شماره ۱۰۹۷

پروتون‌درمانی جدید در سرطان‌مری

پزشکی امروز

بررسی جدیدی توسط دانشمندان دانشکده‌ی‌پزشکی دانشگاه مریلند نشان‌داده ‌است که بیماران مبتلا به سرطان‌مری که تحت پروتون‌درمانی قرار‌می‌گیرند، درمقایسه با بیمارانی‌ که با روشهای پرتودرمانی قدیمی‌تر درمان می‌شوند تا‌حد قابل‌توجهی به عوارض‌جانبی سمی کمتری دچار می‌گردند.

آنها ۲نوع تابش اشعه‌ی ایکس را با پروتون‌درمانی مقایسه کردند که روشی نوآورانه و دقیق محسوب می‌شود و دقیقاً تومور را هدف قرارمی‌دهد و در‌عین‌حال آسیب به بافتهای اطراف تومور را به حداقل می‌رساند.

محققان نزدیک به۶۰۰ بیمار مبتلا به سرطان را بررسی‌کردند و به این مسأله پی‌بردند که پروتون‌درمانی به میزان قابل‌توجهی عوارض‌جانبی کمتری را نشان‌می‌دهد؛ از‌جمله تهوع، بی‌اشتهایی و خستگی‌عمومی و اختلالات خونی و مشکلات قلبی و ریوی و این شواهد بر‌دقت شیوه‌ی پروتون‌درمانی تأکید می‌نمایند و اینکه این روش چگونه واقعاً می‌تواند در زندگی بیماران سرطانی تغییر ایجاد‌ نماید و روی بسیاری از عوارض و نه همه‌ی آنها، اثرات چشمگیری دارد.پروتون‌درمانی تنها یکی از انواع روشهای جدید مربوط به درمان سرطان است. روشهای دیگر عبارتند‌از:

• پرتودرمانی داخلی انتخابی؛ شیوه‌ی درمانی دقیقی برای درمان بیمارانی است که خارج ساختن تومورهایشان خیلی دشوار بوده و کبد را نیز درگیر کرده‌است، از‌قبیل تومورهای ناشی‌از سرطان‌های ‌روده‌ی بزرگ‌(کولورکتال).

• پروتون‌درمانی Gammapod؛ روشی جدید و بسیار دقیق و غیرتهاجمی برای درمان مراحل اولیه‌ی سرطان‌پستان (Early Stage).

• گرما‌درمانی (Thermal Therapy)؛ ‌از‌ «حرارت»، در درمان طیف وسیعی از بدخیمی‌ها استفاده می‌شود.

این درمان روی انواع زیادی از تومورها به‌خوبی مؤثر است، ازجمله تومورهایی که در مغز، مری، ریه، سر و گردن، پروستات، کبد، نخاع و دستگاه گوارش یافت می‌شوند. این روش همچنین برای کودکان مبتلا به سرطان، گزینه‌ی مهمی است و انتظار‌می‌رود که برای برخی از انواع سرطان‌پستان به گزینه‌ی مهمی تبدیل شود. هرچند امروزه بیشتر بیماران سرطانی توسط جدیدترین و مدرنترین فناوری پرتودرمانی تحت درمان قرار‌می‌گیرند، انتظار‌می‌رود تا ۳۰درصد از بیمارانی که تحت درمان با پرتوی پروتون هدف‌گیری‌شده قرارمی‌گیرند، از نتایج درمانی بهتری سود خواهندبرد.

Ref: University of Maryland Research Division Sept,2015


تعداد بازدید : 713

ثبت نظر

ارسال

ابقای معاون درمان وزارت بهداشت

سرپرست وزارت بهداشت در حکمی دکتر قاسم جان بابایی را در سمت معاون درمان وزارت بهداشت ابقا کرد.

  • 21

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات و تأثیر آن برسلامت انسان

مقاومت آنتی‌بیوتیکی موضوعی‌جدید در بحران امروزۀ سلامتی انسان‌ها نیست. باتوجه به نتایج پژوهشی که اخیراً در اجلاس میکروبیـوم لندن (London Microbiome Me ...

همکاری کمپانی های اپل و زیمر بایومت باهدف آغاز مطالعه ای بالینی روی سیر درمانی بیماران

شرکت Zimmer Biomet  با Apple Watchهای کمپانی اپل درحال بررسی تغییر سیردرمانی بیماران(Patient Journey) به ویژه در عملهای جراحی تعویض مفصل زانو و لگن ه ...

  • 33

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد

بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در حکمی دکتر مهدی پیرصالحی را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منصوب کرد.

  • 21

برچسب اصالت کالا بر روی ۵ گروه تجهیزات پزشکی/ پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا تمدید نمی‌شود

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: پروانه ساخت تجهیزات پزشکی بدون استاندارد اروپا (CE) تمدید نمی‌شود.

  • 37

ضرورت جداسازی ردیف بودجه بیماران خاص در مجلس/ ۵۰۰ میلیون یورو جوابگوی نیاز‌های بیماران هموفیلی نیست

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی، تنها بخشی از مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها تأمین می‌شود.

  • 29