شماره ۱۱۲۳

داساتینیب و قابلیت درمان انواع سرطان

دکتر هوشنگ سلطان‌زاده - داروساز

داساتینیب و قابلیت درمان انواع سرطان

چهارشنبه 17 آذر 1395
پزشکی امروز

داساتینیب(Dasatinib) از‌طریق کاهش رشد کنترل نشده‌ی سلول‌های سرطانی، با سرطان خون مبارزه می‌کند اما محققان بر‌این‌باور هستند که زمانی‌که این دارو در مواجهه با دیگر سلول‌های سرطانی قرار‌می‌گیرد، رویکرد متفاوتی اتخاذ می‌کند؛ این دارو با فشرده‌سازی سلول‌های سرطانی (Clump Together) ‌از انتشار بیشتر آنها جلوگیری می‌کند و این سلول‌ها بدون داشتن توانایی مهاجرت، نمی‌توانند فرایند متاستاز را انجام‌دهند.

محققان دانشکده‌ی پزشکی شیکاگو بر‌این باور می‌باشند که داساتینیب که برای درمان سرطان‌خون تجویز می‌شود، می‌تواند در درمان سرطان‌های بسیاری از‌جمله پوست، سینه و‌... مؤثر باشد و از سازوکار مولکولی دخیل در‌این چسبندگی سلول‌به‌سلول، پرده برداشتند‌.

داساتینیب با‌نام تجاری Sprycel‌، جهت درمان برخی‌از انواع مشخص سرطان‌خون مورد‌تأیید قرار‌گرفته است و با حمله به پروتئینی به‌نام ‌BCR-ABL، سرعت رشد سلول‌های سرطانی را کاهش‌می‌دهد. پروتئین ‌BCR-ABL مشابه پروتئین‌Fyn در دیگر بدخیمی‌ها، عمل‌می‌کند. پروتئین ‌Fyn در بسیاری از انواع سرطان همچون سینه، مغز، پانکراس، پوست و سر و گردن دیده‌می‌شود و با چسبندگی سلول‌به‌سلول (Cell-Cell Adhesion) و مهاجرت سلولی در ارتباط است.

استفاده‌ی آزمایشگاهی از داساتینیب در سلول‌های سرطانی، منجر به فشردگی سلول‌ها به یکدیگر (Clump Together) و جلوگیری از مهاجرت آنها می‌شود.

در دیگر آزمایش‌ها نیز نتایج مشابهی در‌خصوص دیگر سرطان‌ها از‌جمله سرطان‌سینه به‌دست‌آمد که داساتینیب به‌جای از‌بین‌بردن پروتئین‌Fyn، مانع از فعالیت آن می‌شود و در سرطان‌پوست نیز داساتینیب تعداد و اندازه‌ی تومورها را در موشهایی که مبتلا به این سرطان بودند، کاهش‌داده است.

کارآزمایی‌های بالینی به‌منظور آزمایش بیشتر داساتینیب در بیماران مبتلا به سرطان‌های ملانوما، پروستات، پانکراس، آندومتر سرطان‌های‌رحم (Endometrial Cancer)، بافت همبند دستگاه‌گوارش (Gastrointestinal Stromal Cancer)، تخمدان، مولتیپل‌میلوما (منظور تکثیر بدخیم در پلاسماسل‌ها است که از یک کُلُنی منفرد ایجاد می‌شود)، لیمفوم‌هوچکینی و لوسمی حاد لنفوپلاستیک در راه است.

 

تعداد بازدید : 419

ثبت نظر

ارسال

زیر سوال رفتن انسانیت ! ۲ برند معروف پفک از خوراک دام استفاده می‌کردند/ توضیحات سازمان غذا و دارو

سخنگوی سازمان غذا و دارو از احتمال تعطیلی موقت یا دائم برخی خطوط تولید دو برند معروف پفک که از ذرت دام در تولید محصولات‌شان استفاده کرده‌اند، خبر داد ...

  • 38

سقراط و جام شوکران

سقراط درسال‮ ‬469‮ ‬ق م درآتن به دنیا آمد‮. ‬پدرش سنگ تراش و مادرش ماما بود‮. ‬درجوانی به عنوان‮ (‬سرباز پیاده‌ی مسلح‮) ‬یا سرباز سنگین سلاح به خدمت ...

تلاش مجلس برای اختصاص اعتبار ویژه به بیماران اوتیسم

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، از تلاش جهت پیش بینی اعتبار ویژه برای بیماران اوتیسم در بودجه ۹۸ خبر داد.

  • 6

الزامات جدید سازمان غذا و دارو درباره غذاهای تراریخته

مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو الزامات این سازمان برای برچسب‌گذاری محصولات و فرآورده‌های غذایی تراریخته را تشریح کرد.

  • 19

مشکل تبادلات مالی در بازار دارویی ایران و هند

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، یکی از مشکلات پیش روی ایران در همکاری دارویی با هندوستان را، تبادلات مالی عنوان کرد.

  • 5

یادی‌از شادروان دکترمحمدمیردامادی

دکتر محمد میردامادی متولد۱۳۰۴شمسی که درسال۱۳۹۵ در فرانسه فوت نمود، پزشکی حاذق درکارخود و طبیبی‌ادیب و شاعری توانا و مسلط به تاریخ و فرهنگ ایران بود. ...