شماره ۱۱۵۰

تابستان و مصرف خوراکی خنک

دکتر ماندانا پرتوی - اندودنتیست

تابستان و مصرف خوراکی خنک

چهارشنبه 21 تیر 1396
پزشکی امروز

هنگامی‌که بستنی می‌خورید و یا مقداری یخ را به‌سرعت می‌بلعید، احساسی مانند یخ‌زدن یا به‌اصطلاح (Brain freeze) به‌شما دست‌می‌دهد که نام علمی آن Sphenopalatine Ganglioneuralgia است. این حالت واکنش بدن یا به‌نوعی متوقف‌کردن شما از استفاده مواد خنک یا آهسته مصرف‌کردن آن است. Dwayne Godwin از مرکز تحقیقات پزشکی Wake Forest Baptist مکانیسم این حالت را به‌این‌صورت توضیح‌می‌دهد:

یخ‌زدگی مغز یک نوع سردرد با وقوع سریعی است و به‌سرعت نیز ازبین‌می‌رود. دهان ما دارای سیستم عروقی وسیعی است که شامل زبان نیز می‌شود و به‌همین‌علت درجه حرارات بدن نیز از این‌ طریق گرفته می‌شود. مصرف سریع مایعات خنک مانع جذب تدریجی برودت می‌شود. با مصرف سریع مایعات خنک یا بستنی، ما به‌سرعت حرارت خلف گلو را تغییر‌می‌دهیم؛ جایی که محل عبور شریان کاروتید داخلی که خونرسانی به مغز را انجام می‌دهد (شریان Anterior cerebral) و محل آغاز نسج مغزاست. ایجاد تغییر درمدت کم، خوشایند مغز نبوده و مکانیسم «Brain freeze» یکی‌از طرق ممانعت از تغییرات آنی اعمال شده به مغز است. مغز به‌رغم دارا‌بودن بیلیون‌ها نورون، قادر به درک درد نبوده و درد حس شده به‌دنبال«Brain freeze» توسط گیرنده‌های لایه خارجی پوشاننده مغز یا همان مننژها صورت‌می‌گیرد‌؛ جایی که ۲شریان نام‌برده با یکدیگر تلاقی‌می‌کنند. با سرما انبساط و انقباض در‌این شریان‌ها ایجاد می‌شود که مغز آن را به‌صورت درد احساس‌می‌کند. بررسی این مکانیسم در درک سایر انواع سردردها کمک‌کننده است.امکان القا‌کردن میگرن یا سردرد خوشه‌ای (Cluster headache) در افراد وجود ندارد ولی امکان ایجاد حالت Brain freeze  بدون عواقب درازمدت در افراد وجود دارد و ازاین‌طریق می‌توان مکانیسم سردرد را بررسی و درمان‌های مناسب‌تری برای بیماران ایجاد نمود. حالت «Brain freeze» درمان دارد و آن عدم‌مصرف نوشیدنی خنک است و با قراردادن زبان روی ناحیه کام و گرم‌کردن این ناحیه یا مصرف مایعات ولرم، می‌توان حرارت دهان را به‌حالت عادی بازگرداند.

تعداد بازدید : 197

ثبت نظر

ارسال

معافیت واردات تجهیزات پزشکی از مالیات علی الحساب

وزیر بهداشت در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد تا واردات قطعی تجهیزات پزشکی همانند دارو مشمول معافیت از پرداخت مالیات علی الحساب شود.

  • 4

39 درصد دارو و تجهیزات پزشکی غیرمجاز در اینستاگرام عرضه می شود

معاون عملیات پلیس فتا گفت: اینستاگرام بستر عرضه 39 درصد از دارو و تجهیزات پزشکی غیرمجاز است. 24 درصد در بازارهای آنلاین (شیپور، دیوار و نظایر آن)، 22 ...

  • 5

ابلاغیه جدید وزارت بهداشت برای برخورد با متخلفان طب سنتی

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت طی بخشنامه‌ای درباره نحوه نظارت بر فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی دستوراتی را صادر کرد.

  • 6

تشخیص سریع و ارزان غذای فاسد بانانوحسگرمحققان دانشگاهی

محققان دانشگاه محقق اردبیلی به ساخت نانوحسگری ارزانی دست یافتند که به گفته آنها از این نانو حسگر می‌توان برای تشخیص حضور باکتری‌ها در مواد غذایی استف ...

  • 13

هنرمندان قبل از تبلیغ دارو با وزارت بهداشت مشورت کنند

سخنگوی وزارت بهداشت، در واکنش به تبلیغ داروی «نالوکسان» توسط یکی از هنرپیشنه های زن، گفت: این دارو فقط مصرف بیمارستانی دارد.

  • 30

تولید ذرات شبه ویروسی برای انتقال دارو و ژن درمانی

محققان کشور در طرحی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی موفق به تولید ذرات شبه ویروسی با استفاده از سیستم جدید بیانی لیشمانیا ...

  • 40