شماره ۱۱۴۹

پیشگیری‌از آتروفی مغزی با رژیم‌غذایی مدیترانه‌ای

پزشکی امروز

پیشگیری‌از آتروفی مغزی با رژیم‌غذایی مدیترانه‌ای

شنبه 17 تیر 1396

شواهد، حاکی‌از مزایای تغذیه‌ای رژیم‌های‌ ‌غذایی مناسب، از‌جمله رژیم مدیترانه‌ای هستند. تحقیقی جدید نشان‌می‌دهد که یک رژیم سالم غذایی موجب حفظ حجم مغز در سالخوردگان می‌شود.

هر روزه تحقیقات بیشتری به مغذّی‌بودن مواد تشکیل‌دهنده غذاهای مدیترانه‌ای، چه در‌صورت مصرف تنها و چه مصرف با دیگر مواد‌غذایی، اذعان می‌نمایند. بر‌اساس این تحقیقات، این مواد می‌توانند تأثیرات بسزایی بر بسیاری‌از جنبه‌های سلامت انسان داشته باشند.

یک رژیم‌غذایی مدیترانه‌ای سنتی شامل مقادیر زیاد میوه و سبزی، دانه‌های کامل(Whole grains)، روغن‌زیتون، مقدار متوسطی ماهی، لبنیات و به میزان محدود گوشت‌قرمز، می‌تواند سلامت متابولیک قلبی را بهبود بخشد.

تحقیقات زیادی، از بررسی‌های مشاهده‌ای گرفته تا کارآزمایی‌های تصادفی، نشان‌داده‌اند که این رژیم‌غذایی منجر به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع‌۲ و چاقی می‌شود، به کاهش‌وزن کمک‌می‌کند و از ابتلا به بیماری‌های قلبی‌و‌عروقی پیشگیری‌می‌نماید.

دیگر تحقیقات بیان‌کردند که غذاهای مدیترانه‌ای موجب حفظ ثبات فیزیکی و ذهنی در سن بالا شده و خطر مرگ زودرس را کاهش‌می‌دهد.

طی بررسی جدیدی که در مجله ‌Neurology، نشریه پزشکی رسمی آکادمی نورولوژی آمریکا(AAN) به‌چاپ رسیده‌است، به‌طور‌مشخص روی مزایای غذاهای مدیترانه‌ای بر سلامت مغز در افراد سالمند تمرکز‌‌نموده است.

بررسی ارتباط میان رژیم‌غذایی و حجم مغز در افراد سالمند:

محققان دانشگاه ادینبرا در اسکاتلند‌، به بررسی تأثیرات غذاهای مدیترانه‌ای(MeDi) بر حجم کلی مغز، حجم ماده خاکستری و ضخامت کورتکس پرداختند.

آنها توضیح‌دادند که با افزایش سن، مغز انسان کوچکتر می‌شود و سلول‌های بیشتری از آن می‌میرند که این موضوع موجب اختلال در یادگیری و حافظه می‌گردد. این ارزیابی روی ۹۶۷‌تَن درسنین بین ۷۳‌ تا۷۶ ‌سال انجام شد. تمامی این افراد ساکن اسکاتلند بوده و درطی ۳سال، دمانس را تجربه‌نکرده بودند.

از این ۹۶۷‌تَن خواسته‌شد که پرسشنامه‌ای جامع درمورد مواد‌غذایی مصرف‌شده را در سن ۷۰‌سالگی (۳‌سال قبل‌از آزمایشات مغزی) تکمیل‌کنند.

سپس، ۵۶۲ تَن در‌سن ۷۳سالگی تحت بررسی‌ MRI قرار‌گرفتند تا حجم کلی مغز، حجم ماده خاکستری و ضخامت کورتکس اندازه‌گیری شود. از این میان، ۴۰۱ تَن نیز مجدداً در سن ۷۶سالگی مورد ارزیابی مغزی(MRI) قرار‌گرفتند.

عادات تغذیه‌ای افراد با استفاده‌از پرسشنامه فراوانی مصرف مواد‌غذایی محاسبه شد. اندازه‌گیری‌های مغزی (Brain measuruments) نمونه‌ها نیز با میزان استمرار آنها در مصرف غذاهای مدیترانه‌ای در‌طول ۳‌سال اندازه‌گیری گردید.

