شماره ۱۱۴۶

مدیریت استرس

طاهره محمودی، مربی یوگا

مدیریت استرس

دوشنبه 27 فروردین 1397

• یوگا: نبرد علیه استرس و یافتن‌آرامش

آیا یوگا برای شما مناسب است؟ اگر می‌خواهید از استرس در امان باشید و سالم و تندرست بمانید، یوگا برای شما مناسب است.

تلفن همراه شما زنگ می‌زند، رئیس شما می‌خواهد با شما صحبت‌کند و همسر شما می‌پرسد شام ‌چی‌ می‌خورید؟ استرس یا فشار‌ روانی و نگرانی همه‌جا هست. اگر فشارهای محیط بیش‌از ظرفیت شما می‌باشد، شاید بهترین کار این باشد که تمرینات یوگا را انجام‌دهید.

یوگا یک تمرین ذهنی/ جسمی است که تشکیل‌شده از وضعیت‌های فیزیکی، کنترل تنفس، مراقبه یا تن‌آرامی. یوگا می‌تواند کمک‌کند تا استرس کاهش‌یابد، فشارخون پایین و ضربان قلب پایین ‌بیاید و تقریباً هرفردی می‌تواند یوگا را انجام‌دهد.

• اطلاعاتی درمورد یوگا:

یوگا در زمینه ذهن و جسم، یکی از جمله راه‌های متعدد درست و کامل در رسیدن به سلامتی است. یوگا روی جسم و ذهن باهم کار می‌کند؛ طوری‌که بتوان آرامش جسمی و ذهنی را همزمان به‌دست‌آورد و همین آرامش کمک‌می‌کند تا بتوان استرس و اضطراب خود را به‌خوبی مدیریت‌کرد.

یوگا سبک‌‌ها، روش‌ها و مراحل‌گوناگون دارد. ازبین این تعدد و گوناگونی، «هاتایوگا» یک انتخاب خوب برای مدیریت استرس است. هاتایوگا یکی‌از رایج‌ترین سبک‌های یوگا است که هرشخص ‌مبتدی به‌دلیل راحتی و آرامی حرکات می‌تواند با‌ آن ارتباط برقرار کند. البته هرفردی بنابر نیاز شخصی خود ‌می‌تواند از مزایای سبک‌های یوگا بهره‌مند شود.

قسمت‌های اصلی هاتایوگا شامل است بر:

ـ آساناها: آساناها یا وضعیت‌ها و حالات جسمانی یوگا، یکسری حرکاتی هستند که برای افزایش قدرت  و توان بدنی و انعطاف‌پذیری طراحی‌شده‌اند. این حرکات از وانهادگی کامل بدن روی زمین و وضعیت‌های سخت و دشواری که موجب کشش عضلات می‌گردند تشکیل شده‌اند.

ـ تنفس: کنترل تنفس یک بخش مهم از یوگا می‌باشد. یوگا به ما یاد می‌دهد که با کنترل تنفس بتوانیم کنترل جسم و آرامش ذهن را به‌دست آوریم.

ـ مراقبه یا تن‌آرامی: در یوگا می‌توان مراقبه و تن‌آرامی را یکی دانست. مراقبه به بالا‌رفتن سطح هوشیاری و بی‌تفاوت در لحظه حضور داشتن کمک می‌کند.

• فواید سلامتی یوگا:

ـ کاهش استرس یا فشار روانی: بررسی‌های انجام‌شده نشان‌می‌دهند که یوگا می‌تواند تنش و اضطراب را کاهش دهد. همچنین می‌تواند خلق و خو را بالا برده و حس سلامتی عمومی را ارتقاء بخشد.

ـ افزایش سازگاری: تمرینات یوگا می‌توانند موجب افزایش‌تعادل، انعطاف‌پذیری، نظم در حرکت و افزایش قدرت گردند.

ـ مدیریت شرایط صعب و دشوار: تمرینات یوگا می‌توانند عوامل خطرساز بیماری‌ها را کاهش‌دهند، مانند بیماری‌های قلبی و فشارخون بالا و همچنین می‌توانند کمک کنند تا شرایط سخت راحت شوند، مانند افسردگی، درد، اضطراب و بی‌خوابی.

Ref:
1-Mayo Clinic Guide to Stress- Free  living
2-Mayo Clinic Guide to  Pain Relife

تعداد بازدید : 137

ثبت نظر

ارسال

زیر سوال رفتن انسانیت ! ۲ برند معروف پفک از خوراک دام استفاده می‌کردند/ توضیحات سازمان غذا و دارو

سخنگوی سازمان غذا و دارو از احتمال تعطیلی موقت یا دائم برخی خطوط تولید دو برند معروف پفک که از ذرت دام در تولید محصولات‌شان استفاده کرده‌اند، خبر داد ...

  • 37

سقراط و جام شوکران

سقراط درسال‮ ‬469‮ ‬ق م درآتن به دنیا آمد‮. ‬پدرش سنگ تراش و مادرش ماما بود‮. ‬درجوانی به عنوان‮ (‬سرباز پیاده‌ی مسلح‮) ‬یا سرباز سنگین سلاح به خدمت ...

تلاش مجلس برای اختصاص اعتبار ویژه به بیماران اوتیسم

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، از تلاش جهت پیش بینی اعتبار ویژه برای بیماران اوتیسم در بودجه ۹۸ خبر داد.

  • 6

الزامات جدید سازمان غذا و دارو درباره غذاهای تراریخته

مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو الزامات این سازمان برای برچسب‌گذاری محصولات و فرآورده‌های غذایی تراریخته را تشریح کرد.

  • 19

مشکل تبادلات مالی در بازار دارویی ایران و هند

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، یکی از مشکلات پیش روی ایران در همکاری دارویی با هندوستان را، تبادلات مالی عنوان کرد.

  • 5

یادی‌از شادروان دکترمحمدمیردامادی

دکتر محمد میردامادی متولد۱۳۰۴شمسی که درسال۱۳۹۵ در فرانسه فوت نمود، پزشکی حاذق درکارخود و طبیبی‌ادیب و شاعری توانا و مسلط به تاریخ و فرهنگ ایران بود. ...