شماره ۱۰۵۵

تراکوتومی،سریعتر و کم‌خطر می‌شود

پزشکی امروز

دستگاهی جدید، که توسط محققان دانشکده‌ی مهندسی صنعت دانشگاه پلی‌تکنیک مادرید (UPM) و با همکاری دانشگاه آتونومای مادرید (UAM) اختراع شده خطرات مرتبط با تراکوتومی اورژانس و زمان مورد نیاز برای این‌کار را به حداقل می‌رساند. به واسطه‌ی ترکیب دستگاه‌های مکانیکی و برشی با عناصر تصویربرداری پزشکی و مدیریت اطلاعات، این امکان میسر شده‌است که عمل‌جراحی را با شرایط فیزیکی بیمار تطبیق داد.

این سیستم را می‌توان هم برای بزرگسالان و هم کودکان به کار برد و این امکان وجود دارد که به‌سرعت و به‌شکل مؤثری نای بیمار را پیداکرد. علاوه‌بر‌این، شکاف به‌طور خودکار به‌منظور ایجاد راه هوایی ثابت انجام می‌شود که ممکن‌است عمل‌های جراحی آتی را سهولت بخشد.

عملکردهای اصلی این دستگاه جدید عبارتند از: تثبیت موقعیت گردن، شناسایی با سرعت و دقت تراشه، تشخیص کافی داده‌های  بیماران، اتساع برش به‌منظور باز کردن راه هوایی جایگزین و نگهداری راه هوایی به کمک توان الکتریکی و هوایی (electrical & air support).

این طرح در‌حال‌حاضر در مرحله‌ی توسعه است و از‌طریق پلتفرم Medtronic Eureka، درحال ارزیابی است. در آینده، علاوه‌بر موارد کاربردی در عمل‌جراحی، این دستگاه جدید تراکوتومی می‌تواند در اماکن عمومی قرار داده شده و عنصری برای امنیت سلامت عمومی باشد. همانطورکه درحال ‌حاضر دستگاه‌های دفیبرلاتور وجود دارند.

Ref: UPM & UAM research Division 28. Jan .2014

 

تعداد بازدید : 1134

ثبت نظر

ارسال

معافیت واردات تجهیزات پزشکی از مالیات علی الحساب

وزیر بهداشت در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد تا واردات قطعی تجهیزات پزشکی همانند دارو مشمول معافیت از پرداخت مالیات علی الحساب شود.

  • 4

39 درصد دارو و تجهیزات پزشکی غیرمجاز در اینستاگرام عرضه می شود

معاون عملیات پلیس فتا گفت: اینستاگرام بستر عرضه 39 درصد از دارو و تجهیزات پزشکی غیرمجاز است. 24 درصد در بازارهای آنلاین (شیپور، دیوار و نظایر آن)، 22 ...

  • 5

ابلاغیه جدید وزارت بهداشت برای برخورد با متخلفان طب سنتی

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت طی بخشنامه‌ای درباره نحوه نظارت بر فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی دستوراتی را صادر کرد.

  • 6

تشخیص سریع و ارزان غذای فاسد بانانوحسگرمحققان دانشگاهی

محققان دانشگاه محقق اردبیلی به ساخت نانوحسگری ارزانی دست یافتند که به گفته آنها از این نانو حسگر می‌توان برای تشخیص حضور باکتری‌ها در مواد غذایی استف ...

  • 13

هنرمندان قبل از تبلیغ دارو با وزارت بهداشت مشورت کنند

سخنگوی وزارت بهداشت، در واکنش به تبلیغ داروی «نالوکسان» توسط یکی از هنرپیشنه های زن، گفت: این دارو فقط مصرف بیمارستانی دارد.

  • 30

تولید ذرات شبه ویروسی برای انتقال دارو و ژن درمانی

محققان کشور در طرحی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی موفق به تولید ذرات شبه ویروسی با استفاده از سیستم جدید بیانی لیشمانیا ...

  • 39