شماره ۱۲۱۴

داروی جدیـد درمان سلیـاک

داروی جدیـد درمان سلیـاک

در قارۀ‌سبز (اروپا)، حدود ۱ الی ۲ درصد‌از جمعیت به بیماری سلیاک مبتلا‌ هستند و نیازمند راه‌حلی مؤثر، زیرا فقط با حذف موادغذایی دارای گلوتن (*GFD)، این بیماری درمان‌نمی‌شود. ازآنجایی‌که بیشتر داروهای در‌دست‌تهیه، سیستم‌ایمنی را سرکوب‌می‌کنند و ممکن‌است عوارض‌جانبی ناخوشایندی برای بیمار به‌دنبال داشته باشند، گروهی از محققان دانشگاه فنی‌ وین داروی ساده‌ای را تولید نمودند که به سیستم ایمنی‌بدن آسیب نمی‌رساند. این محققان با همراهی تکنولوژی تشخیصی علوم‌زیستی(GmbH)، دارویی را تولیدنمودند که به‌طورمستقیم به مولکول‌های گلوتن حمله‌ورشده و آنها را به مولکول‌های بی‌ضرر تبدیل‌می‌کند.

پنجشنبه 10 آبان 1397 ساعت 0:58
دکتر حسن خاجی - فوق تخصص گوارش

محققان با درپیش گرفتن ساز و کار کمتر پیچیده‌ای که پشت‌سر این دارو می‌باشد، راه تایید این دارو را آسان‌تر نموده‌اند.

محققان امیدوارند تا روند تأیید این محصول درسال۲۰۲۱ عملی‌گشته و آن را به بازار عرضه نمایند.

«بدن ما آنتی‌بادی‌هایی را تولیدمی‌کند که کاملاً متناسب با آنتی‌ژن‌های واردشده به بدن است، درست مانند قفل و کلید. این پاسخ ایمنی، آنتی‌ژن‌ها را غیرفعال می‌کند».

یعنی اگر قطعه‌ای از آنتی‌بادی جدید بدون تحریک سیستم ایمنی، مولکول گلوتن واردشده به بدن را احاطه کند، گلوتن دیگر روده را تحت‌تأثیر قرارنمی‌دهد.

محققان به‌منظور تغییر یک باکتری‌خاص برای تولید آنتی‌بادی موردنظر، باید فرآیند ویژه‌ای را ایجادنمایند که به آنها این امکان را می‌دهد تا قطعات کوچک دارای پروتئین‌های چین‌خوردۀ معیوب که توسط باکتری مهندسی‌شده تولیدشده‌است (Inclusion bodies) را مجدداً تاکنند (Refold) تا به قطعۀ موردنظر دست‌یابند.

محققان اظهارمی‌دارند؛ روش طراحی‌شده برای انجام فرآیند تاشدگی پروتئین‌ها نسبتاً جدید است، اما هنوز کارآمد نیست. «این‌ طراحی مدت زیادی زمان برده است و اما اکنون فرآیندی را ایجاد نموده‌ایم که به‌آسانی می‌توانیم دوباره آن را برای مصارف صنعتی تولیدنموده و تولید خوبی از محصول موردنظر ارائه‌دهیم. این داروی جدید که اکنون در اختیار تکنولوژی تشخیصی سایوتک(*SDT) قراردارد، به بیماران مبتلا به سلیاک این امکان را می‌دهد تا بتوانند از غذاهای حاوی گلوتن استفاده‌نموده و نشانه‌های کمتر داشته یا هیچگونه نشانه‌ای را نداشته باشند».

 

* GFD: Gluten Free Diet

* SDT: Sciotec Diagnostic Technologies
Ref: Viena University of Technology, July 2018

 

تعداد بازدید : 188

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 26

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 36

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 22

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 42

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 34