شماره ۱۰۵۶

سرنگ حباب‌دار یا کاپنوگرافی رنگ‌سنجی (کلریمتری) برای تأیید استقرار صحیح لوله بینی ـ معدی

پزشکی امروز

گزینه‌ها‌ی مربوط به تأیید استقرار صحیح لوله‌ی بینی ـ معدی (NGT) عبارتند‌از: پرتونگاری از قفسه‌ی‌سینه (استاندارد معمول)، کاغذ PH یا لیتموس، سونوگرافی، مکش سرنگ حباب‌دار و کاپنوگرافی. محققان در ۲۰۲‌موردی که شدیداً بیمار بودند سرنگ حباب‌دار خود ـ باد و نشانگر رنگ‌سنج(کلریمتری) CO2 را ارزیابی‌کردند که جریان هوا در ۶۰درصد از آنها به‌صورت مکانیکی تهویه می‌شد.

لوله‌ی NG به عمق ۳۰‌سانتیمتر وارد و سپس تلاش می‌شود با سرنگ حباب‌دار خود ـ باد هوا مکیده شود؛ اگر سرنگ در‌عرض ۵ثانیه باد نشود، یعنی لوله در مری قرار‌دارد. سپس نشانگر رنگ‌سنج CO2 به لوله‌ی NG متصل و نتیجه ثبت می‌شود (با این فرض که تهویه‌ی خارجی فراهم شده‌است)؛ فقدان تغییر رنگ نشان‌می‌دهد که لوله در مری قرار‌دارد. حساسیت و دقت برای سرنگ حباب‌دار به‌ترتیب برابر با ۹۲درصد و ۸۷درصد و برای نشانگر CO2 رنگ‌سنجی(Colorimetric) نود و نه درصد و نودو یک درصد هستند.


Smyrnios NA et al. chest 2015 Juneتعداد بازدید : 543

ثبت نظر

ارسال

معافیت واردات تجهیزات پزشکی از مالیات علی الحساب

وزیر بهداشت در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد تا واردات قطعی تجهیزات پزشکی همانند دارو مشمول معافیت از پرداخت مالیات علی الحساب شود.

  • 4

39 درصد دارو و تجهیزات پزشکی غیرمجاز در اینستاگرام عرضه می شود

معاون عملیات پلیس فتا گفت: اینستاگرام بستر عرضه 39 درصد از دارو و تجهیزات پزشکی غیرمجاز است. 24 درصد در بازارهای آنلاین (شیپور، دیوار و نظایر آن)، 22 ...

  • 5

ابلاغیه جدید وزارت بهداشت برای برخورد با متخلفان طب سنتی

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت طی بخشنامه‌ای درباره نحوه نظارت بر فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی دستوراتی را صادر کرد.

  • 6

تشخیص سریع و ارزان غذای فاسد بانانوحسگرمحققان دانشگاهی

محققان دانشگاه محقق اردبیلی به ساخت نانوحسگری ارزانی دست یافتند که به گفته آنها از این نانو حسگر می‌توان برای تشخیص حضور باکتری‌ها در مواد غذایی استف ...

  • 13

هنرمندان قبل از تبلیغ دارو با وزارت بهداشت مشورت کنند

سخنگوی وزارت بهداشت، در واکنش به تبلیغ داروی «نالوکسان» توسط یکی از هنرپیشنه های زن، گفت: این دارو فقط مصرف بیمارستانی دارد.

  • 30

تولید ذرات شبه ویروسی برای انتقال دارو و ژن درمانی

محققان کشور در طرحی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی موفق به تولید ذرات شبه ویروسی با استفاده از سیستم جدید بیانی لیشمانیا ...

  • 39