شماره ۱۱۶۴

آزمایش اوره‌آز برای هلیکوباکتر

فرهاد یوسفی، عباس محمدی، کارشناس ارشد میکروب‌شناسی، کاردان آزمایشگاه

آزمایش اوره‌آز برای هلیکوباکتر

پنجشنبه 1 شهریور 1397
پزشکی امروز

نام آزمایش: اوره‌آز برای هلیکوباکتر.

نام انگلیسی تست: Rapid urease test for H.Pylori.

مخفف انگلیسی تست: RUT

آمادگی بیمار: آمادگی خاصی لازم نیست.

نوع نمونه: بیوپسی از بافت مخاط معده.

علت درخواست تست: هنگامی‌که بیمار دارای نشانه زخم، درد معده و روده، کاهش‌وزن بی‌دلیل و حالت تهوع یا استفراغ است، درخواست می‌شود.

 این آزمایش‌ها درجستجوی یافتن شواهدی دال بر وجود عفونت در دستگاه گوارش توسط باکتری هلیکوباکتر پیلوری هستند. این باکتری به‌عنوان علت اصلی بیماری زخم‌معده شناخته شده‌است.

توضیح درمورد تست: این تست برای تشخیص عفونت ناشی از هلیکوباکترپیلوری استفاده‌می‌شود. آزمایش مثبت برای هلیکوباکترپیلوری نشان‌می‌دهد که درد دستگاه گوارش فرد ممکن‌است به‌دلیل زخم‌معده ناشی از این باکتری باشد. درمان با ترکیبی از آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای دیگر برای کشتن باکتری‌ها و جلوگیری از درد و زخم تجویز خواهد شد.

آزمایش برای هلیکوباکتر پیلوری ممکن‌است پس‌از چندهفته درمان، برای تعیین مؤثربودن آن تکرار شود. با این‌حال، آزمایش آنتی‌بادی خون نمی‌تواند برای این منظور مورد استفاده قرار گیرد. زیرا آنتی‌بادی‌های«H.pylori» ممکن‌است حتی پس‌از برطرف‌شدن عفونت باقی‌بمانند که امروزه دیگر سرولوژی ارزش تشخیصی و دنبال‌نمودن بیماری را ندارد.

طریقه جمع‌آوری نمونه: نوع نمونه جمع‌آوری‌شده، به‌آزمایش‌های درخواست شده بستگی دارد. ممکن‌است نمونه مدفوع برای جستجوی آنتی‌ژن هلیکوباکترپیلوری جمع‌آوری‌شود یا نمونه خون از ورید بازو برای تشخیص آنتی‌بادی‌های باکتری درخون که امروزه دیگر ارزشمند نمی‌باشد، گرفته‌شود و برداشتن نمونه از ناحیه آنتروم معده برای تستRUT ضروری است.

تداخلات دارویی: اگر کسی از آنتی‌اسیدها درهفته قبل از آزمایش استفاده‌کند، ممکن‌است تست اوره‌آز سریع به‌طور کاذب منفی‌شود. مصرف عوامل ضدمیکروبی، مهارکننده‌های پمپ پروتون و ترکیبات بیسموت در۲هفته قبل از انجام این تست می‌تواند باعث منفی‌شدن کاذب تست اوره‌آز سریع(RUT)  گردد.

 اطلاعات تکمیلی: نشانه‌هایی که به‌  اقدام فوری پزشکی نیاز دارند، شامل‌اند بر درد مداوم، تیز و ناگهانی معده، مدفوع خونی یا سیاه، یا استفراغ خونی یا استفراغی که مانند تفاله قهوه به‌نظر می‌رسد. برای آزمایش نمونه مدفوع یا بیوپسی بافت از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی‌اسیدها یا درمان با ترکیبات بیسموت به‌مدت ۱۴‌روز قبل از آزمایش برای پرهیز از جواب منفی کاذب باید خودداری گردد.

Ref

FDA.GOV 
 Jama Network. Aug,2017

تعداد بازدید : 120

ثبت نظر

ارسال

الزامات جدید سازمان غذا و دارو درباره غذاهای تراریخته

مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو الزامات این سازمان برای برچسب‌گذاری محصولات و فرآورده‌های غذایی تراریخته را تشریح کرد.

  • 10

معافیت واردات تجهیزات پزشکی از مالیات علی الحساب

وزیر بهداشت در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد تا واردات قطعی تجهیزات پزشکی همانند دارو مشمول معافیت از پرداخت مالیات علی الحساب شود.

  • 4

39 درصد دارو و تجهیزات پزشکی غیرمجاز در اینستاگرام عرضه می شود

معاون عملیات پلیس فتا گفت: اینستاگرام بستر عرضه 39 درصد از دارو و تجهیزات پزشکی غیرمجاز است. 24 درصد در بازارهای آنلاین (شیپور، دیوار و نظایر آن)، 22 ...

  • 6

ابلاغیه جدید وزارت بهداشت برای برخورد با متخلفان طب سنتی

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت طی بخشنامه‌ای درباره نحوه نظارت بر فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی دستوراتی را صادر کرد.

  • 9

تشخیص سریع و ارزان غذای فاسد بانانوحسگرمحققان دانشگاهی

محققان دانشگاه محقق اردبیلی به ساخت نانوحسگری ارزانی دست یافتند که به گفته آنها از این نانو حسگر می‌توان برای تشخیص حضور باکتری‌ها در مواد غذایی استف ...

  • 15

هنرمندان قبل از تبلیغ دارو با وزارت بهداشت مشورت کنند

سخنگوی وزارت بهداشت، در واکنش به تبلیغ داروی «نالوکسان» توسط یکی از هنرپیشنه های زن، گفت: این دارو فقط مصرف بیمارستانی دارد.

  • 30