• مصرف غذاهای مدیترانه‌ای،  موجب تغییر ۰/۵درصدی حجم کلی مغز:

دانشمندان موفق به کشف ارتباطی میان استمرار در مصرف غذاهای مدیترانه‌ای و حجم مغز شدند.

شرکت‌کنندگانی که این رژیم را به‌طور منظم دنبال نکرده بودند، با احتمال زیادتری در‌طول ۳‌سال به آتروفی مغزی مبتلا شدند.

به‌طور مشخص‌تر، پایبندی ضعیف به غذاهای مدیترانه‌ای در‌مقایسه با افرادی‌که این غذاها را به طور منظم مصرف می کردند، با  ۰/۵ درصد کاهش بیشتر در حجم کلی مغز در ارتباط بود.

کاهش  ۰/۵درصد در حجم مغز این افراد، نصف کاهشی بود که بر‌اثر افزایش سن نرمال انتظار می‌رفت.

محققان تلاش‌کردند تا به تعدیل متغیرهایی بپردازند که روی تغییر حجم مغز تأثیرگذار هستند. این متغیرها شامل سن، سطح تحصیلات و بیماری‌هایی چون دیابت و افزایش فشار‌خون بودند.

در‌این پژوهش‌، هیچ ارتباطی میان رژیم‌غذایی مدیترانه‌ای و حجم ماده خاکستری و ضخامت کورتکس مشاهده‌نشد. برخلاف بررسی‌های پیشین، این پژوهش نتوانست ارتباطی میان مصرف ماهی و گوشت و تغییر در حجم مغز برقرار سازد. این یعنی دیگر مواد تشکیل‌دهنده رژیم به‌صورت تنها و یا در ترکیب با سایر مواد ممکن‌است در‌این ارتباط سهیم باشند.

علاوه‌براین، برخلاف تحقیقات پیشین که مغز را تنها در یک مقطع زمانی اندازه‌گیری می‌کردند، این بررسی این تغییرات را در‌طول زمان مورد ارزیابی مستمر قرار‌داد.

«در ارزیابی اخیر، عادات‌خوردن غذا قبل‌از تغییر حجم مغز اندازه‌گیری شد که نشان‌می‌دهد این رژیم می‌تواند در بلند‌مدت از مغز محافظت‌کند. با وجود این به بررسی‌های بیشتری برای تأیید نتایج نیاز می‌باشد».


Ref:Neurology Journal 2017

تعداد بازدید : 297

ثبت نظر

ارسال

زیر سوال رفتن انسانیت ! ۲ برند معروف پفک از خوراک دام استفاده می‌کردند/ توضیحات سازمان غذا و دارو

سخنگوی سازمان غذا و دارو از احتمال تعطیلی موقت یا دائم برخی خطوط تولید دو برند معروف پفک که از ذرت دام در تولید محصولات‌شان استفاده کرده‌اند، خبر داد ...

  • 37

سقراط و جام شوکران

سقراط درسال‮ ‬469‮ ‬ق م درآتن به دنیا آمد‮. ‬پدرش سنگ تراش و مادرش ماما بود‮. ‬درجوانی به عنوان‮ (‬سرباز پیاده‌ی مسلح‮) ‬یا سرباز سنگین سلاح به خدمت ...

تلاش مجلس برای اختصاص اعتبار ویژه به بیماران اوتیسم

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، از تلاش جهت پیش بینی اعتبار ویژه برای بیماران اوتیسم در بودجه ۹۸ خبر داد.

  • 6

الزامات جدید سازمان غذا و دارو درباره غذاهای تراریخته

مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو الزامات این سازمان برای برچسب‌گذاری محصولات و فرآورده‌های غذایی تراریخته را تشریح کرد.

  • 19

مشکل تبادلات مالی در بازار دارویی ایران و هند

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، یکی از مشکلات پیش روی ایران در همکاری دارویی با هندوستان را، تبادلات مالی عنوان کرد.

  • 5

یادی‌از شادروان دکترمحمدمیردامادی

دکتر محمد میردامادی متولد۱۳۰۴شمسی که درسال۱۳۹۵ در فرانسه فوت نمود، پزشکی حاذق درکارخود و طبیبی‌ادیب و شاعری توانا و مسلط به تاریخ و فرهنگ ایران بود. ...