایــن‌دورۀ ۵ســاله، قلدری ازسوی‌همسالان با رفتارهای اختلالی حاصل‌از غذاخوردن آشفته و نشانه‌های افسردگی مرتبــط بود ,(r Range[SE], 0.15-0.48 [0.04-0.08). در دختران و پسران، در‌هر‌نقطۀ زمانی رفتار خوردن‌آشفته با نشانه‌های افسردگی,(b Range[SE], 0.14-0.19 [0.06-0.08]P<0.0 2) و در نقـاط زمـانـی۲ با پــرخاشگری از‌سـوی‌همسالان (b Range[SE], 0.12-0.22 [0.06-0.07],P<0.4) ارتباط‌طولی داشت.

نتیجه‌گیری و ارتباط:

پرخاشگری ‌از‌سوی همسالان با نشانه‌های آسیب‌شناسی روانی متعدد ارتباطی نزدیک داشت، درحالی‌که نشانه‌های اختلال در غذاخوردن عامل خطر مهمی برای قلدری از‌سوی همسالان و نشانه‌های افسردگی در‌آینده بود. هدف از مداخلات، کاهش نشانه‌های آشفته در غذاخوردن ِمشکل‌ساز در نوجوانان بود که ممکن‌است خطر نشانه‌های افسردگی درآینده و مشکلات مرتبط را کاهش‌دهد.

تعداد بازدید : 42

ثبت نظر

ارسال

زیر سوال رفتن انسانیت ! ۲ برند معروف پفک از خوراک دام استفاده می‌کردند/ توضیحات سازمان غذا و دارو

سخنگوی سازمان غذا و دارو از احتمال تعطیلی موقت یا دائم برخی خطوط تولید دو برند معروف پفک که از ذرت دام در تولید محصولات‌شان استفاده کرده‌اند، خبر داد ...

  • 37

سقراط و جام شوکران

سقراط درسال‮ ‬469‮ ‬ق م درآتن به دنیا آمد‮. ‬پدرش سنگ تراش و مادرش ماما بود‮. ‬درجوانی به عنوان‮ (‬سرباز پیاده‌ی مسلح‮) ‬یا سرباز سنگین سلاح به خدمت ...

تلاش مجلس برای اختصاص اعتبار ویژه به بیماران اوتیسم

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، از تلاش جهت پیش بینی اعتبار ویژه برای بیماران اوتیسم در بودجه ۹۸ خبر داد.

  • 6

الزامات جدید سازمان غذا و دارو درباره غذاهای تراریخته

مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو الزامات این سازمان برای برچسب‌گذاری محصولات و فرآورده‌های غذایی تراریخته را تشریح کرد.

  • 19

مشکل تبادلات مالی در بازار دارویی ایران و هند

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، یکی از مشکلات پیش روی ایران در همکاری دارویی با هندوستان را، تبادلات مالی عنوان کرد.

  • 5

یادی‌از شادروان دکترمحمدمیردامادی

دکتر محمد میردامادی متولد۱۳۰۴شمسی که درسال۱۳۹۵ در فرانسه فوت نمود، پزشکی حاذق درکارخود و طبیبی‌ادیب و شاعری توانا و مسلط به تاریخ و فرهنگ ایران بود. ...