پیشگیری از چاقی در کودکان و نوجوانان

دکتر ایرج ایرانزاد - فوق‌تخصص غدد‌ کودکان

پیشگیری از چاقی در کودکان و نوجوانان

یکشنبه 20 اسفند 1396
پزشکی امروز

باتوجه به فیزیوپاتولوژی چاقی درمورد افرادی‌که به‌علل ارثی دچار چاقی می‌شوند، به‌علت ازدیاد تعداد سلول‌های‌چربی بدن، بهتر‌است برای پیشگیری‌از چاقی بیشتر، ‌از مصرف کالری زیاد برحذر باشند و با ورزش‌های موردنظر تا‌حدودی افزایش‌وزن خود را کاهش‌دهند. ولی درمورد شیرخواران زیر یک‌سال، مصرف کالری زیاد موجب چاقی آنها در بزرگسالی می‌شود. بهتراست سعی‌کرد تا شیرخواران را زیر یک‌سال در وزن متعارفی نگه‌داشت و از مصرف کالری بیش از اندازه دوری جست ولی درمورد نوجوانان که به علل مختلف عادت به پرخوری پیدامی‌کنند، این‌امر موجب تحریک سلول‌های بتای پانکراس‌شده و انسولین بیشتری در بدن آنها ترشح‌می‌شود که سبب لیپوژنز بیشتر و تجمع چربی می‌گردد و همچنین اضافه‌شدن انسولین خود سبب ازدیاد ترشح گلیکوکورتیکوئیدها می‌شود که اثر بالابرنده قندخون را داشته و در افزایش چاقی بدن دخالت‌دارند. دراین‌افراد تنها راه پیشگیری‌‌از مصرف بیش‌ازحد کالری، تلقین‌های روانی است ولی درمورد بیماری‌هایی که سبب چاقی درکودکان و نوجوانان می‌گردد، تنها راه درمان، تشخیص بیماری و درمان آن می‌باشد.

نتیجه:

چاقی یک مشکل طبی مهم درکودکان و نوجوانان می‌باشد که رو به پیشرفت است. گرچه می‌توان انواع ثانویه چاقی را نیز پیداکرد ولی درمان‌های غیرمعمول درچاقی جوانان هنوز به‌صورت یک مشکل باقی‌مانده است. البته اطلاعاتی وجود دارد که به داشتن دورنمای بهتری در درازمدت برای کودکان کمک می‌کند. تحقیقات بسیاری لازم است تا تدابیر کلینیکی بهتری را برای درمان چاقی این گروه تعیین نماید.

تعداد بازدید : 118

ثبت نظر

ارسال

معافیت واردات تجهیزات پزشکی از مالیات علی الحساب

وزیر بهداشت در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد تا واردات قطعی تجهیزات پزشکی همانند دارو مشمول معافیت از پرداخت مالیات علی الحساب شود.

  • 4

39 درصد دارو و تجهیزات پزشکی غیرمجاز در اینستاگرام عرضه می شود

معاون عملیات پلیس فتا گفت: اینستاگرام بستر عرضه 39 درصد از دارو و تجهیزات پزشکی غیرمجاز است. 24 درصد در بازارهای آنلاین (شیپور، دیوار و نظایر آن)، 22 ...

  • 5

ابلاغیه جدید وزارت بهداشت برای برخورد با متخلفان طب سنتی

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت طی بخشنامه‌ای درباره نحوه نظارت بر فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی دستوراتی را صادر کرد.

  • 6

تشخیص سریع و ارزان غذای فاسد بانانوحسگرمحققان دانشگاهی

محققان دانشگاه محقق اردبیلی به ساخت نانوحسگری ارزانی دست یافتند که به گفته آنها از این نانو حسگر می‌توان برای تشخیص حضور باکتری‌ها در مواد غذایی استف ...

  • 14

هنرمندان قبل از تبلیغ دارو با وزارت بهداشت مشورت کنند

سخنگوی وزارت بهداشت، در واکنش به تبلیغ داروی «نالوکسان» توسط یکی از هنرپیشنه های زن، گفت: این دارو فقط مصرف بیمارستانی دارد.

  • 30

تولید ذرات شبه ویروسی برای انتقال دارو و ژن درمانی

محققان کشور در طرحی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی موفق به تولید ذرات شبه ویروسی با استفاده از سیستم جدید بیانی لیشمانیا ...

  • 40