شماره ۱۱۴۴

دارویی دیگر برای درمان سرطان‌یوروتلیال

پزشکی امروز

دارویی دیگر برای درمان سرطان‌یوروتلیال

دوشنبه 8 خرداد 1396
پزشکی امروز

سازمان غذا‌و‌داروی آمریکا(FDA) اقدام به صدور مجوز فوری برای داروی بازدارنده کنترل‌کننده ایمنی به‌نام (Durvalumab(Imfinzi برای درمان خط دوم سرطان پیشرفته موضعی (Locally advanced) یوروتلیال یا متاستاتیک نموده است.

مطابق این مجوز، بازدارنده ‌PD-L1 برای بیمارانی تجویز‌می‌شود که بیماری آنها در‌طول شیمی‌درمانی مبتنی‌بر پلوتونیوم یا بعد‌از آن و یا ظرف ۱۲ماه بعداز شیمی‌درمانی نئواد‌جوانتی یا اِدجوانتی (Neoadjuvant or adjuvant) پیشرفت‌کرده است.

همچنین‌FDA عیار Ventana PD-L1 را به‌عنوان ابزاری مکمل برای تشخیص وضعیت بروز PD-L1 در تومور تأیید‌کرده است. با‌این‌حال، در شرایط دیگر و به‌گفته شرکت سازنده این دارو(AstraZeneca)، داروی Durvalumab برای بیماران واجد شرایط بدون نیاز به آزمایش برای تعیین وضعیت بروز ‌PD-L1 تومور قابل‌تجویز است.

این مجوز بعد‌‌از‌آن صادر‌شد که در یک آزمایش دومرحله‌ای، ایمنی و کارآیی‌Durvalumab در ۱۸۲بیماری که برای سرطان پیشرفته موضعی یوروتلیال یا متاستاتیک درمان‌شده بودند، مورد ارزیابی قرار‌گرفت. نرخ پاسخ قابل‌توجه به درمان با استفاده‌از داروی‌Durvalumab معادل ۱۷درصد بود؛ از‌جمله ۲۶/۳درصد در بیمارانی‌که تومور آنها دارای درجه بالایی از PD-L1 بود. در زیر مجموعه‌ای از بیماران که قبل‌از‌این آزمایش تنها تحت‌درمان نئوادجوانتی یا ادجوانتی قرار‌گرفته بودند، نرخ پاسخ‌دهی کلی معادل ۲۴درصد بود.

رایج‌ترین عوارض‌جانبی ناشی‌از داروی Durvalumab (≥۱۵درصد‌‌ از بیماران) عبارت بودند‌از خستگی، درد استخوان‌ها و عضلات، یبوست، کاهش اشتها، تهوع، ورم محیطی(PE) و عفونت دستگاه ادراری.

صدور این مجوز فوری بعد‌از‌آن صورت‌می‌گیرد که FDA به شرکت‌AstraZeneca به‌دلیل ساخت داروی ‌Durvalumab، در فوریه ۲۰۱۶، عنوان شیوه درمانی نوین (Breakthrough Therapy Designation) را اعطاکرد. یکی‌از شروط بیان‌شده در‌این مجوز فوری این است که این شرکت داروسازی اقدام به اجرای یک آزمایش تأییدی به‌منظور اثبات مزایای پزشکی داروی‌‌Durvalumab نماید که این آزمایش در‌حال انجام است.

‌Durvalumab بعد‌از(Nivolumab(Opdivo و (Atezolizumab (Tecentriq، سومین داروی هدفمند برعلیهPD-1/PD-L1 است که برای درمان سرطان یوروتلیال پیشرفته، مجوز دریافت می‌نماید.

:Ref

FDA.Gov, May 2017

تعداد بازدید : 244

ثبت نظر

ارسال

زیر سوال رفتن انسانیت ! ۲ برند معروف پفک از خوراک دام استفاده می‌کردند/ توضیحات سازمان غذا و دارو

سخنگوی سازمان غذا و دارو از احتمال تعطیلی موقت یا دائم برخی خطوط تولید دو برند معروف پفک که از ذرت دام در تولید محصولات‌شان استفاده کرده‌اند، خبر داد ...

  • 37

سقراط و جام شوکران

سقراط درسال‮ ‬469‮ ‬ق م درآتن به دنیا آمد‮. ‬پدرش سنگ تراش و مادرش ماما بود‮. ‬درجوانی به عنوان‮ (‬سرباز پیاده‌ی مسلح‮) ‬یا سرباز سنگین سلاح به خدمت ...

تلاش مجلس برای اختصاص اعتبار ویژه به بیماران اوتیسم

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، از تلاش جهت پیش بینی اعتبار ویژه برای بیماران اوتیسم در بودجه ۹۸ خبر داد.

  • 6

الزامات جدید سازمان غذا و دارو درباره غذاهای تراریخته

مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو الزامات این سازمان برای برچسب‌گذاری محصولات و فرآورده‌های غذایی تراریخته را تشریح کرد.

  • 19

مشکل تبادلات مالی در بازار دارویی ایران و هند

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، یکی از مشکلات پیش روی ایران در همکاری دارویی با هندوستان را، تبادلات مالی عنوان کرد.

  • 5

یادی‌از شادروان دکترمحمدمیردامادی

دکتر محمد میردامادی متولد۱۳۰۴شمسی که درسال۱۳۹۵ در فرانسه فوت نمود، پزشکی حاذق درکارخود و طبیبی‌ادیب و شاعری توانا و مسلط به تاریخ و فرهنگ ایران بود. ...